Jan Paweł II w Białymstoku. „Białostocka ziemia jedna z najpiękniejszych w Polsce [WSPOMNIENIE PIELGRZYMKI 5.06.1991] WIDEO

i

Autor: podlaskie.tv Pomnik papieża Jana Pawła II przy białostockiej katedrze. Odsłonięto go w 1994 roku, trzy lata po wizycie papieża w Białymstoku.

Jan Paweł II w Białymstoku. "Białostocka ziemia jedna z najpiękniejszych w Polsce" [WSPOMNIENIE PIELGRZYMKI 5.06.1991] WIDEO

2020-05-14 9:12

Człowiek otrzymał od Boga zadanie panowania nad przyrodą – powiedział w 1991 roku papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Białymstoku. - To panowanie nie oznacza samowolnego niszczenia przyrody, wykorzystywania jej zasobów bez ograniczeń. Mówię to tu, na białostockiej ziemi, która należy do jednej z najpiękniejszych w Polsce, ze wspaniałą Puszczą Białowieską.

18 maja przypada 100. rocznica urodzin wielkiego Polaka – Karola Wojtyły. Zanim został wybrany na głowę Stolicy Apostolskiej, Karol Wojtyła odwiedził Białystok w 1961, 1966 i 1977 roku. Już jako papież Jan Paweł II odwiedził Białystok tylko raz, a miało to miejsce podczas czwartej pielgrzymki do Polski w 1991 roku.

Jan Paweł II spotkał się z mieszkańcami Białegostoku 5 czerwca na Krywlanach. Niedawno z okazji 25-tej rocznicy wizyty papieża Polaka w Białymstoku w miejscu celebracji mszy świętej pojawi się granitowa tablica upamiętniająca tamto wydarzenie.

Papież Jan Paweł II w Białymstoku 5 czerwca 1991 r

Zorganizowanie takiego wydarzenia było dużym wyzwaniem, szczególnie jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa. Sytuację opisuje Marek Kietliński w opracowaniu „Święty był wśród nas. Białostocka pielgrzymka Jana Pawła II”.

Wizytę Ojca Świętego zabezpieczała policja oraz Biuro Ochrony Rządu. BOR-owcy otrzymali wykaz pojazdów z numerami silników, które mogły jeździć po mieście w dniu pielgrzymki. Z Warszawy i Katowic przyjechało dodatkowo ponad 3 tysięcy policjantów. Na dachach budynków ulokowano snajperów. W najwyższy stan gotowości postawiono służbę zdrowia. Na lotnisku, podczas Mszy świętej, było 300 pielęgniarek gotowych nieść pomoc dla pielgrzymów.

Papież w Białymstoku. Środki bezpieczeństwa i fałszywe alarmy

Przed i w trakcie wizyty Ojca Świętego w Białymstoku służby miały wiele pracy w związku z fałszywymi alarmami.

- Na dwa dni przed pielgrzymką 25 z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotarła informacja, iż dwaj radiesteci poinformowali MSW, iż może być zamach na życie Jana Pawła II na ulicy Świętojańskiej – czytamy w książce Marka Kietlińskiego.

Była też fałszywa informacja, że na trasie przejazdu z białostockiej katedry do Wyższego Seminarium Duchownego podłożona została bomba. Z kolei na trasie przejazdu papieskiej kolumny na jednym z balkonów wisiał podejrzany przedmiot, który okazał się.. karmikiem dla ptaków.

Papież Polak na Krywlanach

Ojciec Święty wylądował na lotnisku w Krywlanach 5 czerwca 1991 roku około godz. 10.45. Zgromadziło się tam według różnych szacunków około 300 tysięcy pielgrzymów. Msza święta rozpoczęła się od beatyfikacji s. Bolesławy Marii Lament, założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Warto podkreślić, że na koniec nabożeństwa Jan Paweł II powołał diecezję białostocką ze stolicą w Białymstoku oraz drohiczyńską ze stolicą w Drohiczynie.

- Słowa homilii Ojca Świętego były wielokrotnie przerywane spontanicznymi brawami, zwłaszcza wtedy, gdy mówił o poszanowaniu godności każdego człowieka i jego pracy – czytamy w pracy Marka Kietlińskiego. - W długim passusie nawiązał do sytuacji ekonomicznej na Zachodzie, a zwłaszcza do odpowiedzialności bogatych społeczeństw kapitalistycznych za ubóstwo Trzeciego Świata. Przestrzegał polskie społeczeństwo, by nie podążało ślepo drogą wolnego rynku, myśląc tylko o korzyściach materialnych, pomijając względy etyczne.

Papież w soborze św. Mikołaja

Na zakończenie Mszy świętej na białostockich Krywlanach papież powiedział m.in.:

"Mieszkają tu także nasi bracia prawosławni. Szukajmy zawsze tego, co łączy, spotykajmy się w duchu ekumenicznym, módlmy się wspólnie. Czy Duch Święty nie sprawia, nie rozrządza - powiedziałem w czasie pierwszej pielgrzymki, dziś pragnę powtórzyć - czy nie rozrządza Duch Święty, byśmy się spotkali w dialogu i dążyli do jedności? Niech błogosławiona matka Bolesława wspomaga te nasze wysiłki."

Ważnym punktem pielgrzymki była wizyta papieża w bazylice prawosławnej św. Mikołaja. Jan Paweł II spotkał się tam m.in. z przedstawicielami Synodu Biskupów Cerkwi Prawosławnej, duchownymi prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej oraz przewodniczącym Związku Muzułmanów w Polsce.

Jan Paweł II o ekologii

5 czerwca 1991 roku obchodzony był Światowy Dzień Ekologii. Jan Paweł II na zakończenie Mszy świętej na Krywlanach podkreślił walory przyrodnicze Podlasia.

„Człowiek otrzymał od Boga zadanie panowania nad przyrodą – powiedział Ojciec Święty. - To panowanie nie oznacza samowolnego niszczenia przyrody, wykorzystywania jej zasobów bez ograniczeń. Mówię to tu, na białostockiej ziemi, która należy do jednej z najpiękniejszych w Polsce, ze wspaniałą Puszczą Białowieską. Ale zwracam się do wszystkich ludzi w całej Ojczyźnie, gdyż degradacja środowiska naturalnego jest coraz większa, a zagrożenie to w Polsce zdaje się być szczególnie alarmujące. Przyroda cierpi z powodu człowieka. Dar panowania nad przyrodą winniśmy wykorzystywać w poczuciu odpowiedzialności, świadomości, że jest to wspólne dobro ludzkości. Tu także chodzi o siódme przykazanie: "Nie kradnij!" Woda, powietrze, ziemia, las, zwierzęta, rośliny zostały stworzone przez Boga i zasługują na szacunek ze strony człowieka. A przy okazji proszę was, pozdrówcie przynajmniej Czarną Hańczę; dodałbym parafię w Mikaszówce, ale to już jest diecezja łomżyńska."

Fragmenty wypowiedzi papieża Jana Pawła II pochodzą ze strony opoka.org.pl

Jan Paweł II odbył osiem pielgrzymek do Polski. Ostatni raz ten wielki Polak odwiedził woj. podlaskie podczas swojej VII pielgrzymki w 1999 roku. Wówczas odwiedził m.in. Wigry, Augustów i Drohiczyn.

Jan Paweł II zmarł po długiej chorobie 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21.37. Ojciec Święty został pochowany w podziemiach Bazyliki, w prostym grobowcu przykrytym marmurową płytą.

100 rocznica urodzin Karola Wojtyły. Transmisje uroczystości w TVP

17 maja o godzinie 10:30 rozpoczną się uroczystości rocznicowe w Wadowicach - będą skupiały się przy Kościele Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie został ochrzczony Karol Wojtyła oraz przy domu rodzinnym Karola Wojtyły, obecnie Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II. Msza święta o 10:30 będzie transmitowana na antenie TVP 1. Przez cały dzień będą też liczne programy z Wadowic.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj!

W poniedziałek 18 maja - w sam dzień rocznicy 100 urodzin św. Jana Pawła II, pragniemy zaprosić wszystkich do wspólnego dziękczynienia. Mszę świętą dziękczynną w tym dniu na Białych Morzach w Sanktuarium poświęconym św. Janowi Pawłowi II, odprawi Arcybiskup Marek Jędraszewski. Msza Święta będzie transmitowana o 17:30 przez TVP 1.

100. rocznica urodzin Papieża

Jak dobrze znasz życiorys św. Jana Pawła II?

Pytanie 1 z 10
Jak brzmiało drugie imię Karola Wojtyły?