Jedna z lekcji dotyczyła liczb parzystych i nieparzystych. "Co to znaczy, że liczba jest parzysta?" - zapytała uczniów przed telewizorami nauczycielka. Wydaje się, że odpowiedź jest prosta: liczby parzyste da się podzielić przez dwa. W programie jednak usłyszeliśmy: "To chyba znaczy, że ma parę", "Co to jest para?" W drugiej lekcji nauczycielka z Białegostoku pomyliła obwód ze średnicą opisując bocianie gniazdo.
Czytaj: Mońki: 32-latek na KWARANTANNIE urządził DOMÓWKĘ! Policjanci w kombinezonach zakończyli bibę
To wystarczyło. Na nauczycielki oraz TVP wylała się w internecie fala krytyki. Zaczęły powstawać internetowe memy.
Zobacz: QUIZ: To w Polsce jest NAJ! Tylko nieliczni zdobywają komplet punktów
W obronie nauczycielek z Białegostoku stanął Minister Edukacji Narodowej, z wykształcenia nauczyciel historii (zobacz: 100 znanych białostoczan). W rozmowie z dziennikarzem "Kuriera Porannego" powiedział:
- Nauczycielki nie miały więc zbyt wiele czasu na przygotowanie. Zresztą każdemu zdarzają się pomyłki. Tym bardziej w sytuacji stresującej. Domyślam się, że panie po raz pierwszy w życiu stanęły przed kamerą telewizyjną. Dlatego też uważam, że hejt, który na nie spadł, jest zupełnie niezasłużony - dodał Dariusz Piontkowski.
W sprawie hejtu na lekcje z TVP, Telewizja Polska wydała oświadczenie w którym czytamy:
"Poniżanie i dyskredytowanie nauczycieli, którzy realizując swoją misję zdecydowali się zaangażować w projekt edukacyjny, którego celem jest zapewnienie ciągłości nauczania świadczy o niedostrzeganiu powagi sytuacji i wyzwań, które stoją przed naszym społeczeństwem w tej trudnej chwili. Pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień uczący nasze dzieci w szkołach publicznych, dziś, kiedy poświęcają się i angażują w przedsięwzięcia służące dobru ogółu stają się obiektem drwin i ataków.
Jeszcze kilka miesięcy temu te same media, które wspierały nauczycieli w walce o lepsze wynagrodzenia, dziś na podstawie jednostkowych pomyłek stygmatyzują ich. Zachowanie to świadczy o niedojrzałości przedstawicieli mediów komercyjnych oraz o braku solidarności ze społeczeństwem."
Szkoła z TVP jest dostępna na czterech kanałach: TVP Sport, TVP Rozrywka, TVP Historia, TVP3. Pasmo to skierowane jest do uczniów klas 1-8 szkół podstawowych. Lekcje realizowane są zgodnie z obowiązującą podstawą programową i wytycznymi MEN.