Kolęda 2021/2022 w Białymstoku. Oficjalne zarządzenie arcybiskupa

i

Autor: jch Kolęda 2021/2022 w Białymstoku. Oficjalne zarządzenie arcybiskupa

Kolęda 2021/2022 w Białymstoku. Oficjalne zarządzenie arcybiskupa

2021-12-23 7:21

Tradycyjna kolęda odbywa się po Bożym Narodzeniu. W zależności od parafii może to być np. przełom grudnia i stycznia. Jak w tym roku będzie wyglądać kolęda? Metropolita Białostocki wydał specjalnie zarządzenie. - Wizyta duszpasterska [...] stwarza niestety ryzyko zakażenia zarówno dla odwiedzanych parafian, jak i samych kapłanów - napisał abp. Józef Guzdek.

- W związku z tym odwołuję tegoroczną wizytę duszpasterską w formie praktykowanej przed wybuchem epidemii. Zalecam jednocześnie, aby wzorem ubiegłego roku w okresie Bożego Narodzenia duszpasterze naszej Archidiecezji zorganizowali Msze św. wieczorne w intencji parafian - czytamy w zarządzeniu Metropolity Białostockiego. Arcybiskup podkreśla, że "wizytę duszpasterską w domach i mieszkaniach parafian Kapłani mogą złożyć wyłącznie na wyraźne zaproszenie zainteresowanych osób".

- Podczas Eucharystii należy wygłosić homilię, a po „Modlitwie po Komunii" odmówić modlitwę błogosławieństwa kolędowego nad zebranym ludem, uwzględniając wiernych, którzy pozostali w domach, a zwłaszcza starszych, chorych i cierpiących. Warto zachęcić parafian, aby po powrocie do domów w gronie rodzinnym odmówili modlitwę i pokropili mieszkanie wodą święconą. Teksty modlitw, obrazki kolędowe i kredę poświęconą w uroczystość Objawienia Pańskiego należy wyłożyć w świątyni, aby wierni mogli je zabrać po Mszy św. Wodę do poświęcenia uczestnicy liturgii powinni przynieść we własnych naczyniach - czytamy w zarządzeniu Metropolity Białostockiego.

Tradycyjna kolęda to wizyta duszpasterska podczas której księża w całej Polsce odwiedzają domy i mieszkania swoich parafian. Takie wizyty zaczynają się od wspólnej modlitwy z domownikami. Następnie kapłan święci dom i błogosławi całą rodzinę na kolejny rok. Istotą takich spotkań jest także bezpośredni kontakt z parafianami. Księża dzięki takim spotkaniom mogą lepiej poznać swoich parafian, ich rodziny, zrozumieć codzienne problemy. Osoby, która przyjmie duchownego, mogą przekazać dobrowolną ofiarę. Czytaj też: Jan Paweł II w Białymstoku. "Białostocka ziemia jedna z najpiękniejszych w Polsce" [WSPOMNIENIE PIELGRZYMKI 5.06.1991] WIDEO

Zobacz zdjęcia: Wigilia na przejściu granicznym w Kuźnicy

Kolęda podwórkowa - czyli wizyta duszpasterska w trakcie pandemii, w Tumie, w Łódzkiem!

QUIZ. Katoliku, co wiesz o swojej wierze? 10/15 to absolutne minimum

Pytanie 1 z 15
„Chrzest Pana Jezusa w Jordanie”. Która to tajemnica Różańca?