Święconka

i

Autor: marbus_79 / Pixabay.com Święconka 2022. Co włożyć do wielkanocnego koszyczka ze święconką?

Wielka Sobota 2022. Co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Te pokarmy muszą się znaleźć w święconce! [LISTA]

2022-04-16 1:40

Święconka 2022 już w Wielką Sobotę, 16 kwietnia. Tego dnia wierni przyniosą do kościołów wielkanocne koszyczki ze święconką, by poświęcić pokarmy na świąteczny stół. Jakie produkty powinny znaleźć się w święconce? Co włożyć do koszyczka? To ważne, jakie pokarmy poświęcimy, bowiem mają one symboliczne znaczenie. Co oznaczają produkty, które wkładamy do święconki i święcimy w Wielką Sobotę? Szczegóły w naszym artykule!

Święconka: produkty do koszyczka wielkanocnego

Święconka odbywa się co roku w Wielką Sobotę, przed Wielkanocą 2022. Już 16 kwietnia wierni wybiorą się do kościoła na świecenie pokarmów, które potem pojawią się na wielkanocnym stole. To piękna tradycja, która jest praktykowana w wielu domach. Kościoły wypełniają się wiernymi, którzy przynoszą pięknie ustrojone koszyczki wielkanocne do poświęcenia. Nie wszyscy wiedzą, że pokarmy z wielkanocnego koszyczka ze święconką można także poświęcić w domu. Wielka Sobota nie jest świętem kościelnym nakazanym, a to oznacza, że tego dnia nie trzeba iść do kościoła, by uczestniczyć we Mszy Świętej. W tym celu poświęcenia pokarmów w domu należy zmówić konkretną modlitwę. Szczegółowe informacje, jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu znajdziesz w naszym artykule: Święconka 2022. Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Oto treść modlitwy. Co powinno się znaleźć w koszyczku ze święconką? To bardzo ważne, jakie pokarmy przynosimy do poświęcenia.

Zobacz w naszej galerii, jakie produkty należy włożyć do koszyczka ze święconką - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Co włożyć do wielkanocnego koszyczka ze święconką?

Pokarmy, które powinny znaleźć się w wielkanocnym koszyczku ze święconką mają symboliczne znaczenie. To bardzo ważne, aby do święconki nie trafiły przypadkowe produkty. W naszej galerii powyżej wyjaśniamy, co dokładnie oznaczają jajka, sól, masło, czy kiełbasa, które wkładamy do koszyczka ze święconką w Wielką Sobotę. Oto lista pokarmów ze święconki:

  • jajka
  • sól
  • masło
  • chleb
  • baranek
  • kiełbasa / wędlina
  • coś słodkiego

Sprawdź koniecznie: Pogoda na Wielkanoc 2022. Czy będzie ciepło? Prognoza pogody nie pozostawia złudzeń: takiej Wielkanocy 2022 nikt się nie spodziewał!

Sonda
Obchodzisz Wielkanoc?

Pogoda na Wielkanoc 2022

Przyjemnie się idzie do kościoła ze święconką, gdy jest ładna pogoda. Nic dziwnego, że wiele osób zastanawia się, jaka będzie pogoda na Wielkanoc 2022? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Pamiętamy święta wielkanocne w czasie których na ulicach leżał śnieg, ale też i takie, gdy można było zakładać krótkie spodenki i sandały. Pogoda w Wielkanoc lubi płatać figle, wiele prognoz długoterminowych zwyczajnie się nie sprawdza. Pokusiliśmy się jednak o to, by sprawdzić, co przewidują synoptycy w drugiej połowie kwietnia i jakie są prognozy pogody na Wielkanoc 2022. Więcej w naszym artykule: Pogoda na Wielkanoc 2022. Będzie ciepło na święta? Prognoza pogody nie pozostawia złudzeń: takiej Wielkanocy 2022 nikt się nie spodziewał!

Koszyk na święconkę wielkanocną. Jak go ozdobić?