Jedną z propozycji będą „Spacery z Ludwikiem Zamenhofem” realizowane przez PTTK. Podczas przechadzek uczestnicy będą mogli bliżej poznać twórcę języka esperanto i miasto jego dzieciństwa.
Pierwszy spacer - „Wieża Babel” odbędzie się w kwietniu i przypomni o rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa. Kolejny - „Esperantyści w Białymstoku” - będzie nawiązywał do 94. Kongresu Esperanto, który miał miejsce w Białymstoku w 2009 r. Na ten spacer przewodnicy zaproszą w lipcu. Tematem trzeciego, grudniowego spaceru - „Droga do szkoły” - będzie rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa.
- Chcemy w ten sposób zachęcić mieszkańców, a zwłaszcza młodzież, do poznawania historii miasta. W tym roku przypada setna rocznica śmierci twórcy języka esperanto. UNESCO ogłosiło rok 2017 na całym świecie Rokiem Zamenhofa. To dobra okazja, aby przypomnieć tę wybitną postać. Spacery będą jednym z wielu wydarzeń, które zaplanowaliśmy w tym roku z myślą o Zamenhofie - podkreśla Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Innym wydarzeniem nawiązującym do 100. rocznicy śmierci twórcy esperanto będzie wystawa „Esperanto w filatelistyce”, której wernisaż zaplanowany został na 12 kwietnia. Na wystawie zostaną zaprezentowane znaczki i karty pocztowe pochodzące ze zbiorów Franciszka Skrypko i Mieczysława Marczaka.
Kolejne wydarzenia odbędą się w maju. Od 12 do 14 maja potrwa Polski Kongres Esperancki. Natomiast 12 maja w Książnicy Podlaskiej zostanie zaprezentowany wybór poezji i prozy Wiesława Kazaneckiego w esperanckiej wersji językowej.
Również w maju w Centrum Ludwika Zamenhofa będzie można obejrzeć wystawę „Dr Esperanto”, opartą na komiksie pod tym samym tytułem. Dodatkowo odbędzie się też gra miejska „Poznaj Białystok 2017. Śladami Zamenhofa”.