Jak informuje Podlaski Urząd Wojewódzki, szczątki Jana Mackiewicza ekshumowali we wrześniu 2019 roku pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. W ostatnią niedzielę, 100 lat po jego śmierci, w Narewce IPN zorganizował uroczystości pogrzebowe. Po Mszy Świętej, w asyście wojskowej, szczątki Jana Mackiewicza złożono w mogile na cmentarzu parafialnym w Narewce.
Czytaj też: Podlasie na archiwalnych zdjęciach. 100 niesamowitych fotografii ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego
- Organizacja uroczystości pogrzebowej śp. Jana Mackiewicza to okazja do moralnego zadośćuczynienia i godnego upamiętnienia sołtysa - patrioty wsi Masiewo. [...] Powodem jego śmierci było zapewne rzetelne wykonywanie obowiązków sołtysa, przez co mógł narazić się niektórym mieszkańcom. W zemście donieśli na niego kozakom zdążającym na Warszawę - powiedział Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.
W trakcie wojny polsko-bolszewickiej, Jan Mackiewicz został zabrany przez dwóch kozaków, wywieziony do lasu i tam stracony cięciem szabli. Na stronie IPN-u możemy przeczytać wstrząsający opis tej zbrodni.
„8 sierpnia 1920 roku pod dom Jana Mackiewicza, znajdującego się w środku Masiewa Starego, podjechało na koniach dwóch kozaków. Kazali mu wyjść z domu. Nie pozwolili nałożyć czapki mówiąc, że tam gdzie jadą dostanie inną. Ścieli mu głowę szablą w lesie. Zabrali konia."
Jan Mackiewicz został nocą potajemnie pochowany, bez obecności księdza, na opuszczonej poewangelickiej nekropolii na terenie Puszczy Białowieskiej.