Biskup Józef Guzdek został nowym metropolitą białostockim

i

Autor: episkopat.pl Biskup Józef Guzdek został nowym metropolitą białostockim

Biskup Józef Guzdek został nowym metropolitą białostockim

2021-07-16 18:49

Dotychczasowy biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek został nowym arcybiskupem metropolitą białostockim. Zdecydował o tym papież Franciszek, a o nominacji poinformowała w piątek Stolica Apostolska – podała Konferencja Episkopatu Polski w komunikacie nuncjatury apostolskiej.

W komunikacie przypomniano życiorys bpa Józefa Guzdka, który urodził się 18 marca 1956 r. w Wadowicach. "Święcenia kapłańskie otrzymał 17 maja 1981 r. w krakowskiej katedrze na Wawelu przez posługę kard. Franciszka Macharskiego. Przez 13 lat pełnił posługę wikariusza w parafiach archidiecezji krakowskiej, a następnie przez 4 lata był prefektem w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej" – czytamy w komunikacie. Czytaj też: Najlepsze szkoły średnie w Białymstoku na podstawie wyników matur [LICEUM, TECHNIKUM]

Przypomniano także, że w 1998 r. uzyskał tytuł doktora teologii na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, późniejszą jego pracę jako kierownika Studium Formacji Stałej Kapłanów Archidiecezji Krakowskiej czy dyrektora Wydawnictwa św. Stanisława BM Archidiecezji Krakowskiej, rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. "14 sierpnia 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Święcenia biskupie przyjął 15 września 2004 r. w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dewizą jego posługiwania są słowa: "In Te Domine speravi+ (Tobie, Panie, zaufałem).

4 grudnia 2010 r. bp Guzdek został mianowany przez papieża Benedykta XVI biskupem polowym Wojska Polskiego. Od 1 sierpnia 2015 r. jest generałem brygady. Poprzedni metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda jest metropolitą gdańskim.

Sesja Rady Gminy Jaświły z udziałem Arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, nowo wybranego sołtysa sołectwa Piaski

Rolnicy. Podlasie. Quiz o serialu i jego bohaterach

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Ile do tej pory powstało sezonów serialu "Rolnicy. Podlasie"?