Białystok przygotowany do dystrybucji jodku potasu. Straż pożarna przekazała tabletki. Czy zagrożenie jest realne?

i

Autor: Dawid Gromadzki/UM Białystok Białystok przygotowany do dystrybucji jodku potasu. Straż pożarna przekazała tabletki. Czy zagrożenie jest realne?

Tabletki z jodkiem potasu

Białystok przygotowany do dystrybucji jodku potasu. Straż pożarna przekazała tabletki. Czy zagrożenie jest realne?

2022-09-29 13:55

Komenda Miejska Straży Pożarnej w Białymstoku przekazała Miastu Białystok tabletki zawierające jodek potasu. MSWiA zapewnia, że to standardowa procedura. Prowadzone przez resort działania są konsekwencją decyzji podjętej po tym, jak doszło do walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

- Zgodnie z decyzjami władz rządowych Miasto Białystok realizuje niezbędne czynności prewencyjne. Z informacji przekazywanych przez MSWiA wynika, że ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne. Jednak na wszelki wypadek należy się do niego wcześniej przygotować - poinformowała w czwartek (29.09) Urszula Boublej, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Białegostoku. Jak podkreśliła, akcja dystrybucji tabletek zostanie rozpoczęta po wydaniu odpowiedniego rozporządzenia Wojewody Podlaskiego w tym zakresie.

MSWiA uspokaja. "To standardowa procedura"

- W tej chwili nic nie wskazuje, aby miało dojść do jakiejś formy skażenia radioaktywnego, a zatem z konieczności suplementacji jodkiem potasu - ocenił w czwartek wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Dodał, by nie brać tabletek z jodkiem potasu na własną rękę. Wiceszef MSWiA podkreślił w czwartek w TVP 1, że obecnie nic nie wskazuje, aby miało dojść do jakiejś formy skażenia radioaktywnego. Dodał, że prowadzone przez resort działania są konsekwencją decyzji podjętej po tym, jak doszło do walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Wojna w Ukrainie. Walki w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

W poniedziałek (19 września) MSWiA poinformowało, że w ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Resort zaznaczył, że jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. - Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki - podkreślił resort.

Ministerstwo zapewniło też, że służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski. - Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów - przypomniało MSWiA.

Wojna na Ukrainie trwa już pół roku. Barbarzyństwo Kremla nie ustaje
Sonda
jodek potasu - czy powinien być rozdawany w szkołach w przypadku zagrożenia?