W ten sposób żubry ochraniają swoje młode przed wilkami

i

Autor: Lasy Państwowe W ten sposób żubry ochraniają młode osobniki przed wilkami

Niesamowite nagranie

Zapora nie do przejścia. W ten sposób żubry chronią młode osobniki przed wilkami. Niesamowite wideo

2022-08-17 8:00

Lasy Państwowe opublikowały niezwykły film. Widać na nim, jak stado żubrów spaceruje w kółko, co wygląda jak jakiś rytuał. - A tam, bawią się po prostu w "stary niedźwiedź mocno śpi", a tak serio to piękny widok - napisała jedna z internautek. Okazuje się, że przyczyna takiego zachowania jest dużo bardziej przyziemna.

- To, co wygląda jak jakiś rytuał, w rzeczywistości jest jedynie ochroną młodych osobników, które znajdują się w środku tego zgromadzenia. Młode są chronione przed wilkami czyhającymi w zaroślach - wyjaśniają Lasy Państwowe. Według Białowieskiego Parku Narodowego żubrów w Polsce jest 2316 (stan na koniec 2020 roku). Na wolności żyje 2115 żubrów w sześciu dużych populacjach:

  • Bieszczady (populacja nizinno - kaukaska): 707 żubrów
  • Puszcza Augustowska – 17 żubrów
  • Puszcza Białowieska – 715 żubrów
  • Puszcza Borecka – 128 żubrów
  • Puszcza Knyszyńska – 214 żubrów
  • Stada w zachodniej Polsce – 334 żubry
Niesamowite wideo. W ten sposób żubry chronią młode osobniki przed wilkami

Jak długo trwa ciąża u samicy żubra?

Jak czytamy na stronie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, ciąża u samicy żubra trwa około 9 miesięcy. Młode przychodzą na świat zazwyczaj w maju–czerwcu. Samica rodzi w odosobnieniu. Wraca do stada dopiero po kilku dniach. Nowo narodzony cielak waży od 15 do 35 kg i szybko wstaje na nogi.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w Puszczy Augustowskiej doszło do potrącenia żubra przez pociąg. Zwierzę przechodziło przez tory w okolicach wsi Kamienna Nowa (woj. podlaskie). Śmiertelnie potrącony żubr to około 5 - 6 letni byk. Tusza zwierzęcia została przekazana do utylizacji. Z ciała pobrano próbki, m.in.: gałka oczna, fragment serca, płuca, wątroby. Zostaną one wykorzystane do celów naukowych.

Sonda
Spotkałaś/ spotkałeś kiedyś na żywo żubra?