Informacja o uroczystości była zapowiadana w minioną niedzielę w kościołach podczas ogłoszeń. Biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko poprosił o modlitwę we wszystkich kościołach archidiecezji w intencji posługi pasterskiej metropolity. W komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej archidiecezji, bp Ciereszko przypomniał, że paliusz to nakładana na ornat taśma koloru białego, wykonana z jagnięcej wełny, z wyszytymi czarnym jedwabiem sześcioma krzyżami. Jest on oznaką jedności z biskupem Rzymu i władzy, jaką posiada metropolita we własnej prowincji kościelnej. Paliusze poświęcane są przez papieża i uroczyście przekazywane w Rzymie nowo mianowanym metropolitom w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, która ma miejsce pod koniec czerwca. W tym roku z Polski tylko abp Guzdek otrzymał paliusz.
Według tradycji, paliusz był nakładany nowym metropolitom przez papieża właśnie w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w bazylice św. Piotra w Rzymie. Decyzją papieża Franciszka, od 2015 roku paliusz jest wtedy wręczany arcybiskupowi metropolicie, a nakładany - w jego własnej archidiecezji przez nuncjusza apostolskiego. Początki paliusza sięgają wczesnego chrześcijaństwa, kiedy to rzymscy notable i ludzie nauki zakładali na tunikę wierzchnią szatę. Przyjmuje się, że to ona dała początek współczesnemu paliuszowi; początkowo nosili go tylko papieże, ale od VI wieku - również niektórzy biskupi. Oznaczało to wówczas prymat nad innymi biskupami.
Czytaj też: Parlamentarzyści i pracownicy administracji modlili się w Świętej Wodzie [ZDJĘCIA]
Abp Józef Guzdek objął kanonicznie Archidiecezję Białostocką 3 września 2021 roku, a dzień później odbył się jego ingres do archikatedry białostockiej. Jest szóstym w kolejności metropolitą tej archidiecezji. Zastąpił arcybiskupa Tadeusza Wojdę, który został metropolitą gdańskim.