Strefa CZERWONA w woj. podlaskim. Tu jest NAJGORSZA sytuacja. Nowe obostrzenia

i

Autor: Paweł Skraba/Super Express Strefa CZERWONA w woj. podlaskim. Tu jest NAJGORSZA sytuacja. Nowe obostrzenia

Strefa CZERWONA w woj. podlaskim. Tu jest NAJGORSZA sytuacja. Nowe obostrzenia

2020-10-08 16:14

Minionej doby koronawirus zabił w Podlaskiem aż 8 osób. Odnotowano 94. nowe przypadki zakażeń. Ministerstwo Zdrowia podało, że w Polsce padł kolejny niechlubny rekord zakażeń i zgonów. Wobec rozwoju pandemii, rząd podjął decyzję o rozszerzeniu strefy czerwonej o nowe miasta i powiaty. Strefa żółta została rozciągnięta na cały kraj.

Do tej pory w Podlaskiem na COVID-19 zachorowało 2731 osób. Zmarło 59. W czwartek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstokupoinformowała o ośmiu zgonach z powodu COVID-19. Wszyscy mieli choroby współistniejące. Zmarli to:

  • 89-letnia mieszkanka powiatu wysokomazowieckiego
  • 70-letnia mieszkanka powiatu białostockiego (była hospitalizowana w Choroszczy)
  • 63-letni mieszkaniec powiatu białostockiego (był hospitalizowany w Białymstoku),
  • 70-letni mieszkaniec powiatu białostockiego (był hospitalizowany w Białymstoku)
  • 87-letni mieszkaniec powiatu białostockiego (był hospitalizowany w Białymstoku)
  • 59-letni mieszkaniec Białegostoku (był hospitalizowany w Choroszczy)
  • 69-letni mieszkaniec powiatu białostockiego, 58-letni mieszkaniec Białegostoku (był hospitalizowany w Białymstoku)

Obecnie jedynym obszarem na terytorium woj. podlaskiego, w którym jest czerwona strefa, to powiat białostocki (oprócz Białegostoku). Od soboty 10 października w strefie czerwonej będzie też powiat zambrowski i miasto Suwałki. Co to oznacza dla mieszkańców? Odpowiedź w kolejnym akapicie.

STREFA CZERWONA w powiecie białostockim, zambrowskim i Suwałkach

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej na terenie całego kraju. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa? Zobacz TUTAJ.

Gastronomia – w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Imprezy okolicznościowe (chrzciny, wesela itd.) -  obowiązuje limit osób. W strefie czerwonej – 50 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne - w strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.

Zgromadzenia - ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Koronawirus - jak dochodzi do zakażenia? Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Sonda
Czy obawiasz się koronawirusa?
Zakażony koronawirusem uciekł ze szpitala w Zgierzu. Mówi o strachu