32 grosze emerytury miesięcznie. Tyle dostaje kobieta z województwa podlaskiego

2020-07-15 13:45 hz / inf. prasowa
32 grosze emerytury miesięcznie. Tyle dostaje kobieta z województwa podlaskiego
Autor: ZUS 32 grosze emerytury miesięcznie. Tyle dostaje kobieta z województwa podlaskiego

Ponad 15 tysięcy złotych wynosi najwyższa emerytura w województwie podlaskim. Najniższe świadczenie to zaledwie 32 grosze miesięcznie. W Polsce są osoby, które otrzymują emeryturę w wysokości nawet powyżej 20 tys. zł. Jaki jest przepis na tak wysoką emeryturę?

Spis treści

  1. Emerytura w Polsce. Ile wynosi? [STAWKI 16.07.2020]
  2. Najwyższe emerytury w województwie podlaskim
  3. Jak się wylicza emeryturę?
  4. Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?
  5. Ile wynosi najniższa emerytura w województwie podlaskim?
  6. Skąd się biorą groszowe emerytury?
  7. Dla kogo minimalna emerytura?
Co można robić na emeryturze

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Emerytura w Polsce. Ile wynosi? [STAWKI 16.07.2020]

Przeciętna emerytura w Polsce to około 2,4 tys. zł. Dla mężczyzn ta średnia jest zdecydowanie korzystniejsza, bo wynosi prawie 3 tys. zł, dla kobiet poniżej 2 tys. zł.

Wśród świadczeniobiorców nie brakuje takich emerytów, których emerytura przekracza 9 tys. zł. W takiej wysokości świadczenie trafia do ponad 3,3 tysiąca osób w kraju.

Zobacz: Dotacje dla małych firm i osób samozatrudnionych. Kiedy nowy nabór wniosków?

Są też emerytury, które przekraczają nawet 20 tys. zł. Takie świadczenie przekazywane jest do emerytów z mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

Najwyższe emerytury w województwie podlaskim

W województwie podlaskim najwyższą emeryturę, w kwocie 15,5 tys. zł pobiera mężczyzna, który przeszedł na nią w wieku 64 lat i 10 miesięcy, ale po przyznaniu świadczenia kontynuował przez wiele lat zatrudnienie. Jego aktualny staż pracy to 61 lat i 10 miesięcy łącznego okresu ubezpieczenia.

Bardzo wysokie, bo sięgające prawie 15 tys. zł kwoty są wypłacane w naszym regionie jeszcze dwóm emerytom. Jak wynika z analizy dokumentów, tak wysokie świadczenia otrzymują osoby, które bardzo długo pracowały, a na emeryturę przeszły kilka lat później niż powszechny wiek emerytalny lub pracowały przez wiele lat po przyznaniu emerytur.

Każdy rok dłuższej pracy niż wiek emerytalny to wzrost świadczenia o około 8-10 proc. Zatem wysokie świadczenia to nic innego jak zwykła matematyka.

Jak się wylicza emeryturę?

— Obecny system emerytalny jest tak skonstruowany, że stanowi pochodną dwóch składników: zebranego kapitału i przewidywanej długości życia — mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik ZUS województwa podlaskiego. — Im dłużej pracujemy, tym więcej składek odprowadzimy, więc zbudujemy sobie wysoki kapitał. Jednocześnie, im dłużej pracujemy po osiągnięciu wieku emerytalnego, tym czas pobierania świadczenia jest krótszy, a zatem ma to wpływ na wyliczenie świadczenia i jego wysokość.

Rzeczniczka dodaje, że tak, jak cieszą wysokie kwoty świadczeń, tak na drugim biegunie są kilkuzłotowe, a nawet groszowe emerytury.

Ile wynosi najniższa emerytura w Polsce?

W Polsce najniższa wypłacana emerytura wynosi 2 grosze i trafia do mieszkanki województwa lubelskiego.

Ile wynosi najniższa emerytura w województwie podlaskim?

W Podlaskiem najniższa emerytura to 32 grosze. Tak niskie świadczenie trafia do kobiety, która na przestrzeni całego życia przepracowała na umowie zlecenie jedynie 1 miesiąc i 15 dni.

Skąd się biorą groszowe emerytury?

— Dziś z każdej wpłaconej składki, nawet tej jednej, po osiągnięciu wieku emerytalnego przez daną osobę i złożeniu wniosku o emeryturę, Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza wysokość świadczenia — wyjaśnia Katarzyna Krupicka. — I nawet jeśli z tego wyliczenia wynika kilka groszy, to taka emerytura  jest wypłacana.

Dla kogo minimalna emerytura?

Tak niskie emerytury dziwią, bo wszyscy wkoło słyszą o minimalnej emeryturze, która wynosi obecnie 1200 zł brutto.

— Trzeba pamiętać o tym, że aby dostać minimalną emeryturę, konieczne jest udowodnienie odpowiedniego stażu pracy — tłumaczy rzeczniczka. — Dla kobiet to 20 lat, a dla mężczyzn — 25 lat.

Jeśli przy takim stażu w wyliczeniu emerytury wyjdzie nam kwota niższa niż gwarantowana wysokość minimalnej (obecnie 1200 zł), to wówczas ZUS podnosi świadczenie do wysokości minimalnej emerytury.

— Czyli jeżeli z wyliczenia wyjdzie kwota np. 850 zł, to kobiecie, która udowodni 20 lat stażu pracy, a mężczyźnie z 25 lat stażem pracy — ZUS podnosi świadczenie na 1200 zł brutto — wyjaśna Katarzyna Krupicka.