Uratowano z Ukrainy 600 matek i dzieci! W specjalnym pociągu trafili do Polski

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/ SUPER EXPRESS Uratowano z Ukrainy 600 matek i dzieci! W specjalnym pociągu trafili do Polski

Białystok: Jak można pomóc uchodźcom z Ukrainy?

2022-02-28 15:42

Grupa ponad stu uchodźców z Ukrainy, którzy przeszli procedurę w ośrodku recepcyjnym w Hrubieszowie, przybyła w poniedziałek nad ranem do województwa podlaskiego - poinformował wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Ukraińcy trafili do środka hotelowego w podbiałostockim Wasilkowie.

- Dzisiaj w godzinach wczesnorannych poprzez ośrodek recepcyjny w Hrubieszowie z województwa lubelskiego, przyjechało do nas 114 uchodźców z Ukrainy - powiedział Paszkowski w poniedziałek rano na antenie publicznego Polskiego Radia Białystok. Województwo przygotowało obecnie około tysiąca miejsc dla uchodźców. Paszkowski dodał, że te miejsca zostały zgłoszone jako pierwsze, a znajdują się, oprócz Wasilkowa, także w bazie hotelowej w Białymstoku i Augustowie. - Te miejsca zapewnialiśmy we własnym zakresie, jako urząd wojewódzki, wchodząc w kontakty i bookując takie miejsca w hotelach. Oczywiście ten system mamy rozbudowywany również przez działania samorządów - powiedział wojewoda.

Od soboty na dworcu PKP w Białymstoku działa punkt informacyjny dla uchodźców z Ukrainy; od niedzieli jest całodobowy. Można w nim uzyskać najpotrzebniejsze informacje dotyczące np. legalizacji pobytu. Wojewoda poinformował też, że planowane jest utworzenie wojewódzkiego magazynu z darami, które następnie będą transportowane do magazynów przy polsko-ukraińskiej granicy. Jak dodał, chodzi o skoordynowanie tej pomocy.

Z kolei w zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki przedstawił na poniedziałkowej sesji Rady Miasta informacje o działaniach stolicy województwa podlaskiego na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak podał, w mieście można będzie przygotować 5,7 tys. miejsc dla Ukraińców. Pierwszych 80 miejsc jest już gotowych w hotelu BOSiR przy stadionie lekkoatletycznym. - Sukcesywnie, w zależności od potrzeb, będziemy uruchamiali kolejne - mówił Rudnicki. Dodał, że miasto bierze pod uwagę nawet taki wariant, by - w razie potrzeby - uchodźców kwaterować w szkołach. 

Miasto nie wyklucza też możliwości przekazywania organizacjom pozarządowym komunalnych obiektów, gdyby była potrzeba organizacji schronienia ukraińskim uchodźcom. W miejskim Centrum Aktywności Społecznej trwa całodobowo zbiórka najpotrzebniejszych produktów dla potrzeb transportów humanitarnych. W niedzielę wyjechał pierwszy taki transport z miasta do Lwowa. Od poniedziałku takie dary można też przynosić do miejskich placówek oświatowych, również do siedzib magistratu (kilka lokalizacji).

W Białymstoku zbierane są artykuły pierwszej potrzeby takie jak: lekarstwa, nowe koce, śpiwory, środki opatrunkowe i żywność długoterminowa oraz typu instant. Potrzebna jest także odzież, ale wyłącznie termiczna dla dorosłych – nowa, dobrze zapakowana i opisana. Warto też pamiętać o produktach i środkach pielęgnacji dla dzieci. Szczegółowa lista najbardziej potrzebnych produktów znajduje się na stronie Centrum Aktywności Społecznej.

Dary można przynosić przede wszystkim do szkół podstawowych i ponadpodstawowych – w godz. 8 -18, ewentualnie do budynków Urzędu Miejskiego (ul. Słonimska 1, Branickiego 3/5, Składowa 11, Legionowa 7, Bitwy Białostockiej 2/2).

Zbiórka rzeczy dla uchodźców z Ukrainy
Sonda
Czy wojna na Ukrainie zagraża również Polsce?