Wielka Parada Branickich rozpoczął się w niedzielę o godz. 13:30 od Mszy Świętej Łacińskiej w Starej Farze. Następnie przed katedrą nastąpiło błogosławieństwo ks. biskupa Henryka Ciereszki i przemarsz husarii pod Muzeum Podlaskie w Ratuszu, gdzie wraz z Marszałkiem Województwa husaria oddała hołd Janowi Klemensowi Branickiemu wystrzałem z armaty. Po krótkich uroczyście nastąpił przejazd roty husarskiej przez rynek i pobliskie ulice (Rynek Kościuszki, Suraska, Kilińskiego) po czym rekonstruktorzy wjechali na plac przed pałacem Branickich, gdzie została odegrana inscenizacja powrotu husarii spod Wiednia. Jan Klemens Branicki przyczynił się do znacznego rozwoju Białegostoku, m.in. doprowadził do nadania mu praw miejskich. Pałac Branickich jest dziś największą atrakcją turystyczną Białegostoku. Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Obowiązek Polski przy współpracy z Muzeum Podlaskim, a patronat nad wydarzeniem udzielił Marszałek Województwa.
AKTUALIZACJA: Wielka Parada Branickich w Białymstoku [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wielka Parada Branickich w Białymstoku. Przejazd husarii. Relacja na żywo
16:06 Wspólne zdjęcia
Wydarzenie kończy się wspólnym zdjęciem inscenizatorów, mieszkańcy korzystają z okazji i fotografują się z husarzami, królem i Marysieńką, damami dworu i szlachcicami.
15:54 Trwa inscenizacja o powstaniu Białegostoku
15:47 Husarze pokłonili się królowi
"Branicki został doceniony przez Króla Jana III Sobieskiego i uzyskał godność Stolnika Wielkiego Koronnego a później wojewody podlaskiego. W 1703 roku Jan Klemens przekazał chorągiew husarską na służbę królowi. Chcemy podkreślić rolę podlaskich wojsk, które walczyły pod Wiedniem oraz bitwie pod Parkanami, która zdecydowała o ostatecznym pokonaniu Imperium Osmańskiego" - czytamy na stronie zapowiadającej dzisiejsze wydarzenie.
15:41 Król czeka
Król Jan III Sobieski stoi na schodach Pałacu Branickich i czeka na uroczysty wjazd podlaskiej chorągwi husarskiej.
15:34 Husaria jedzie przez miasto
Niedługo rekonstruktorzy dotrą do Pałacu Branickich.
15:26 Salwa armatnia
Pod Ratuszem odbyła się uroczysta salwa armatnia. Następnie usłyszeliśmy okrzyk: "Wiwat!"
15:20 Husaria na ulicach miasta
W wydarzeniu bierze udział kilkunastu rekonstruktorów.
15:18 Przemawia dyrektor Muzeum Podlaskiego
Dyrektor Muzeum Podlaskiego przybliża białostoczanom postać Jana Klemensa Branickiego.
15:14 Rozpoczął się przejazd husarii
Rekonstruktorzy przeszli pod Ratusz. Towarzyszy im tłum białostoczan.
15:04 Król Jan III Sobieski dziękuje Branickiemu za udział w odsieczy wiedeńskiej
15:00 Za chwile wyruszy pochód
Za moment spod kościoła Farnego wyruszy uroczysta parada husarii. Widowisko na żywo będzie oglądać kilkaset osób.
14:00 Ważna dla Białegostoku rocznica
Dzisiejsze wydarzenia zorganizowano z okazji przypadającej w tym miesiącu 250. rocznicy śmierci Jana Klemensa Branickiego. To właśnie on w niebagatelny sposób wpłynął na rozwój Białegostoku i - w konsekwencji - przyczynił się do nadania praw miejskich, co mało miejsce w XVIII wieku.
13:50 Trwa msza święta
Trwa msza święta, która odbywa się w Starej Farze. Wielu uczestników jest zdumionych, ponieważ msza celebrowana jest po łacinie. To jednak nic dziwnego. W czasach Jana Klemensa Branickiego każda msza w Polsce prowadzona była właśnie w języku łacińskim.
13:30 Wielka Parada Branickich ruszyła!
Uroczysty przejazd husarii przez Białystok w celu upamiętnienia 250. rocznicy śmierci Jana Klemensa Branickiego zostanie zainaugurowany. Rozpoczyna się Msza św. Łacińska w Starej Farze, następnie odbędzie się błogosławieństwo przed katedrą i wymarsz Husarii.