15 sierpnia: Przelot samolotów i śmigłowców nad miastami. Zobacz kiedy i gdzie [ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO]

i

Autor: Pixabay 15 sierpnia: Przelot samolotów i śmigłowców nad miastami. Zobacz kiedy i gdzie [ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO]

15 sierpnia: Przelot samolotów i śmigłowców nad miastami. Zobacz kiedy i gdzie [ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO]

2020-08-14 19:21

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiedziało, że w sobotę 15 sierpnia nad polskimi miastami pojawią się wojskowe maszyny m.in. myśliwce F-16, MiG-29 czy śmigłowce Mi-17 oraz SW-4. W ten sposób wojsko oddał hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej, podczas której Polacy pokonali bolszewików na przedpolach Warszawy. Zobacz, gdzie i kiedy nad miastami pojawią się wojskowe samoloty i śmigłowce.

W sobotę 15 sierpnia w całym kraju odbędą się obchody Święta Wojska Polskiego. Ze względu na trwającą w Polsce epidemię uroczystości w tym roku będą skromniejsze. Przynajmniej na lądzie, bo nie będzie np. defilady wojska polskiego. Co innego w powietrzu! 15 sierpnia w czternastu polskich miastach  wojskowi piloci samolotów i śmigłowców oddadzą hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej.

Centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy warszawskiej odbędą się w Warszawie. O godz. 12.05 nad Placem Piłsudskiego pojawią się polskie i amerykańskie myśliwce F-16, a także samoloty Iskra, które w powietrzu położą flagę Polski. Na niebie pojawi się także formacja 6 samolotów F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w ugrupowaniu „GROT” oraz formacja 4 samolotów F-16 z 480 Eskadry Lotniczej Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych Ameryki stacjonującej w Europie.

15 sierpnia wojskowe samoloty i śmigłowce pojawią się w południe w Białymstoku (przelot zaplanowano na godz. 12.25, prawdopodobnie będzie to MiG-29), Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Kielcach, Rzeszowie, Olsztynie, Wrocławiu, Łodzi i nad Westerplatte. Nie wiadomo, jakie maszyny pojawią się nad tymi miastami. Wojsko Polskie ma do dyspozycji m.in. myśliwce F-16, MiG-29 czy śmigłowce Mi-17 oraz SW-4. Generalnie wszystkich maszyn należy wypatrywać na niebie około godz. 12. W Katowicach przelot Herkulesów będzie można obejrzeć kilka minut po godz. 14.

- Piloci 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego wykonają przeloty nad miejscami pamięci związanymi z tą bitwą m. in. w Ossowie, gdzie zobaczymy „Biało-Czerwone Iskry” i Radzyminie, gdzie zaplanowano przelot w ugrupowaniu TS-11 Iskra w tzw. „szarym malowaniu” z samolotami M-346 Bielik - informuje Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej.

Czytaj: Białystok. Sklepy otwarte 15 sierpnia. Gdzie zrobić zakupy w Święto Wojska Polskiego?

Święto Wojska Polskiego zostało ustanowione w rocznicę Bitwy Warszawskiej z 1920 r., zwanej „Cudem nad Wisłą”. W 1920 roku wojska polskie pokonały bolszewików na przedpolach Warszawy. Zwycięstwo Polaków nad Armią Czerwoną zapewniło Polsce niepodległość i uchroniło Europę przed rewolucją bolszewicką.

Zobacz: Narewka. Ścięli sołtysowi głowę. W niedzielę odbył się jego pogrzeb [ZDJĘCIA]

Historia i najważniejsze daty dla Polski. To powinna być BUŁKA Z MASŁEM!

Pytanie 1 z 17
Chrzest Polski miał miejsce w roku...
Bitwa Warszawska na Narodowym. Tak powstawała scenografia do wielkiego widowiska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE