Młodzież Wszechpolska: Obrońmy ulicę Łupaszki! Tysiąc białostoczan chce zmienić jej nazwę

i

Autor: Podlaski Urząd Wojewódzki Młodzież Wszechpolska: Obrońmy ulicę Łupaszki! Tysiąc białostoczan chce zmienić jej nazwę

Białystok. Ulica "Łupaszki" zostaje. Tak zdecydowali radni

2021-05-24 12:20

Jak informuje PAP, rada Miejska Białegostoku nie zmieniła w poniedziałek nazwy ulicy, od trzech lat noszącej imię majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Nie zyskała większości w głosowaniu inicjatywa grupy mieszkańców, którzy argumentowali, że nazwa jest zbyt długa i kłopotliwa w stosowaniu i zaproponowali nazwę Podlaska.

Pod projektem zgłoszonym jako tzw. obywatelska inicjatywa uchwałodawcza podpisało się ponad 1,1 tys. mieszkańców Białegostoku. Po ponad 2-godzinnej dyskusji, m.in. z udziałem podlaskich parlamentarzystów i argumentacji historycznej, za taką uchwałą zagłosowało ostatecznie 11 radnych ale 13 było przeciw; trzy osoby z - posiadającego większość w radzie - klubu Koalicji Obywatelskiej wstrzymały się od głosu, a jedna nie wzięła udziału w głosowaniu. Wcześniej nie przeszła poprawka do projektu, autorstwa radnego PiS Pawła Myszkowskiego, by wobec propozycji zmiany nazwy na Podlaska, nadać tej ulicy nazwę krótszą, ale patrona nie zmieniając, czyli by nazwa brzmiała "majora Łupaszki".

Wypowiadające się przed głosowaniem inicjatorki tej uchwały podkreślały, że pomysł nie jest związany z kontrowersjami dotyczącymi działalności oddziałów podziemia niepodległościowego dowodzonych przez majora Szendzielarza "Łupaszkę" i nie chodzi o - jak to ujęła jedna z tych pań - "odebranie honoru" dotychczasowemu patronowi ulicy, a jedynie o długość nazwy w pełnym jej brzmieniu, która musi być np. wpisywana do dokumentów w bankach czy urzędach. Czytaj też: Manhattan w Białymstoku. Quiz wiedzy o białostockich osiedlach

Apelowały, by takie nazwy nadawać miejscom takim, jak skwery, ronda czy bulwary, czyli gdzie nie ma konkretnych mieszkańców. Podkreślały przy tym, że nazwa "Podlaska" pasuje do nazw innych krain geograficznych nadanych sąsiednim ulicom na tym samym osiedlu i zapewni tam ład przestrzenny.

Tłumy warszawiaków ruszyły na ulice. Nocna impreza na ulicach miasta