KAS z Łomży zlikwidowała przydomową bimbrownię w gminie Szumowo

i

Autor: Podlaska KAS KAS z Łomży zlikwidowała przydomową bimbrownię w gminie Szumowo

Bimber specjalnością Białostocczyzny? Pod Zambrowem też pędzili bimber. Już nie będą [ZDJĘCIA]

2021-02-10 12:59

125 litrów już gotowego, nielegalnego alkoholu i aparaturę do jego wytwarzania, oraz ponad 20 litrów tzw. zacieru zabezpieczyła służba celno-skarbowa w jednym z gospodarstw w gminie Szumowo (woj. podlaskie). Funkcjonariusze KAS z Łomży zlokalizowali miejsce, gdzie miała działać bimbrownia. Podczas przeszukania posesji rzeczywiście znaleźli aparaturę służącą do wytwarzania alkoholu, 20 litrów zacieru oraz 125 litrów właśnie wyprodukowanego bimbru, o mocy od 30 do 80 procent.

- Funkcjonariusze KAS wszczęli w sprawie postępowanie karne skarbowe rekwirując alkohol oraz aparaturę służącą do jego produkcji. Osobom nielegalnie wytwarzającym alkohol grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo kara do roku więzienia - poinformował w środę st. asp. Maciej Czarnecki, oficer prasowy podlaskiej KAS.

Nielegalna produkcja alkoholu ma w regionie wieloletnią tradycję, ale związaną raczej z Białostocczyzną, a dokładniej - z okolicami Puszczy Knyszyńskiej. To tam służba celno-skarbowa i policja lokalizują również leśne bimbrownie. Niektóre ze zlikwidowanych w ostatnich latach miały możliwości produkcyjne sięgające nawet kilku tys. litrów alkoholu.

Bimbru nie będzie! Leśna bimbrownia na Podlasiu zlikwidowana

Ostatnio likwidowane są nieco mniejsze; w czerwcu ub. roku w okolicach Gródka KAS zabezpieczyła ponad 400 litrów gotowego alkoholu w czasie likwidacji takiej leśnej bimbrowni, na gorącym uczynku zatrzymano jedną osobę. We wrześniu służba celno-skarbowa zabezpieczyła 75 litrów gotowego alkoholu, aparaturę do jego produkcji oraz 300 litrów tzw. zacieru w leśnej bimbrowni koło Czarnej Białostockiej.

O popularności bimbrownictwa w regionie świadczy ekspozycja, którą obejrzeć można w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej - instytucji kultury województwa podlaskiego. Wystawa powstała w oparciu o oryginalne elementy fabryczek alkoholu zlikwidowanych przez policję. Oddanie ich na własność muzealnikom było możliwe po prawomocnym zakończeniu postępowań sądowych przeciwko bimbrownikom. Były bowiem dowodami w sprawach przed sądem.

Czytaj też: Pani Irena wracała z sanatorium. Zginęła straszną śmiercią. Podejrzany nie trafi do więzienia

W ostatnim czasie podlaska KAS i policja alkoholu zabezpieczonego w czasie akcji przeciwko bimbrownikom starają się nie utylizować, ale przekazywać np. sanepidowi czy szpitalom na potrzeby działań dezynfekcyjnych związanych z walką z pandemią koronawirusa.