Matura 2024

i

Autor: Tomasz Radzik/Super Express Ponad 100 szkół w Polsce do likwidacji! Te placówki zostaną zamknięte do końca sierpnia. "Brak perspektyw"

Te szkoły zostaną zlikwidowane

Ponad 100 szkół w Polsce do likwidacji! Te placówki zostaną zamknięte do końca sierpnia. "Dzieciom brakuje motywacji"

2024-06-11 8:39

Ponad 100 szkół w Polsce zostanie zlikwidowanych. Stanie się tak do końca sierpnia 2024 roku. Chodzi o placówki w całej Polsce. Powód? Mała liczba uczniów i wysokie koszty utrzymania szkół. W jednej z placówek na Podlasiu uczniów jest tyle, co nauczycieli.

Jak informuje portal prawo.pl, lubelski kurator wydał 22 pozytywne opinie w sprawie likwidacji i przekształcenia szkół. Od września nie będzie działać Szkoła Podstawowa w Sulmicach (woj. lubelskie), w której znajduje się... 17 uczniów, pracuje 16 nauczycieli i jeden pracownik obsługi. "Dzieciom brakuje motywacji ze strony innych dzieci, zdrowej rywalizacji, a nawet kontaktów rówieśniczych, współpracy itp." - czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Gminy Skierbieszów. Uczniom ma być zapewniona nauka w Zespole Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Ignacego Mościckiego w Skierbieszowie.

Podobny los czeka Szkołę Podstawową w Kolnicy (woj. podlaskie). Tak zdecydowali radni gminy Augustów. "Uczniom likwidowanej Szkoły Podstawowej im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Kolnicy zapewnia się kontynuowanie nauki i bezpłatny dowóz do Szkoły Podstawowej im. Gen. Ignacego Prądzyńskiego w Białobrzegach, Białobrzegi 75, 16-300 Augustów" - czytamy w uchwale. W tej chwili szkoła ma 23 uczniów. Dużo szkół zostanie zamkniętych również w woj. podkarpackim. Do tamtejszego kuratora wpłynęło 14 wniosków o likwidację placówek oświatowych - podał portal prawo.pl.

Czytaj też: Wielkie zmiany w szkołach od września 2024. Uczniowie mogą się zdziwić. Lista nowości

Dlaczego szkoły i przedszkola są likwidowane? Powody są proste: spadek liczby urodzeń, a co za tym idzie mała liczba uczniów oraz wysokie koszty utrzymania szkół. - Z powodu znacznego spadku liczby dzieci konieczne jest dostosowanie infrastruktury edukacyjnej do obecnych realiów [...] Zresztą utrzymywanie małych szkół nie zawsze jest korzystne dla samych dzieci, którym nauka w większej, lepiej wyposażonej placówce może posłużyć - powiedział dla portalu prawo.pl Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Viki Gabor o polskiej szkole. Stanowczo skomentowała zniesienie prac domowych

W tych miastach komunikacja miejska jest najdroższa w Polsce. Zdjęcia:

Sonda
Czy współczesna młodzież jest dobrze wykształcona?