BKM. W Białymstoku darmowa komunikacja miejska dla Ukraińców

i

Autor: jch BKM. W Białymstoku darmowa komunikacja miejska dla Ukraińców

BKM. W Białymstoku darmowa komunikacja miejska dla Ukraińców

2022-02-28 15:16

Obywatele Ukrainy będą mogli bezpłatnie korzystać z miejskiej komunikacji w Białymstoku - zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie miejscy radni. Wystarczy wylegitymowanie się ukraińskim paszportem lub innym dokumentem tożsamości potwierdzającym obywatelstwo.

Projekt uchwały zgłosił prezydent miasta. Propozycja została przyjęta bez dyskusji. Dokument wprowadza dla przebywających w mieście Ukraińców bezpłatne przejazdy środkami lokalnego transportu zbiorowego (autobusami), organizowanego przez gminę Białystok. Podstawą do korzystania z takich przejazdów będzie paszport lub inny dokument tożsamości potwierdzający obywatelstwo ukraińskie. - Uchwała nie zawiera żadnego terminu obowiązywania, wydaje mi się, że w obecnych okolicznościach trudno taki termin wskazywać - mówił dyrektor Białostockiej Komunikacji Miejskiej Bogusław Prokop, prezentując projekt. Jak podano w uzasadnieniu, podjęcie uchwały podyktowane jest "chęcią okazania możliwie szerokiego wsparcia obywatelom Ukrainy, będącej ofiarą niczym nie uzasadnionej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej".

"Zwolnienie z opłat za przejazdy komunikacją miejską organizowaną przez gminę Białystok, stanowić będzie jeden z licznych przejawów realnego i solidarnego wsparcia okazanego obywatelom Ukrainy przez mieszkańców Białegostoku, za pośrednictwem - reprezentującego ich - organu uchwałodawczego" - napisano w uzasadnieniu. Uchwała wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Marszałek woj. podlaskiego Artur Kosicki poinformował, że od poniedziałku uchodźcy z Ukrainy, za okazaniem ukraińskiego dowodu lub paszportu, mogą bezpłatnie korzystać z autobusowej komunikacji publicznej w regionie spółki samorządu województwa PKS Nova. - Dodatkowo autobusy PKS Nova czekają w gotowości, by wyruszyć w drogę po uchodźców - poinformował marszałek. Czytaj też: Białystok: Jak można pomóc uchodźcom z Ukrainy?

Strażacy z Warmii i Mazur pomagają Ukraińcom
Sonda
Czy Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze powinien zająć się sytuacją na Ukrainie?