Od 7 listopada będzie w Polsce obowiązywać nowe rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego. Zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian było doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania służb np. policji. Sprawdziliśmy, o czym od 7 listopada muszą pamiętać kierowcy.
Rozporządzenie reguluje przede wszystkim przepisy dotyczące postoju radiowozów w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Kontrole drogowe będą mogły zatem być przeprowadzane w dowolnym miejscu, nawet jeśli policjanci złamią w ten sposób obowiązujące przepisy. Co ważne, dotyczy to zarówno oznakowanych, jak i nieoznakowanych radiowozów.
- Policjant nie może być traktowany jako typowy uczestnik ruchu drogowego, ponieważ wykonuje zadania w zakresie dbania o bezpieczeństwo na drogach - czytamy w komunikacie wydanym przez Komendę Główną Policji. - Modyfikacja tych przepisów przyda się osobom, którym przeszkadza widok radiowozu stojącego w miejscu zabronionym, a większa przejrzystość intencji twórcy rozporządzenia utwierdzi ich w przekonaniu, że przepisy te mają za zadanie organizację kontroli i nadzoru nad ruchem drogowym.
Kontrola drogowa. Nowe przepisy. Zobacz, co się zmieni od 7 listopada!
Jeżeli kontrolujący nas policjanci poleci trzymanie rąk na kierownicy lub nieopuszczanie pojazdu musimy tak zrobić, w przeciwnym razie grozi nam mandat do 500 zł. Policjanci przypominają, że to nie jest nowy przepis. Obowiązuje on od lat. Rozporządzenie rozszerza także katalog możliwości wpuszczenia kierowcy do radiowozu.
- Policjant będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej - czytamy w komunikacie wydanym przez KGP.
Policjanci nie będą musieli legitymować się każdemu kierowcy, ale tylko w sytuacji przeprowadzania tzw. szybkich testów trzeźwości. Nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą.
To nie koniec zmian. Od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić policjantowi sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu.