zmywarka

i

Autor: SHUTTERSTOCK Myłeś te naczynia w zmywarce? Duży błąd. Zwróć uwagę na ten symbol. Chodzi o zdrowie

Co można myć w zmywarce?

Tych naczyń nie wkładaj do zmywarki! Ten symbol wprowadza w błąd

2023-10-13 13:55

Co można myć w zmywarce? Wyjaśniamy! O zaletach zmywarki do naczyń nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Sprzęt docenią szczególnie ci, którzy mają dużą rodzinę i mnóstwo naczyń do zmywania po każdym wspólnym posiłku. Użytkownicy zmywarek muszą pamiętać, że nie wszystkie naczynia nadają się do zmywania w ten sposób. Informują o tym specjalne symbole. Jeden z nich przez wielu z nas jest błędnie interpretowany.

Symbole na naczyniach - co oznaczają? Nie można ich lekceważyć. Informują o tym, które talerze, garnki, miski i kubki możemy zmywać w zmywarce. Niestety symbol, który informuje nas o tym, że dane naczynie nadaje się do zmywarki, nie ma oficjalnego wzoru. Zazwyczaj jest to: kwadrat, talerze i spadające nad nimi krople wody lub talerze, nad którymi widać ukośne linie. Niestety część z nas wciąż błędnie ocenia symbol przedstawiający kieliszek i widelec. Pojawia się on na bardzo wielu naczyniach i pojemnikach. Okazuje się, że nie sugeruje on, że naczynie nadaje się do zmywarki tylko to, że jest przeznaczone do kontaktu z żywnością.

Nie możemy tego lekceważyć. "Delikatne" naczynia w zmywarkach do naczyń mogą ulec uszkodzeniu, a plastikowe, pod wpływem wysokiej temperatury, mogą wytwarzać szkodliwe dla naszego zdrowia substancje. Generalnie w zmywarkach nie powinno się więc umieszczać naczyń i sztućców z drewna, szklanek z delikatnym zdobieniem, wyrobów artystycznych i naczyń zabytkowych. Jakich jeszcze naczyń nie wolno zmywać w zmywarkach:

  • Naczynia miedziane i cynowe
  • Naczynia zabrudzone popiołem, woskiem, smarem lub tuszem
  • Elementy z tworzywa sztucznego, które nie są odporne na wysokie temperatury

Trzeba również pamiętać, że niektóre wyroby ze szkła, po wielu cyklach zmywania, mogą stracić swoją przezroczystość.

Sonda
Naczynia zmywasz ręcznie czy w zmywarce?
Parzą kawę, przynoszą paczki, dostarczają pizzę i śpiewają Sto lat. Warszawa miastem robotów