Wystawy, instalacje artystyczne, pamiątkowe drzewka czy peleton pamięci - to cykl wydarzeń, które przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru na 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. W parku Konstytucji 3 Maja będzie można oglądać instalacje "Co piąty" - symbolizującą co piątego mieszkańca, który został niewieziony na wschód.
17 września w południe w Białymstoku zawyją syreny. Muzeum Sybiru zachęca, aby w tym czasie białostoczanie zatrzymali się na chwilę, aby oddać hołd ofiarom sowieckich represji.
1 i 17 września 1939 roku to daty wyznaczające początek XX-wiecznej gehenny Polaków. Polska stała się pierwszą ofiarą ich zbrodniczych planów. W celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Muzeum Pamięci Sybiru podjęło się realizacji szeregu przedsięwzięć w ramach akcji "17.09 Pamiętamy".
Polecany artykuł:
14 września
INSTALACJA „CO PIĄTY…”
Kluczowym elementem instalacji są drzewa. Podświetlone i owinięte pnie mają symbolizować dramatyczne skutki deportacji. Na Sybir wywieziono bowiem co piątego białostoczanina. Poprzez podświetlenie co piątego drzewa, przedstawiona zostanie skala tych tragicznych wydarzeń. Białystok, Park Konstytucji 3 Maja, godz. 19.00.
17 września
PELETON PAMIĘCI 17.09
Peleton Pamięci na stałe wpisał się w obchody kolejnych rocznic zbrojnej napaści ZSRS na Polskę. Trasa przejazdu rowerowego będzie związana z miejscami i postaciami nawiązującymi do wydarzeń historycznych z czasów okupacji sowieckiej, takimi jak Augustis – fotograf wywieziony na Syberię na przełomie lat 1939–1940, czy Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, więzień sowieckich łagrów. Start przejazdu – ul. Kilińskiego (Pałacyk Gościnny), godz. 17. Meta – Dworzec Fabryczny.