W ćwiczeniach Dragon-24 wezmą udział m.in. żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Głównymi celami Dragon-24 jest "uzyskanie efektu odstraszania poprzez demonstrację siły, ilości, przygotowania, interoperacyjności w ramach NATO; przećwiczenie interoperacyjności z siłami NATO i państwami sojuszniczymi" - przekazała kpt. Justyna Dziemiańczuk, oficer prasowy 1 PBOT. Zadania dla Wojsk Obrony Terytorialnej to np. zapewnienie swobody manewru wojskom operacyjnym, wsparcie działań regulacji ruchu realizowanych przez Policję i Żandarmerię Wojskową, ochrona miejsc postoju i odpoczynku w czasie przemieszczania Związków Taktycznych, obrona wybranych obiektów. W związku z ćwiczeniem na Podlasiu będziewidoczny wzmożony ruch wojsk, który potrwa do połowy marca.
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad obrony terytorialnej. Obecnie liczy ponad 2 000 żołnierzy i składa się z pięciu batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Suwałkach, Łomży, Hajnówce i Dąbrowie-Moczydły) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Dowodzi nią płk Mieczysław Gurgielewicz.
W ćwiczeniu DRAGON-24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.
W osobnym komunikacie wojsko zwróciło się z apelem; "prosimy zachować spokój, manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24 są to ćwiczenia".
- Wojsko ćwiczy również w terenie przygodnym, dzięki czemu może szkolić się w warunkach, które dodają realizm szkolenia. Transport i ruch wojsk jest elementem znajdującym się we wszystkich rodzajach prowadzonych przez Siły Zbrojne działań - przekazano. Dowództwo poprosiło, by nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych.