Białystok. Ukrainki zgłaszają się na leczenie onkologiczne

i

Autor: mat. prasowy Białostockie Centrum Onkologii

Białystok. Ukrainki zgłaszają się na leczenie onkologiczne

2022-03-03 14:04

Pierwsze pacjentki z Ukrainy zgłosiły się na leczenie onkologiczne do Białostockiego Centrum Onkologii. Przyjęto je już w poradni ginekologii onkologicznej, są objęte opieką - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka tego szpitala Monika Mróz. Brakuje jednak tłumaczy do fachowej dokumentacji medycznej.

Jedna z pacjentek jest przyjęta to diagnostyki, gdyż jest podejrzewany u niej nowotwór, druga pacjentka wymaga już kontynuacji leczenia - poinformowała Mróz. Szpital już od początku wojny na Ukrainie otrzymywał zapytania o możliwość leczenia osób z Ukrainy. Rzeczniczka BCO zaznaczyła, że szpital pilnie poszukuje tłumacza przysięgłego, który pomoże w tłumaczeniu dokumentacji medycznej, ale są z tym trudności. W pomoc uciekającym z ogarniętej wojną Ukrainie pacjentkom zaangażowało się Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej (PTGO). W opublikowanym przed kilkoma dniami komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych podało, że chce pomagać lekarzom z Ukrainy.

Pociąg z uchodźcami wojennymi ze Lwowa dotarł do Olkusza

- Jako lekarze onkolodzy możemy zabezpieczyć pomoc dla pacjentek z nowotworami ginekologicznymi. Jesteśmy w kontakcie z ginekologami z Ukrainy i zbieramy informacje o potrzebach ich pacjentek. W najbliższych dniach wspólnie zorganizujemy możliwość ich leczenia w Polsce - podało Towarzystwo.

Lekarze chętni do zaangażowania się w tę pomoc mogą zgłaszać się do PTGO. Mogą składać tam deklaracje np. gdzie pacjentki mogą być przyjmowane, ile z nich może być przyjętych.

Prof. Paweł Knapp z PTGO, szef działającego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku Uniwersyteckiego Centrum Onkologii powiedział PAP w czwartek, że dostał też pierwsze zapytania od jednej z organizacji ws. możliwości leczenia pacjentki z Ukrainy chorej na raka jajnika, chodziło o podanie jej leków. Dodał, że każda sprawa wymaga dokładnego podejścia. - Nie możemy odtrącić człowieka, który potrzebuje pomocy - podkreślił Knapp. Zaznaczył, że w leczeniu onkologicznym jest wiele skomplikowanych zagadnień jak choćby konieczność kwalifikacji w programach lekowych i lekarze będą współpracować, aby to leczenie organizować, by nikt nie został bez pomocy. Knapp dodał także, że są wytyczne z Narodowego Funduszu Zdrowia, który informuje, że koszty leczenia będą pokrywane z budżetu państwa.

Sonda
Czy inne państwa powinny wysłać wojska na pomoc Ukrainie?