Marsz Solidarni z Białorusią w Białymstoku

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz / Super Express

W Białymstoku powstanie punkt pomocy Polakom z Białorusi

2021-05-10 21:42

W Białymstoku powstanie rządowe centrum - punkt pomocy Polakom z Białorusi - zapowiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku pełnomocnik polskiego rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Michał Dziedziczak. Dziedziczak spotkał się w poniedziałek w stolicy Podlasia z przedstawicielami organizacji działających na rzecz Polaków na Wschodzie. Jak informuje PAP, rozmowy dotyczyły utworzenia punktu opieki nad Polakami z Białorusi w związku z sytuacją polityczną na Białorusi, w tym represjom, jakie spotykają mieszkających tam Polaków.

Dziedziczak mówił, że polskiemu rządowi te kwestie nie są obojętne. Przypomniał, że jest przeznaczona przez rząd pula 50 mln zł na pomoc obywatelom Białorusi dotkniętym przez reżim na Białorusi. W Polsce są dla nich także organizowane miejsca na uczelniach. Jak podaje PAP, minister mówił, że większość Polaków przyjeżdżających z Białorusi do Polski traktuje Białystok jako "pierwszy punkt" na tej drodze, a decyzja o tym, by centrum pomocy było w Białymstoku zapadła w poniedziałek. Czytaj też: Białystok. Mieszkańcy miasta w Marszu SOLIDARNI z Białorusią [ZDJĘCIA]

- Chcemy, żeby Białystok był centralnym punktem udzielania pomocy Polakom - powiedział Dziedziczak - którzy zdecydują się przekroczyć granicę i przyjechać do Polski. Chcemy, żeby w Białymstoku nasi rodacy mogli otrzymać informacje w jaki sposób się w Polsce zaaklimatyzować, żeby otrzymać pomoc, żeby mogli również zorientować się jakie są możliwości, warunki pobytu w Polsce, znalezienia swojego miejsca w ojczyźnie.

Jak zapewnił, są teraz rozważane lokalizacje, miejsca gdzie to centrum ma działać i jaką ma mieć formę. Dodał, że że szczegóły będą przedstawione "niebawem". Zaznaczył, że centrum koordynacyjne pomocy Polakom przyjeżdżającym z Białorusi będzie miało charakter "państwowy, centralny", jest to inicjatywa rządu, premiera Mateusza Morawieckiego. Czytaj też: Białystok. Młodzież Wszechpolska wspiera Polaków na Białorusi. Wywiesili transparent [FOTO]

"Już teraz zapowiadam, że Białystok będzie centrum pomocy Polakom na Wschodzie, będzie pełnił on swoją naturalną rolę łącznika między Polską a rodakami ze Wschodu" - powiedział Dziedziczak. Zapewniał, że Polska "nie zostawi" bez pomocy rodaków na Białorusi.

Marsz Solidarni z Białorusią w Białymstoku