Tworzenie wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku przebiega bez przeszkód. Na wszystkich kondygnacjach wciąż pojawiają się nowe eksponaty i elementy wystawy.
Jedną z najnowszych instalacji są stalowe Stelle, przedstawiające historie, wspomnienia i przeżycia zesłańców. Zwiedzający będą mogli wysłuchać nagranych opowieści osób, które doświadczyły deportacji, zaś drewniane tabliczki w symboliczny sposób będą przypominać historie ludzi, którzy zginęli „na nieludzkiej ziemi”.
Równocześnie w podziemiach dawnej składnicy wojskowej powstaje „Memoriał Katyński”, gdzie znajdą się tablice z nazwiskami ofiar oraz przedmioty ocalone z grobów. Trwają też prace nad zabezpieczeniem cennych, wrażliwych na upływ czasu pamiątek, które następnie trafią na wystawę.
Przeczytaj także: Kopna Góra. Trwa budowa zagrody pokazowej żubrów. To będzie niezwykła atrakcja turystyczna [ZDJĘCIA, WIDEO]
W zbiorach Muzeum jest już blisko 5 tys. eksponatów i wciąż prowadzona jest akcja pozyskiwania fotografii, przedmiotów codziennego użytku czy dokumentów związanych z tymi bolesnymi dla Polaków wydarzeniami.
– W tej wyjątkowej, nowoczesnej placówce, Białystok godnie upamiętni Polaków przymusowo zesłanych oraz tych, którzy Syberię odkrywali i badali. To muzeum będzie hołdem złożonym Sybirakom, ich rodzinom. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. I będziemy czynili wszystko, aby tak się stało. Dlatego cieszę się, że jesteśmy już na „ostatniej prostej” – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.
Więcej informacji na temat działalności Muzeum Pamięci Sybiru można znaleźć TUTAJ.
Tekst na podst. oprac.: Anna Kowalska / Urząd Miejski w Białymstoku
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!