Powstaje 1 Dywizja Piechoty Legionów. Dywizja będzie uzbrojona w nowoczesny sprzęt

i

Autor: Paweł Jaskółka / Super Express Powstaje 1 Dywizja Piechoty Legionów. Dywizja będzie uzbrojona w nowoczesny sprzęt

Powstaje nowe dywizja

1 Dywizja Piechoty Legionów będzie strzec woj. podlaskiego. Będzie uzbrojona m.in. w amerykańskie Abramsy

2023-01-09 17:58

Powstaje nowa 1 Dywizja Piechoty Legionów, która będzie działała przede wszystkim na terenie województwa podlaskiego - m.in. w Łomży, Grajewie, Kolnie czy Siemiatyczach - powiedział wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

1 Dywizja Piechoty Legionów będzie działać przede wszystkim w woj. podlaskim

Szef MON w jednostce w Białymstoku zatwierdził koncepcję sformowania kolejnej, piątej dywizji polskiej armii. - Staramy się nasycić wschodnią część naszego kraju Wojskiem Polskim. W w związku z tym powołujemy do życia nowe jednostki: między 16. Dywizją Zmechanizowaną, która operuje przede wszystkim w woj. warmińsko-mazurskim, a 18. Dywizją Zmechanizowaną, operującą głównie w woj. mazowieckim i lubelskim, powstaje 1 Dywizja Piechoty Legionów, która będzie przede wszystkim operowała na terenie woj. podlaskiego - nie wyłącznie, ale przede wszystkim - oświadczył szef MON.

Nowa dywizja będzie ulokowana przede wszystkim w ośrodkach woj. podlaskiego - w Łomży, Grajewie, Kolnie, a także m.in. w Czerwonym Borze nieopodal Zambrowa oraz w Siemiatyczach. Błaszczak podkreślił, że "te lokalizacje są konsekwencją analiz przeprowadzonych przez Wojsko Polskiego". Pod koniec ubiegłego roku szef MON podpisał z samorządami Kolna i Grajewa umowy o utworzeniu jednostek wojskowych w tych miastach. Mówił też wtedy, że są prowadzone rozmowy z powiatem siemiatyckim.

Czołgi Abrams i K2 na wyposażeniu 1 Dywizji Piechoty Legionów

1 Dywizja Piechoty Legionów będzie uzbrojona w koreańskie czołgi K2 i amerykańskie Abrams oraz samobieżne armatohaubice Krab i K9m. Brygada pancerna nowej dywizji ma być rozlokowana w Czerwonym Borze i Siemiatyczach. W skład nowej jednostki ma wejść także brygada artylerii, która ma otrzymać armatohaubice K9 i Krab, a także system powietrznych dronów rozpoznawczo uderzeniowych Gladius.

Koncepcję nowej dywizji przygotował pełnomocnik ministra ds. powołania nowej dywizji gen. bryg. Norbert Iwanowski. Poinformował na konferencji, że o miejscu dyslokacji jednostek nowej dywizji zdecydowały względy operacyjne i społeczno-ekonomiczne: demografia i potencjał rekrutacji do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, poziom bezrobocia, dostęp do edukacji i służby zdrowia.

Ćwiczenia wojskowe Zabytek 2022
Sonda
Czy Twoim zdaniem Polska powinna kupować nowy sprzęt wojskowy i zwiększać nakłady na armię?