W Białymstoku wybudowano obserwatorium astronomiczne. Otwarcie w przyszłym roku

i

Autor: Pixabay W Białymstoku wybudowano obserwatorium astronomiczne. Otwarcie w przyszłym roku

W Białymstoku wybudowano obserwatorium astronomiczne. Otwarcie w przyszłym roku [ZDJĘCIA]

2020-10-01 18:36

Obserwatorium astronomiczne z planetarium Uniwersytetu w Białymstoku, którego budowa już się zakończyła, ma być otwarte w przyszłym roku - poinformowała uczelnia. Obecnie trwa przetarg na wyposażenie tego miejsca. Koszt budowy wyniósł ponad 8,4 mln zł.

Obserwatorium powstało w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, jego budowa rozpoczęła się w wiosną 2019 roku. Jak poinformowały w czwartek na konferencji prasowej władze Uniwersytetu w Białymstoku, budowa już się zakończyła, a uczelnia ma pozwolenie na użytkowanie budynku.

Obecnie trwa przetarg na wyposażanie obserwatorium, którego rozstrzygnięcie przewidziano na połowę października. Na wyposażenie obiektu uczelnia pozyskała dotację z budżetu województwa podlaskiego w wysokości 1,3 mln zł. W czwartek władze UwB i województwa podpisały umowę w tej sprawie.

Jak mówił rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski, obserwatorium to kolejny etap budowy kampusu, który - jak podkreślił - "podnosi prestiż uniwersytetu jako miejsca, które daje studentom studiowania na najwyższym, europejskim poziomie". Dodał, że budowa obserwatorium z planetarium była niezbędna, bo uzupełnia wydział fizyki, ale będzie też dostępna dla mieszkańców miasta i regionu.

Czytaj też: Powiat białostocki w strefie CZERWONEJ. Koronawirus ATAKUJE w Podlaskiem. Aż 64. nowych zakażeń

Obserwatorium to sześciokondygnacyjny budynek. Na drugim piętrze znajdzie się kameralne planetarium na ponad 30 miejsc. Natomiast samo obserwatorium znajduje się na najwyższym piętrze, przykryte jest specjalną ruchomą i otwieraną kopułą. Tu ma się znaleźć m.in. duży teleskop zwierciadlany. Władze UwB przewidują, że obserwatorium zostanie otwarte w lutym przyszłego roku.

Sercem obserwatorium będzie duży teleskop zwierciadlany zakupiony z budżetu województwa podlaskiego. Jak wyjaśnił Andrzej Branicki z Wydziału Fizyki UwB, urządzenie o średnicy 60 cm pozwoli nie tylko na amatorskie obserwacje, ale także na obserwacje badawcze. - Dzięki tym obserwacjom za powiedzmy 10 lat nasi studenci mogą być w czołówce światowej w zakresie astronomii – dodał naukowiec.

Sprawdź też: QUIZ Wiesz co oznaczają te polskie słowa? To wyjątkowo trudny quiz

W ramach tej samej inwestycji w pobliżu planetarium powstaje gmach biblioteki uniwersyteckiej, który ma być gotowy w pierwszym kwartale 2021 roku. Koszt całej inwestycji to blisko 38 mln zł. Jak informowały wcześniej władze uczelni, pieniądze na budowę biblioteki i planetarium pochodzą ze środków własnych uczelni oraz ze środków przyznanych przez resort nauki.

Kampus UwB

i

Autor: Uniwersytetu w Białymstoku Kampus UwB

Nowy kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, informatyki oraz biologiczno-chemiczny.

Kosmos w Sopotni Wielkiej na wyciągnie ręki