Wierni Cerkwi rozpoczynają post. Wielkanoc obrządków wschodnich 2 maja

i

Autor: jch Wierni Cerkwi rozpoczynają post. Wielkanoc obrządków wschodnich 2 maja

Wierni Cerkwi rozpoczynają post. Wielkanoc obrządków wschodnich 2 maja

2021-03-15 9:24

Wierni Cerkwi i innych obrządków wschodnich rozpoczynają post poprzedzający Wielkanoc, która u nich przypada w tym roku 2 maja, czyli cztery tygodnie po świętach katolickich. Pierwszym dniem postu będzie poniedziałek, a poprzedziła go niedziela przebaczania win. Jak podkreślił ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub, niedziela przebaczania win wprowadza w okres postu. "Który mamy wykorzystać do wewnętrznej przemiany i duchowego odrodzenia" - zaznaczył hierarcha.

Jak mówił w prawosławnym Radiu Orthodoxia, post ma służyć nie uzdrowieniu ciała, a duszy. "Jest narzędziem dla poskromienia naszego ciała i wygaszenia naszych namiętności, pomaga w walce z obojętnością i otwiera nas na wartości duchowe" - dodał abp Jakub. Zwrócił uwagę, że "post musi zawsze iść w parze z modlitwą".

"Ten czas bardzo pomaga człowiekowi, żeby przybliżyć się do tego, co jest najbardziej istotne i ważne. Wszystkie teksty liturgiczne mówią o głębi pokajania, że to są drzwi, które prowadzą do zbawienia" - podkreślił arcybiskup bielski Grzegorz, wyjaśniając duchowe znaczenie postu. Dodał, że również ciemne kolory szat liturgicznych duchownych wskazują na pokorę.

Zabytki UNESCO w regionie. Cerkiew w Radrużu

Hierarcha zwrócił uwagę, że obecnie wierni do sakramentu spowiedzi podchodzą bardzo formalnie. "Często to wygląda tak, jak gdyby ktoś zdawał protokół zdawczo-odbiorczy, jest to wyliczanie pewnych punktów, co uczyniliśmy w ostatnim czasie (...) A chodzi o coś innego, o prawdziwą skruchę, płacz, żal, że to popełniliśmy, że uczyniliśmy coś, co nie jest miłe Bogu" - dodał abp Grzegorz.

Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie (tak było np. w 2017 roku). Przeważnie jednak prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet pięciotygodniowa (było tak np. w 2016 roku).

Czytaj też: Rolnicy. Podlasie odc. 1, s. 3: Andrzej z Plutycz chciał dać 14 tys. zł za OGIERA. Było jedno "ALE" [OPIS ODCINKA]

W ostatnich trzech latach Kościoły wschodnie Wielkanoc świętowały tydzień po katolikach; w tym roku różnica jest czterotygodniowa.

Różnica w ustalaniu daty tego święta wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławnych oba święta są silnie ze sobą związane.

Czytaj też: Hajnówka. Mężczyzna przewrócił się na przejściu dla pieszych. Uderzył głową o asfalt

Dokładnych danych co do liczby osób prawosławnych w kraju nie ma. Przedstawiciele polskiej Cerkwi szacują, że wiernych jest 450-500 tys. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne.