W sobotę 15 sierpnia w całym kraju odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego. Ze względu na trwającą w Polsce epidemię uroczystości w tym roku będą skromniejsze. Przynajmniej na lądzie, bo nie będzie np. defilady wojska polskiego. Co innego w powietrzu! 15 sierpnia w czternastu polskich miastach wojskowi piloci samolotów i śmigłowców oddadzą hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej.
Centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy warszawskiej odbędą się w Warszawie. O godz. 12.05 nad Placem Piłsudskiego pojawią się polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które w powietrzu położą flagę Polski. Na niebie pojawi się także formacja 6 samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w ugrupowaniu „GROT” oraz formacja 4 samolotów F-16 z 480 Eskadry Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki stacjonującej w Europie.
15 sierpnia wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się w południe w Białymstoku (przelot zaplanowano na godz. 12.25, prawdopodobnie będzie to MiG-29), Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Olsztynie, Wrocławiu, Łodzi i nad Westerplatte. Nie wiadomo, jakie maszyny pojawią się nad tymi miastami. Wojsko Polskie ma do dyspozycji m.in. myśliwce F-16, MiG-29 czy śmigłowce Mi-17 oraz SW-4. Generalnie wszystkich maszyn należy wypatrywać na niebie około godz. 12. W Katowicach przelot Herkulesów będzie można obejrzeć kilka minut po godz. 14.
- Piloci 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego wykonają przeloty nad miejscami pamięci związanymi z tą bitwą m. in. w Ossowie, gdzie zobaczymy „Biało-Czerwone Iskry” i Radzyminie, gdzie zaplanowano przelot w ugrupowaniu TS-11 Iskra w tzw. „szarym malowaniu” z samolotami M-346 Bielik - informuje Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej.
Czytaj: Białystok. Sklepy otwarte 15 sierpnia. Gdzie zrobić zakupy w Święto Wojska Polskiego?
Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką.
Zobacz: Narewka. Ścięli sołtysowi głowę. W niedzielę odbył się jego pogrzeb [ZDJĘCIA]