Prawosławna wielkanoc. We wtorek wierni modlą się za zmarłych i odwiedzają groby

i

Autor: Pixabay Prawosławna wielkanoc. We wtorek wierni modlą się za zmarłych i odwiedzają groby

Prawosławna wielkanoc. We wtorek wierni modlą się za zmarłych i odwiedzają groby

2022-04-26 9:58

W tradycji Kościoła wschodniego we wtorek przypada trzeci dzień Świąt Wielkanocnych. W cerkwiach odprawiane są liturgie, wierni modlą się za zmarłych i odwiedzają groby bliskich. Niektórzy przynoszą tam pisanki, by z tymi bliskimi, którzy odeszli, symbolicznie dzielić się radością zmartwychwstania.

W tym roku Wielkanoc w Cerkwi i w innych Kościołach wschodnich, m.in. u grekokatolików, wypadła tydzień później niż u katolików. Wynika to z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta w obu obrządkach. W Białymstoku, stolicy regionu, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych, we wtorek paschalny duchowni od rana święcą groby, przede wszystkim na cmentarzu przy ul. Wysockiego, należącym do prawosławnej parafii pw. Wszystkich Świętych. W czasie liturgii odprawiane są modlitwy za zmarłych. Niektórzy wierni odwiedzali groby bliskich już po święceniu pokarmów w Wielką Sobotę, zostawiając tam pisanki.

Zabytki UNESCO w regionie. Cerkiew w Radrużu

Duchowni zwracają uwagę, że przynoszenie pisanek na groby to dawny zwyczaj, który jednak część prawosławnych w naszym kraju wciąż zachowuje. Pisanka na grobie ma symbolizować udział zmarłych w zmartwychwstaniu. Najczęściej przynoszone są na cmentarze jajka malowane na czerwono, bo to kolor zmartwychwstałego Chrystusa.

QUIZ: Wielkanoc w PRL. Zdobycie choćby 5/10 graniczy z cudem!

Pytanie 1 z 10
Baranki niezrobione z cukru były: