W polskich lasach można od pewnego czasu usłyszeć dziwne, a dla niektórych przerażające ogłosy. Pojawiają się tuż po zachodzie słońce, a milkną dopiero świcie. O czym mowa? W lasach trwa rykowisko. W tym okresie warto unikać miejsc, z których dochodzą niepokojące odgłosy. "Jeleń nie patrzy wtedy, kogo i co atakuje" - przypominają leśnicy.
Wybrali się do puszczy, aby posłuchać rykowiska jeleni
We wtorek (24 września) około godz. 21 policjanci z Hajnówki otrzymali zgłoszenie, że w rejonie Białowieży zgubiło się dwóch 16-latków. - Uczniowie technikum wybrali się wieczorem do puszczy, aby nasłuchiwać rykowiska jeleni. Młodzi ludzie zeszli ze szlaku i stracili orientację w terenie, w związku z czym jeden z nich zadzwonił na numer alarmowy i poprosił o pomoc - informuje oficer prasowy KPP w Hajnówce.
Na miejsce niezwłocznie udali się policjanci z hajnowskiej komendy oraz funkcjonariusze pełniący służbę przy granicy. W poszukiwaniach wzięli również udział funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Białowieży. - W odnalezieniu nastolatków pomogło użycie reflektora olśniewającego, umieszczonego na jednym z radiowozów. 16-latkowie zauważyli światło i udali się w jego kierunku. Dzięki temu dotarli do poszukujących ich patroli policji i straży granicznej - kontynuuje oficer prasowy. Nastolatków udało się odnaleźć 2 godziny od zgłoszenia. Chłopcy cali i zdrowi wrócili do internatu.
Polecany artykuł:
Co to jest rykowisko?
Rykowisko to inaczej okres godowy jeleni szlachetnych. W naszym kraju rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około cztery tygodnie. Nazwa pochodzi od głosu byka ryczącego w tym czasie. Rykowisko polega na tym, że samce jeleni przez całą noc wydobywają z siebie potężny, basowy ryk. Echo może roznosić się nawet na kilka kilometrów. Jelenie w ten sposób pokazują swoją krzepę, a rywale oceniają się po sile głosu.