Dyrektorka szkoły robiła to na oczach całej szkoły. Żenująca sytuacja na Podlasiu

i

Autor: Shutterstock

Kombinowała

Dyrektorka szkoły robiła to na oczach całej szkoły. Żenująca sytuacja na Podlasiu

2024-05-09 10:20

ZUS podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych w pierwszym kwartale 2024 roku. Okazuje się, że nadal wiele osób zamiast wracać do zdrowia na L4, pracuje lub bierze udział w imprezach. Niektóre historie są wręcz nieprawdopodobne. Czytajcie dalej.

ZUS regularnie kontroluje zwolnienia lekarskie. - Pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy osoby chore prawidłowo wykorzystują czas przeznaczony na rekonwalescencję, a lekarze orzecznicy ZUS-u weryfikują czy ubezpieczony jest nadal chory, a e-ZLA jest zasadne - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego. Co osoby chore robią na zwolnieniu? Okazuje się, że wszystko.

- Chorzy uczestniczyli między innymi w spotkaniach opłatkowych, gminnych, a także brali udział w kolędowaniu. Wielu ubezpieczonych traktuje też chorobowe jak urlop i wypoczywa na wczasach czy innych wyjazdach turystyczne również za granicą. Zdarzają się sytuacje wyjazdów krajowych, które były organizowane w ramach funduszu socjalnego. W trakcie kontroli większość chorych na zwolnieniu lekarskim została przyłapana na pracy zarobkowej - kontynuuje Katarzyna Krupicka.

Wśród osób, które musiały zwrócić zasiłek, była dyrektorka szkoły, która w czasie długotrwałego zwolnienia lekarskiego, logowała się do dziennika elektronicznego, brała udział w rozpoczęciu roku szkolnego, a także mailem wydawała polecenia służbowe pracownikom. Inny ciekawy przypadek dotyczy myśliwego, który w czasie zwolnienia lekarskiego... brał udział w polowaniu.

Czytaj też: Mieszkaniec Podlasia szalał na zwolnieniu lekarskim. Inspektor ZUS nie miał litości. Ostrzeżenie dla wszystkich: nie rób tego na L4!

Osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że stracą prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot.

Zwolnienie lekarskie na dziecko - komu przysługuje i w jakim wymiarze

W tych miastach komunikacja miejska jest najdroższa w Polsce. Zobacz:

Sonda
Czy zdarzyło Ci się symulować chorobę, aby otrzymać zwolnienie chorobowe?