17 września zabrzmią syreny alarmowe. Muzeum Pamięci Sybiru zachęca do oddania hołdu ofiarom sowieckich represji

i

Autor: Paweł Jakubowski 17 września zabrzmią syreny alarmowe. Muzeum Pamięci Sybiru zachęca do oddania hołdu ofiarom sowieckich represji

17 września zabrzmią syreny alarmowe. Muzeum Pamięci Sybiru zachęca do oddania hołdu ofiarom sowieckich represji

2019-09-12 14:14

Akcja "Zatrzymaj się" to element wydarzeń rocznicowych związanych z 80. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Wystawy, instalacje artystyczne, ​pamiątkowe drzewka czy peleton pamięci - to cykl wydarzeń, które przygotowało Muzeum Pamięci Sybiru na 80. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. W parku Konstytucji 3 Maja będzie można oglądać instalacje "Co piąty" - symbolizującą co piątego mieszkańca, który został niewieziony na wschód.

17 września w południe w Białymstoku zawyją syreny. Muzeum Sybiru zachęca, aby w tym czasie białostoczanie zatrzymali się na chwilę, aby oddać hołd ofiarom sowieckich represji.

Prof. Wojciech Śleszyński o wydarzeniach rocznicowych związanych z 80. rocznicą agresji sowickiej na Polskę 17 września. Posłuchaj:

1 i 17 września 1939 roku to daty wyznaczające początek XX-wiecznej gehenny Polaków. Polska stała się pierwszą ofiarą ich zbrodniczych planów. W celu upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń Muzeum Pamięci Sybiru podjęło się realizacji szeregu przedsięwzięć w ramach akcji "17.09 Pamiętamy".

14 września
INSTALACJA „CO PIĄTY…”
Kluczowym elementem instalacji są drzewa. Podświetlone i owinięte pnie mają symbolizować dramatyczne skutki deportacji. Na Sybir wywieziono bowiem co piątego białostoczanina. Poprzez podświetlenie co piątego drzewa, przedstawiona zostanie skala tych tragicznych wydarzeń. Białystok, Park Konstytucji 3 Maja, godz. 19.00.

17 września
PELETON PAMIĘCI 17.09
Peleton Pamięci na stałe wpisał się w obchody kolejnych rocznic zbrojnej napaści ZSRS na Polskę. Trasa przejazdu rowerowego będzie związana z miejscami i postaciami nawiązującymi do wydarzeń historycznych z czasów okupacji sowieckiej, takimi jak Augustis – fotograf wywieziony na Syberię na przełomie lat 1939–1940, czy Ryszard Kaczorowski – ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie, więzień sowieckich łagrów. Start przejazdu – ul. Kilińskiego (Pałacyk Gościnny), godz. 17. Meta – Dworzec Fabryczny.

Jak dobrze znasz historię Białegostoku? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
W którym roku Białystok oficjalnie stał się niepodległym miastem?