Usnarz Górny. Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na pograniczu

i

Autor: Tomasz Matuszewski Usnarz Górny. Ostatnie godziny przed wprowadzeniem stanu wyjątkowego na pograniczu

Białorusini grozili otwarciem ognia! Napięta sytuacja na granicy

2021-11-04 11:53

Coraz bardziej napięta sytuacja na granicy z Białorusią. Tamtejsi żołnierze grozili otwarciem ognia w kierunku polskich mundurowych – alarmuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Jak podają przedstawiciele MON, do kolejnej groźnej prowokacji miało dojść w środę, kiedy polscy wojskowi zlokalizowali grupę ok. 250 migrantów w pobliżu ogrodzenia granicznego.

Wczoraj doszło do kolejnej prowokacji wobec polskich żołnierzy pełniących służbę na granicy. Wojskowi zlokalizowali grupę ok. 250 migrantów w pobliżu ogrodzenia. Pilnujący ich białoruscy żołnierze zagrozili otwarciem ognia w kierunku naszych żołnierzy – informuje w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort przekazał, że wojskowi nie dali się sprowokować. – Działania białoruskich żołnierzy wyglądały jak próba eskalowania sytuacji, ale również były próbą ukrycia faktu przejścia na teren RP grupy migrantów – zaznaczają przedstawiciele resortu obrony.

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że środowa sytuacja na granicy to już kolejny przykład włączania się Białorusinów w przepychanie migrantów na teren Polski. Czy takich działań i prowokacji może być więcej? Czy Białorusini będą pomagać migrantom w nielegalnym przedostawaniu się do Polski? Żołnierze i pogranicznicy deklarują ciągłą czujność i zapewniają, że nie dadzą się sprowokować.

Zobacz też: "W rzece pływają trupy". Na "granicy śmierci" mogą być już setki zmarłych

Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn, napisał na Twitterze, że we wtorek w nocy polscy żołnierze zauważyli trzy umundurowane osoby z bronią długą, które – po próbie nawiązania kontaktu – przeładowały broń i oddaliły się w kierunku Białorusi. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych poinformował ponadto, że osoby te wkroczyły na terytorium Polski kilkaset metrów od granicy. W związku z incydentem - zarówno polski MSZ, jak i straż graniczna - zdecydowały się na skierowanie formalnych protestów do strony białoruskiej.

Wieś Szymki na Podlasiu. Opuszczone koczowisko migrantów w lasku przy granicy Polski z Białorusią

Jak wynika z danych straży granicznej, które przytacza PAP, w środę pogranicznicy odnotowali 433 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymanych zostało dziewięć osób: sześciu obywateli Iraku, dwóch obywateli Syrii i obywatel Turcji. Wobec 67 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Od początku roku straż graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Sonda
Czy jesteś za budową muru na granicy polsko-białoruskiej?