Bobrowniki. Ogromna kolejka TIR-ów do przejścia granicznego

2021-12-03 10:13
Bobrowniki. 21 godzin oczekiwania w kolejce tirów do przejścia granicznego
Autor: Tomasz Matuszkiewicz/SE Bobrowniki. Kolejka tirów do przejścia granicznego. Zdjęcie archiwalne.

Prawie dobę muszą czekać kierowcy ciężarówek w kolejce do przejścia granicznego z Białorusią w Bobrownikach (woj. podlaskie) - poinformowały w piątek rano służby graniczne. W ciągu nocy czas oczekiwania udało się skrócić o kilkanaście godzin. Bobrowniki to obecnie jedyne w Podlaskiem przejście graniczne z Białorusią obsługujące drogowy ruch towarowy.

Od ponad trzech tygodni - z powodu kryzysowej sytuacji przygranicznej - zamknięte jest sąsiednie przejście w Kuźnicy. W piątek rano czas oczekiwania kierowców tirów w kolejce do Bobrownik wynosił 21 godzin; w piątkowy wieczór było to 36 godzin. Wideo, który znajduje się w tym artykule, pokazuje sytuację z listopada. Czytaj też: Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Białorusini oślepiali Polaków laserami [WIDEO]

Gigantyczna kolejka tirów do przejścia granicznego Polska-Białoruś w Bobrownikach

Ponieważ rozpoczyna się weekend, służby graniczne spodziewają się, iż kolejka znowu zacznie rosnąć. To stała tendencja na przejściach granicznych z Białorusią w Podlaskiem; chodzi o to, że kierowcy wyjeżdżający na Wschód chcą tuż po weekendzie dojechać do miejsc rozładunku np. w Rosji i wrócić przed kolejnymi dniami wolnymi.

Na razie na drodze dojazdowej do Bobrownik nie ma strefy buforowej, co oznacza, że stojące na poboczu ciężarówki nie utrudniają ruchu aut w takim stopniu, że trzeba byłoby tę kolejkę dzielić. Kiedy zaczyna się ona wydłużać, przed Waliłami Stacją tworzona jest strefa buforowa, a kolejka porządkowana przez KAS, Straż Graniczną i policję. Gdy odprawiane są kolejne pojazdy z pierwszej części kolejki, sukcesywnie wpuszczane są do niej auta z drugiej części.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE