Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]

i

Autor: Marcin Gadomski/SE Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]

Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć [OBOSTRZENIA, ZASADY, KARY]

2020-10-08 15:46

Strefa CZERWONA i strefa ŻÓŁTA. Wszystko, co musisz wiedzieć. Codziennie w naszym kraju kilka tysięcy osób zakaża się koronawirusem. Dziennie umiera kilkadziesiąt osób. Rząd podjął radykalną decyzję. Od soboty 10 października zasady obowiązujące do tej pory w strefie żółtej, zostaną rozciągnięte na całą Polskę. Będą też nowe obostrzenia. Również od soboty 32 powiaty i 6 miast znajdzie się w strefie czerwonej. Sprawdź, jakie obostrzenia będą obowiązywać w Polsce od 10 października.

Minionej doby w całym kraju stwierdzono aż 4280 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 76 osób. To najwięcej zgonów i zakażeń od początku pandemii. W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń, rząd podjął decyzję o wprowadzeniu nowych zasad i dodatkowych obostrzeń, które mają zastopować rozwój pandemii w Polsce.

- Chrońmy życie naszych seniorów, nasze babcie i dziadków - zaapelował w czwartek premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej poświęconej epidemii i przyroście zakażeń koronawirusem w Polsce. Zwrócił się też do seniorów, aby pozostawali w domach i ograniczyli przemieszczanie się. Jak podkreślił szef rządu to, że Covid-19 atakuje ludzi starszych, widać wyraźnie. - Atakuje nasze mamy, naszych ojców, nasze babcie, naszych dziadków - mówił szef rządu.

Od soboty 10 października w STREFIE CZERWONEJ, z najpoważniejszymi ograniczeniami, znajdą się 32 powiaty i 6 miast. O obostrzeniach w strefie czerwonej przeczytasz w kolejnym akapicie. Czytaj też: Żółta strefa w CAŁEJ POLSCE! Nowe strefy czerwone i MAŁY LOCKDOWN od 10.10.2020

  • województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;
  • województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;
  • województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;
  • województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;
  • województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;
  • województwo opolskie: powiat oleski;
  • województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;
  • województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;
  • województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;
  • województwo śląskie: powiat kłobucki;
  • województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;
  • województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;
  • województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;
  • województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

STREFA CZERWONA - obostrzenia

Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej-  co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne – w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6:00 do 22:00. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Imprezy okolicznościowe (chrzciny, wesela itd.) -  obowiązuje limit osób. W strefie czerwonej – 50 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne - w strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.

Zgromadzenia - ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Formalnie STREFA ŻÓŁA została zniesiona. Od 10 października w całym kraju będzie obowiązywało zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej; w lokalach gastronomicznych będą obowiązywać dodatkowe restrykcje. Szczegóły poniżej. Czytaj też: Koronawirus w Polsce. Cały kraj w ŻÓŁTEJ STREFIE. Premier mówi, ze to nie koniec!

Koronawirus w Polsce. Te obostrzenia będą obowiązywać w całym kraju:

Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju - w sklepie, autobusie, na ulicy. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

Lokale gastronomiczne - na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2.  W lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Imprezy okolicznościowe (chrzciny, wesela itd.) - 75 osób. Uwaga! To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

Wydarzenia kulturalne - w przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2. 

Zgromadzenia - nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

Co grozi za łamanie obowiązujących obostrzeń? Zero tolerancji

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się we wtorek konferencja prasowa Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz komendanta głównego -olicji Jarosława Szymczyka, podczas której podkreślali, że przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby. Ogłosili "politykę zero tolerancji" dla nieprzestrzegania obostrzeń związanych m.in. z zakrywaniem nosa i ust.

Jak przypomniał rzecznik KGP, inspektor sanitarny może wymierzyć karę pieniężną w wysokości od 5 do 30 tys. złotych. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność - dodał.

Sonda
Czy obawiasz się koronawirusa?

Koronawirus - jak dochodzi do zakażenia?

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze.

Choroba objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Profesor Włodzimierz Gut: Mamy trzecią falę koronawirusa [Super Raport]