Wielki Piątek 2022. Post ścisły - co można jeść?
Wielki Piątek, czyli drugi dzień Triduum Paschalnego. Jakie zwyczaje panują tego dnia?
To bardzo specyficzny dzień w kalendarzu liturgicznym. Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu i jego zbawczą mękę. Co ciekawe - tego dnia w kościele nie sprawuje się liturgii eucharystycznej. W sensie duchowym do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest Msza Wieczerzy Pańskiej, która odbywa się w Wielki Czwartek. Wielki Piątek jest dniem zadumy nad Męką Chrystusa, skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Katolicy traktują to jako okazję do refleksji.
Sprawdź koniecznie: Wielkanoc 2022: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy
W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Chrześcijanie nie wyobrażają sobie tego dnia żadnych zabaw. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Następnego dnia odbywa się święconka - święcenie pokarmów w kościołach.
Wielki Piątek 2022. Czy trzeba iść do kościoła?
Czy w Wielki Piątek 2022 musimy iść do kościoła? Wielki Piątek nie należy do świąt nakazanych, a na dodatek tego dnia nie odprawia się żadnej Mszy Św. Dopiero Niedziela Wielkanocna jest dniem, w którym uczestnictwo we mszy jest dla katolików obowiązkowe. Dla wielu chrześcijan nabożeństwa w ramach Triduum Paschalnego stanowią ważny element przygotowania do Wielkanocy 2022.
Liturgia Męki Pańskiej. Jaka jest treść? Tak wygląda tradycyjna liturgia w Wielki Piątek
Liturgia Męki Pańskiej kojarzy się katolikom z bardzo specyficznym nastrojem. Katolicy zgromadzeni w świątyniach spotykają się, aby celebrować pamiątkę zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. W tym dniu używa się czerwonych szat liturgicznych symbolizujących miłość, zwyciężającą na krzyżu. W tym dniu nie używa się instrumentów muzycznych, ani dzwonków. Nie ma także pieśni na wejście. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Później następuje liturgia Słowa Bożego, w jej skład wchodzą dwa czytania, psalm (bez organów) oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana.
Przeczytaj także: Wielkanoc 2022. Kiedy są święta wielkanocne? Data Wielkanocy jest zmienna, bo to święto ruchome. Zobacz, kiedy wypada!
Po kazaniu następuje Adoracja Krzyża, podczas której kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Po niej następuje Komunia święta, a po jej zakończeniu następuje modlitwa nad ludem - bez błogosławieństwa i rozesłania. W Polsce i niektórych krajach na zakończenie liturgii Jezus pod postacią eucharystyczną zostaje przeniesiony do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej na tę okazję w tradycji ludowej Grobem Pańskim, gdzie rozpoczyna się adoracja.