Husaria

i

Autor: EAST NEWS Husaria

Husaria przejedzie przez miasto! Wielka Parada Branickich w Białymstoku

2021-10-13 8:33

W najbliższą niedzielę na miłośników historii oraz militariów czeka nie lada gratka! W Białymstoku odbędzie się "Wielka Parada Branickich", czyli przejazd husarii przez centrum miasta. Wydarzenie jest organizowane z okazji 250. rocznicy śmierci Jana Klemensa Branickiego.

Jan Klemens Branicki przyczynił się do rozwoju Białegostoku, doprowadził do nadania mu praw miejskich na początku XVIII wieku. Pałac rodu jest dziś turystyczną wizytówką stolicy województwa podlaskiego. Branicki jest patronem roku 2021 w Białymstoku - ogłosiła Rada Miasta Białystok. Paradę husarii organizuje Podlaska Chorągiew Husarska. O 13.30 w Starej Farze rozpocznie się Msza święta, po niej nastąpi błogosławieństwo i wymarsz husarii (około godz. 15). Parada przejdzie przez centrum miasta: Rynek Kościuszki, Suraska, Kilińskiego. Pod ratuszem ma nastąpić wystrzał armatni ku pamięci hetmana Jana Klemensa Branickiego. Około godz. 16 odbędzie się scena rodzajowa przed Pałacem Branickim. - Uroczysta parada będzie nawiązywała do całej historii miasta i regionu w połączeniu ze zwycięską historią Polski - czytamy w opisie wydarzenia. - Zaprezentowane będą różne formacje Rzeczypospolitej na czele z husarią. Radosne świętowanie będzie miało aspekt edukacyjny, namacalnej wręcz żywej lekcji historii. Zależy nam na prezentacji, w sposób dynamiczny, w przestrzeni publicznej, wychodząc do szerokiej publiczności, rodzin, dzieci i młodzieży, kultury i historii. Wizytówką Parady będzie, najbardziej znana i oryginalna formacja w historii Polski jaką była husaria.

Jan Klemens Branicki (1689-1771) był kasztelanem krakowskim, hetmanem wielkim koronnym i senatorem RP. Jak podkreślono w stanowisku rady, przyczynił się do największego rozkwitu Białegostoku. "Zawiadywał dobrami białostockimi w latach 1709-1771 i sprawował ważne urzędy państwowe. Jakkolwiek Białystok pełnił rolę ośrodka miejskiego od początku XVII wieku, to jednak dzięki zabiegom Jana Klemensa Branickiego nasze miasto otrzymało przywilej miejski na prawach magdeburskich, nadany przez króla Augusta III Sasa" - głosi uchwała przyjęta przez radnych. Czytaj też: Bielsk Podlaski. Okradł księdza, a potem zrobił coś nieprawdopodobnego. "Byłem wzruszony" [ZDJĘCIA]

Jan Nowak-Jeziorański i Powstanie Warszawskie | Historia z Koprem
Sonda
Czy jesteś dumny z polskiej historii?