Kolęda to tradycyjna wizyta duszpasterska podczas której księża w całej Polsce odwiedzają domy i mieszkania swoich parafian. Takie wizyty zaczynają się od wspólnej modlitwy z domownikami. Następnie kapłan święci dom i błogosławi całą rodzinę na kolejny rok. Istotą takich spotkań jest także bezpośredni kontakt z parafianami. Księża dzięki takim spotkaniom mogą lepiej poznać swoich parafian, ich rodziny, zrozumieć codzienne problemy. Osoby, która przyjmie duchownego, może przekazać dobrowolną ofiarę.
Kolęda odbywa się po Bożym Narodzeniu. W zależności od parafii może to być np. przełom grudnia i stycznia. Na przykład w parafii Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Białymstoku kolęda rozpocznie się 27 grudnia.
O tym, kiedy rozpocznie się Kolęda 2019/2020, wierni mogą dowiedzieć się słuchając ogłoszeń duszpasterskich podawanych na koniec Mszy Świętej. Warto też śledzić informacje, które pojawiają się na fanpage'ach białostockich parafii. Kilka dni przed Kolędą na drzwiach do klatki schodowej naszego bloku może pojawić się kartka z informacją o terminie wizyty duszpasterskiej.
Jak przygotować się do Kolędy 2019/2020? Wierni, którzy zdecydują się przyjąć kapłana, powinni przygotować w mieszkaniu krzyż, świece i wodę święconą. Warto też nakryć stół białym obrusem. Życzliwym ukłonem w stronę księdza będzie także towarzyszenie mu od mieszkania do mieszkania i od domu do domu.
Księża zwracają uwagę, że najlepiej, aby w domu w trakcie wizyty zgromadziła się cała rodzina. Jeśli w domu są dzieci zwykle wykładają na stół zeszyty od religii, które ksiądz sprawdza. Księża pukają do mieszkań swoich parafian. Sugerują się przy tym dokumentacją kościelną. Niemniej jednak kapłani odwiedzą każdy dom, którego gospodarz zaprosi do środka.
Podlaskie. Pani Lodzia: „Boję się, że wiatr zdmuchnie mój dom”. Zobacz WIDEO: