W Podlaskiem jest 73 stulatków. Co miesiąc otrzymują z ZUS dodatkowe pieniądze

i

Autor: Pixabay ZUS ma ekstra dodatek do emerytury. Zastrzyk gotówki dla emerytów. Trzeba spełnić jeden warunek!

Dodatek do emerytury

ZUS ma ekstra dodatek do emerytury. Zastrzyk gotówki dla emerytów. Trzeba spełnić jeden warunek!

2023-03-08 9:51

W województwie podlaskim, według danych ZUS, są co najmniej 73 osoby, które ukończyły 100 lat. Otrzymują oni tzw. świadczenie honorowe, czyli dodatkowe pieniądze, które co miesiąc zasilają ich portfele. To ponad 5 tys. brutto miesięcznie.

Po ukończeniu 100 lat seniorzy mogą liczyć na dodatkową gratyfikację za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. W woj. podlaskim ZUS wypłaca 73 takich wyjątkowych świadczeń. - Najstarsza beneficjentka w styczniu skończyła 112 lat i mieszka w powiecie sejneńskim, zaś najstarszy mężczyzna  w listopadzie ukończy 106 lat i zamieszkuje w Bielsku Podlaskim - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Świadczenie honorowe. Dodatkowe pieniądze co miesiąc

Wysokość świadczenia honorowego zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin seniora. Kwota ta zmienia się zawsze wraz z waloryzacją i jest ważna od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. - Raz przyznana "dodatkowa premia" nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Od 1 marca 2023 r. dla nowych stulatków to 5 540,25 zł brutto miesięcznie. Jeszcze do końca lutego br. była to kwota 4944,79 zł brutto, a w 2021 r. 4512,41 zł brutto - dodaje rzeczniczka.

Dla kogo przysługuje świadczenie honorowe?

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczasową pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy 100 lat. ZUS podkreśla, że specjalny dodatek może również otrzymać stulatek, który nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS, lub innego organu emerytalnego, ale wówczas należy złożyć wniosek do ZUS-u o to świadczenie wraz z dokumentem potwierdzającym datę urodzenia.

Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?
Express Biedrzyckiej: Ekonomista wskazał, kiedy emeryci dostrzegą, o co naprawdę chodzi z 14. emeryturą
Listen on Spreaker.