- To, co wygląda jak jakiś rytuał, w rzeczywistości jest jedynie ochroną młodych osobników, które znajdują się w środku tego zgromadzenia. Młode są chronione przed wilkami czyhającymi w zaroślach - wyjaśniają Lasy Państwowe. Według Białowieskiego Parku Narodowego żubrów w Polsce jest 2316 (stan na koniec 2020 roku). Na wolności żyje 2115 żubrów w sześciu dużych populacjach:
- Bieszczady (populacja nizinno - kaukaska): 707 żubrów
- Puszcza Augustowska – 17 żubrów
- Puszcza Białowieska – 715 żubrów
- Puszcza Borecka – 128 żubrów
- Puszcza Knyszyńska – 214 żubrów
- Stada w zachodniej Polsce – 334 żubry
Jak długo trwa ciąża u samicy żubra?
Jak czytamy na stronie Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, ciąża u samicy żubra trwa około 9 miesięcy. Młode przychodzą na świat zazwyczaj w maju–czerwcu. Samica rodzi w odosobnieniu. Wraca do stada dopiero po kilku dniach. Nowo narodzony cielak waży od 15 do 35 kg i szybko wstaje na nogi.
W zeszłym tygodniu informowaliśmy, że w Puszczy Augustowskiej doszło do potrącenia żubra przez pociąg. Zwierzę przechodziło przez tory w okolicach wsi Kamienna Nowa (woj. podlaskie). Śmiertelnie potrącony żubr to około 5 - 6 letni byk. Tusza zwierzęcia została przekazana do utylizacji. Z ciała pobrano próbki, m.in.: gałka oczna, fragment serca, płuca, wątroby. Zostaną one wykorzystane do celów naukowych.