Szerszeń azjatycki to największy szerszeń świata. Długość ciała wynosi od 2,5 do 4,5 cm (królowe), a rozpiętość skrzydeł sięga 7,6 cm. Jak można przeczytać na Wikipedii, szerszenie azjatyckie nie mają wielu naturalnych wrogów, poza dużymi owadami drapieżnymi i pająkami.
>>>ZOBACZ ZDJĘCIA<<<
- Szerszeń azjatycki (Vespa velutina) pojawił się w Europie Południowo-Zachodniej w 2004 roku, docierając do nas prawdopodobnie z transportem chińskiej porcelany. Jedna lub kilka królowych osiadło wtedy na południu Francji i założyło kolonie. Od tego czasu, zasięg gatunku powiększa się średnio o 100 km rocznie (w każdym kierunku) i coraz bardziej wykracza poza granice Francji. Jeśli tempo utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wkroczenie tego gatunku do Polski jest kwestią najwyżej kilku lat. Dane za rok 2018 pokazują, że dotarł już do niemieckiej Hesji - informuje portal teraz-srodowisko.pl
Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski. Jego ukąszenie może zabić [ZDJĘCIA]
Gatunek ten jest bardzo agresywny. Niszczą pszczele roje, aby pozyskiwać larwy i miód. Kilkadziesiąt szerszeni azjatyckich potrafi wybić kilkudziesięciotysięczny rój.
Czytaj także: Włamał się do piekarni w Sokółce. Zdradziły go resztki ciasta w domu
Szerszenie azjatyckie polują na pszczoły, stanowią również realne zagrożenie dla ludzi. Użądlenie może się skończyć nawet śmiercią. Z tym gatunkiem walczą m.in. trzmielojady i sikory, ale jak podkreślają eksperci - ptaki nie są zbyt efektywne.
Na ten moment badacze we Francji starają się lepiej poznać gatunek i próbują ograniczyć jego ekspansje.
Tutaj statystyki są dla nas brutalne. Według ekspertów z Francji - pułapki budowane przez ogrodników najczęściej spełzają na niczym - tj. łapie się na niej mniej niż 1% szerszeni. W przypadku zagrożenia nie starajmy się pozbyć problemu na własną rękę!
ZOBACZ WIDEO: 00 plus na pierwsze dziecko okiem ekonomisty. Kto straci najwięcej?