W Białymstoku zapłonęły 363 znicze - tyle, ilu mieszkańców miasta zmarło na COVID-19 przez rok pandemii

i

Autor: Tomasz Matuszkiewicz / Super Express

"Białystok ofiarom pandemii". Wzruszająca akcja w rocznicę śmierci 82-latka [ZDJĘCIA, WIDEO]

We wtorek o godz. 21 odbyła się akcja "Białystok ofiarom pandemii". Na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki zapłonęły 363 znicze, symbolizujące wszystkie dotychczasowe ofiary koronawirusa z Białegostoku. Data uroczystości nie jest przypadkowa - 5 kwietnia minęła rocznica śmierci pierwszego białostoczanina, który zmarł na COVID-19. 82-latek leczył się w szpitalu w Łomży.

"Białystok ofiarom pandemii" to akcja, która miała uczcić wszystkich mieszkańców miasta zmarłych na koronawirusa. We wtorek dokładnie o godz. 21 na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki zapalono 363 znicze symbolizujące pamięć o białostoczanach, którzy odeszli z powodu COVID-19. Pierwszą ofiarą pandemii w Białymstoku był 82-letni mieszkaniec miasta, który zmarł w szpitalu w Łomży - rocznica jego śmierci przypada 5 kwietnia.

- Nigdy dotąd nie mieliśmy do czynienia z tak straszną chorobą, która w ciągu zaledwie roku zabrała nam tylu mieszkańców. W ten symboliczny sposób, w ciszy i mroku oddajemy hołd wszystkim ofiarom pandemii (...) Będziemy o nich pamiętać - powiedział wiceprezydent Białegostoku Przemysław Tuchliński.

Czytaj też: 51-letni ochroniarz leżał w wykopie. Lekarz stwierdził zgon! Makabryczne odkrycie koło Suwałk

Czytaj też: Podlaskie. Straż Graniczna zatrzymała 15 Czeczenów. Próbowali nielegalnie przekroczyć granicę

W województwie podlaskim odnotowano dotychczas 61.719 osób zakażonych koronawirusem, spośród których zmarło aż 1707.

101-latka pokonała COVID

W Białymstoku zapłonęły 363 znicze – tylu mieszkańców miasta zmarło na COVID-19 od początku pandemii