BKM. Jaka jest kara za brak biletu w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej? [OPŁATY, KARY, MANDATY]

i

Autor: Łukasz Stepaniuk BKM. Jaka jest kara za brak biletu w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej? [OPŁATY, KARY, MANDATY]

BKM. Jaka jest kara za brak biletu w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej? [OPŁATY, KARY, MANDATY]

2019-01-29 10:12

Czy zdarzyło ci się jechać autobusem BKM bez ważnego biletu? Zapominasz zabrać ze sobą dokumenty uprawniające do ulg? Uważaj, bo dla zapominalskich BKM nie przewiduje taryfy ulgowej. Mandat za brak biletu może wynieść 300 złotych. A 500 złotych kary może dostać za nieuzasadnione zatrzymanie autobusu.

Kary za jazdę bez biletu mogą być naprawdę bardzo dotkliwe. Nie warto ryzykować, bo nie ma chyba nic gorszego niż świadomość, że musimy zapłacić 300 złotych mandatu, bo żałowaliśmy 2,80 zł na jeden bilet normalny. Lepiej więc wsiadając do autobusu od razu skasować bilet. W tym artykule sprawdzicie, jakie mandaty grożą pasażerom białostockiej komunikacji miejskiej, którzy chętnie podróżują "na gapę".

Czytaj także: Autobus jechał do centrum dwie godziny. Internautka: Masakra

  • Braku odpowiedniego dokumentu przewozu: 300,00 zł (Przy natychmiastowym wniesieniu opłaty dodatkowej - podczas kontroli lub nie później niż w terminie 7 dni od dnia przewozu podlega obniżeniu do kwoty 200 zł.)
  • Braku ważnego dokumentu uprawniającego do przejazdu bezpłatnego lub  ulgowego: 200,00 zł.
  • Niezapłacenia należności za przewóz  zwierząt nie trzymanych na rękach, albo naruszenia przepisów o zabieraniu do środka transportowego rzeczy i zwierząt: 120,00 zł.

BKM. Jaka jest kara za brak biletu w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej? [OPŁATY, KARY, MANDATY]

i

Autor: Marcin Jakowiak/UM Białystok BKM. Jaka jest kara za brak biletu w autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej? [OPŁATY, KARY, MANDATY]

BKM przypomina, że w przypadku okazania przez podróżnego, nie później niż w terminie 7 dni od dnia przewozu, imiennej karty elektronicznej z zakodowanym na niej biletem obowiązującym podczas przejazdu i wniesieniu opłaty manipulacyjnej w wysokości 10 zł wezwanie do zapłaty podlega umorzeniu. Identycznie jest w przypadku, gdy w ciągi 7 dni doniesiemy do BKM dokument potwierdzający nasze uprawnienia do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu. Uwaga! Mamy tylko na to 7 dni. Gdy zrobimy to później, zapłacimy już 30 zł.

- Przekroczenie terminu 30-dniowego powoduje, że opłata dodatkowa będzie egzekwowana w pełnej wysokości - czytamy na oficjalnej stronie Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

Czytaj także: Dziwne zachowanie mężczyzny w autobusie BKM. Wszystko nagrała kamera [WIDEO 18+]

Co się stanie, gdy ktoś trzykrotnie w ciągu roku dopuści się przejazdu "na gapę"? Wtedy organizator transportu ma obowiązek powiadomić o tym organy ścigania. Kodeks wykroczeń przewiduje za to wykroczenie karę aresztu, ograniczenia wolności lub grzywnę. Skazany może trafić do Krajowego Rejestru Karnego.

Niedługo nie będzie wymówki, że "nie było gdzie kupić". Jeszcze w tym roku w Białymstoku pojawi się ponad 200 biletomatów. W każdym autobusie BKM zostanie zamontowany jeden biletomat. Płatności za bilet można będzie dokonywać zarówno przy pomocy kart miejskich, jak i kart bankowych.

Czytaj także: Strefa Płatnego Parkowania w Białymstoku. Mapa, wykaz ulic, opłaty

Możemy również dostać karę za spowodowanie zatrzymania autobusu przez uzasadnionej przyczyny, zanieczyszczenie pojazdu czy wezwanie do nas policji.

  • Spowodowania przez podróżnego zatrzymania lub zmiany trasy środka transportowego bez uzasadnionej przyczyny: 500,00 zł.
  • Zanieczyszczenia środka transportowego lub przystanku autobusowego: 250,00 zł.
  • Konieczności zaangażowania służb porządkowych przy wykonywaniu czynności związanych z wystawieniem wezwania do zapłaty: 300,00 zł.

Więcej o BKM poczytacie na oficjalnej stronie Białostockiej Komunikacji Miejskiej.