Kryzys na granicy. Co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej 14 listopada? [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: GRAFIKA SE Jerzy Kaczmarczyk Kryzys na granicy. Co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej 14 listopada? [RELACJA NA ŻYWO]

Kryzys na granicy. Nowa grupa migrantów zmierza do granicy polsko-białoruskiej [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej przybiera na sile. W Kuźni Białostockiej koczuje duża grupa migrantów, którzy co jakiś czas próbują sforsować granicę polsko-białoruską. Swój udział mogą mieć w tym białoruscy funkcjonariusze. Co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej w poniedziałek, 15 listopada 2021 roku? Śledź szczegóły w naszej relacji na żywo na www.se.pl!

Kryzys na granicy przybiera na sile od poniedziałku, 8 listopada 2021 roku, gdy w okolicach Kuźnicy Białostockiej zgromadziła się duża grupa migrantów. Co jakiś czas próbują oni sforsować granicę polsko-białoruską, w czym pomagają im służby oddelegowane przez reżim Aleksandra Łukaszenki. W nocy z piątku na sobotę (z 12 na 13 listopada) grupa około 100 migrantów chciała dostać się nielegalnie na teren Polski w rejonie Wólki Terechowskiej, używając gazu łzawiącego, ale została powstrzymana przez Straż Graniczną oraz żołnierzy. Z kolei w lesie w okolicach tej samej miejscowości odnaleziono ciało około 20-letniego Syryjczyka. Mniej więcej w tym samym czasie żołnierze z Białorusi zaczęli niszczyć tymczasową zaporę na granicy polsko-białoruskiej w miejscowości Czeremcha, oślepiając przy tym polskie służby. To nie koniec złych wieści, bo w sobotę wieczorem, 13 listopada 2021 roku, Dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej poinformował o śmierci polskiego żołnierza, po tym jak miało dojść do przypadkowego wystrzału z broni służbowej.

Kryzys na granicy pogłębia się również w niedzielę, 14 listopada 2021 roku. Czy tej nocy migranci znowu będą chcieli przekroczyć granicę polsko-białoruską? Polskie służby pozostają w gotowości. Zgodnie z zapewnieniem najwyższych przedstawicieli naszych władz, mają dawać odpór atakom hybrydowym reżimu Łukaszenki. Co jeszcze wydarzy się na granicy polsko-białoruskiej? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo! Artykuł wymaga odświeżania.

Kryzys na granicy. Co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej 15 listopada 2021? [RELACJA NA ŻYWO]

Dalszą relację prowadzimy na stronie tutaj: Granica polsko-białoruska. Kryzys trwa. Migranci koczują przy ogrodzeniu [RELACJA NA ŻYWO]

7:24 Kumoch: gra Putina może się skończyć wchłonięciem Białorusi przez Rosję

- Obawiam się, że nagłe ożywienie Rosji nie wróży dla Łukaszenki nic dobrego. Gra Putina może się skończyć wchłonięciem Białorusi przez Rosję - ocenił w rozmowie z poniedziałkowym "DGP" szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

7:19 Fundacja Ocalenie uratowała dwóch migrantów

Fundacja Ocalenie uratowała w niedzielę późnym wieczorem dwóch syryjskich migrantów, którzy przekroczyli granicę z Białorusią i przebyli około 40 kilometrów w głąb terytorium Polski - poinformował Reuters. Zostali znalezieni w pobliżu wsi Topczykoły niedaleko Bielska Podlaskiego. Jak powiedziała agencji Reuters Agata Kołodziej z Fundacji Ocalenie obaj uratowani byli prawie nieprzytomni i zbyt zmęczeni, by mówić. "Znaleźliśmy w lesie dwóch mężczyzn, są naprawdę w złym stanie, nie mogli się z nami porozumieć" – stwierdziła Kołodziej. (PAP)

7:17 Żaryn: Polska skutecznie broni swojej granicy

- Migranci, okłamywani przez Białorusinów, liczyli na szybkie sforsowanie granicy RP, pomoc aktywistów i dostanie się na Zachód. Nic takiego się nie stanie. Polska skutecznie broni swojej granicy, a Europa i świat coraz mocniej popierają działania władz RP - poinformował Stanisłąw Żaryn, Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

Poniedziałek, 15 listopada, godz. 7:05 Kolejny dzień kryzysu na polsko-białoruskiej granicy

Póki co służby nie informują, jak minęła noc na polsko-białoruskiej granicy. Według informacji podlaskiej policji, minionej doby policjanci podczas kontroli drogowych zatrzymali 4 osoby, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to 1. obywatel Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Szwecji i Niemiec. Kurierzy chcieli przewieźć 33 osoby nielegalnie przebywające w Polsce.

22:40 Kryzys na granicy. Przed polskimi służbami trudna noc

- Wszystko wskazuje na to, że optymistyczne scenariusze dotyczące działań Białorusi i presji migracyjnej są już nierealne i będzie następowała ich eskalacja - ocenił w niedzielę wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Dodał, że w przekraczaniu granicy przez migrantów aktywny udział mogą wziąć służby białoruskie. Dyplomata na antenie Polskiego Radia 24 był pytany o to, czy zgodnie z doniesieniami polskich służb noc z niedzieli na poniedziałek, z 14 na 15 listopada 2021 roku, może być szczególnie niespokojna. Według Straży Granicznej strona białoruska przygotowuje się na dużą próbę forsowania granicy. Jak podano, w rejon koczowiska w Kuźnicy docierają kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy, a migranci otrzymali od białoruskich służb m.in. gaz. Wawrzyk wskazał, że na podstawie tych doniesień tak można wnioskować. - Pytanie, czy tylko noc, czy także dzień (poniedziałek) - dodał.

21:55 Kryzys na granicy polsko-białoruskiej trwa. WOT o "dużym poruszeniu na koczowisku w rejonie Kuźnicy"

- Na koczowisku w rejonie Kuźnicy było duże poruszenie. Funkcjonariuszy i żołnierzy wojsk operacyjnych wzmocnili żołnierze WOT - podały w niedzielę wieczorem służby prasowe Wojsk Obrony Terytorialnej. - Wspólnie stoimy na straży nienaruszalności granic - czytamy na Twitterze terytorialsów. Wcześniej resort spraw wewnętrznych i administracji informował, że w pobliżu koczowiska migrantów nieopodal Kuźnicy w gotowości są wszystkie służby.

21:20 Czas oczekiwania na odprawę na granicy polsko-białoruskiej w Bobrownikach? Aż 51 godzin!

Wciąż nie maleje długa kolejka ciężarówek czekających na odprawę przed polsko-białoruskim przejściem granicznym w Bobrownikach (województwo podlaskie). W niedzielę wieczorem, 14 listopada 2021 roku, czas oczekiwania wyniósł aż 51 godzin. Jak przypomina PAP, rano były to 53 godziny.

20:45 Kryzys na granicy z Białorusią. Rzecznik policji wdzięczny za wsparcie

- W imieniu policjantów i funkcjonariuszy innych służb cieszę się bardzo za wsparcie, miłe słowa i gesty, jakie licznie otrzymujemy. Morale na granicy wysokie, wszyscy wiemy, po co tam jesteśmy, ale tak ogromne wsparcie jeszcze bardziej mobilizuje do służby - napisał na Twitterze rzecznik policji Mariusz Ciarka.

20:10 Polska, Łotwa i Litwa dyskutują o tym, jak odpowiedzieć na kryzys migracyjny na granicy z Białorusią

Jak informuje NEXTA, wymienione kraje mogą skorzystać z Artykułu IV traktatu NATO. Przewiduje on zwołanie Rady Sojuszu w celu konsultacji, jeśli chociażby jedno państwo uzna, że jego bezpieczeństwo jest zagrożone.

19:45 Kryzys na granicy. Tomasz Lis wściekł się na żołnierzy. Po wpisie na ich temat będzie awantura

Redaktor naczelny „Newsweeka” nie wytrzymał napięcia, kiedy znalazł na Twitterze informację, że polscy wojskowi spuścili rzekomo powietrze w kołach ambulansu "Medyków na granicy". - Zaprezentowali chwałę polskiego oręża - napisał Tomasz Lis. - "Wała bochaterom" - dodał rozemocjonowany. Czytaj szczegóły TUTAJ.

19:15 Niemieckie MSZ: Berlin nie wyśle autobusów po migrantów. To niebezpieczna plotka!

- Informacje o rzekomych autobusach, które miałyby zabrać migrantów z granicy polsko-białoruskiej do Niemiec, to niebezpieczne plotki - potwierdziło w niedzielę na Twitterze niemieckie MSZ, a także rzecznik MSW Steve Alter. O plotkach rozpuszczanych wśród przebywających na Białorusi migrantów, że przyjadą po nich autobusy z Niemiec, które Polska przepuści, mówił w sobotę rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - To kłamstwo - podkreślił Żaryn, dodając przy tym, że "polska granica będzie nadal silnie chroniona przez polskie siły".

18:30 Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk spodziewa się "niespokojnej nocy"

Słowa te padły dziś na antenie Polskiego Radia 24. Wawrzyk odniósł się w ten sposób do doniesień Straży Granicznej.

17:45 Minister spraw zagranicznych Białorusi ostro o sankcjach Unii Europejskiej

Jak podaje AFP na Twitterze, minister Władimir Makej nazwał sankcje wobec Białorusi "beznadziejnymi" i "kontrproduktywnymi". Tymczasem w sieci wrze. W mediach społecznościowych pojawiają się kolejne filmy przedstawiające maszerujących na granicę migrantów.

17:30 Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Rzecznik MSZ stawia sprawę jasno

Łukasz Jasina na Twitterze przypomniał, gdzie obcokrajowcy mogą składać wnioski o azyl. Napisał również, że "przestępstwem jest przekraczanie granicy w niedozwolonym miejscu, a także niszczenie infrastruktury granicznej oraz atakowanie funkcjonariuszy. - Polska działa zgodnie z prawem - dodał rzecznik MSZ.

16:55 Trwa mobilizacja służb na granicy polsko-białoruskiej

Dziś wieczorem znów może być gorąco.

16:40 "Medycy na Granicy" kończą misję!

- W związku z dzisiejszym atakiem na naszą bazę na Podlasiu oraz zniszczeniem prywatnych samochodów członków naszej ekipy, podjęliśmy decyzję o odwołaniu ostatniego dyżuru i zamknięciu projektu już teraz - czytamy w mediach społecznościowych inicjatywy "Medycy na Granicy". Więcej o wspomnianym ataku pisaliśmy tutaj.

16:10 Nowa duża grupa migrantów zmierza do granicy polsko-białoruskiej

Kryzys na granicy się pogłębia, a to jeszcze nie koniec. Poniższe nagranie, zamieszczone na twitterowym profilu Voices from Belarus, nie zostawia złudzeń.

16:00 "Medycy na Granicy" padli ofiarą przestępstwa. Co dalej?

O szczegółach przeczytasz w osobnym artykule [TUTAJ].

15:30 Liczba imigrantów przy granicy polsko-białoruskiej nadal rośnie

Po sieci krążą dziś kolejne nagrania grup migrantów, którzy zbliżają się do granicy Polski i Białorusi. Poniższe opublikowała na Twitterze telewizja NEXTA.

15:13 Policja ustala okoliczności zniszczenia aut osób z inicjatywy "Medycy na Granicy"

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, podlaska policja ustala okoliczności zniszczenia pięciu samochodów należących do osób, które działają w inicjatywie "Medycy na Granicy", zajmującej się pomocą medyczną migrantom przy granicy polsko-białoruskiej.

godz. 12.58

Premier Mateusz Morawiecki o kryzysie na granicy dla PAP: "Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Aleksandra Łukaszenki; z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. NATO".

godz. 12:23

- Polska granica pozostaje zamknięta i będzie chroniona. Nikt nie ma zgody na jej przekraczanie bez wymaganych dokumentów. Zostaliście oszukani przez Białoruś. Służby białoruskie wykorzystują was. Możecie domagać się od Białorusinów zwrotu kosztów i powrotu do domu - to treść komunikatu, jaki puszczają na granicy polsko-białoruskiej nasze służby, by dać odpór wojnie hybrydowej Łukaszenki, o czym donosi Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora Służb Specjalnych.

godz. 11:17

Kryzys na granicy został objęty sondażem SW Research na zlecenie rp.pl. Padło w nim pytanie: "Czy opozycja powinna współpracować z rządem ws. kryzysu na granicy Polski z Białorusią?". "Tak" odpowiedziało aż 69,8 proc. badanych, "nie" odpowiedziało 8,4 proc. osób, a zaś 21,8 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie. SZCZEGÓŁOWE WYNIKI badania: Nowy sondaż wskazuje jasno, czego Polacy chcą od opozycji ws. kryzysu na granicy. Politycy przeżyją ogromne zaskoczenie

godz. 11:06

- Po "spokojnej" nocy w rejonie koczowiska w Kuźnicy aktualnie obserwujemy, że w to miejsce dysponowane są kolejne grupy uzbrojonych funkcjonariuszy służb białoruskich. Zauważamy wśród migrantów poruszenie. Pojawił się również telewizyjny wóz transmisyjny. Niektóre namioty zaczynają znikać. Cudzoziemcy dostają instrukcje, sprzęt oraz gaz od białoruskich służb. Widać, że strona białoruska przygotowuje się dzisiaj na dużą próbę forsowania granicy. Nasze siły są w gotowości do działania - informuje Straż Graniczna, publikując film.

godz. 11:03

- Przy granicy z Polską po stronie Białorusi co chwilę pojawiają się osoby, które eskalują sytuację. Ten mężczyzna oddał strzały w powietrze, potem próbował uszkodzić polską barierę graniczną - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora Służb Specjalnych, publikują wizerunek domniemanego sprawcy.

godz. 10:57

- Wszystkich ponad 50 migrantów, którzy w sobotę siłowo przedostali się do Polski w rejonie miejscowości Starzyna w gminie Dubicze Cerkiewne, od razu zatrzymano i doprowadzono do linii granicy - poinformowała PAP w niedzielę rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Katarzyna Zdanowicz. Dodała, że do próby siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w obecności kilku osób w mundurach służb białoruskich, a na ogrodzenie graniczne, które przecięto, były rzucane kłody drewna, gałęzie i kamienie.

godz. 9:25

- Wczoraj (tj. 13.11) odnotowaliśmy 223 próby nielegalnego przekroczenia granicy polsko-bialoruskiej. Wobec 77 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu RP. Minionej doby doszło do dwóch siłowych prób przekroczenia granicy (Dubicze Cerkiewne oraz Klukowicze-Kolonia) - informuje Straż Graniczna.

godz. 8:47

- Wczoraj (w sobotę - przyp.red) przed 17 w okolicach Starzyny, do Polski wdarło się siłowo około 50 osób. W poszukiwaniach migrantów nielegalnie przekraczających granicę udział wzięło 21 policjantów oraz żołnierze i funkcjonariusze SG. Policjanci zatrzymali 22 obywateli Iraku - informuje Podlaska Policja. Tego samego dnia po godz. 20, w okolicach wsi Klukowicze-Kolonia, migranci zaatakowali w czasie próby siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej policjantów kamieniami. Jeden z nich trafił w kask funkcjonariusza. Siła uderzenia była na tyle duża, że uszkodzony został hełm chroniący głowę policjanta. To nie wszystko.

- Wczoraj policjanci zatrzymali 4 osoby, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to dwaj obywatele Gruzji, obywatel Polski i Syrii. Przewozili 13 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę - dodają mundurowi.

godz. 7:38

Białoruś zagrożona atakiem "z Zachodu"? Jak podaje PAP, Aleksandr Łukaszenka powiedział tak w wywiadzie dla pisma „Nacjonalnaja Oborona”, którego obszerną wersją wideo opublikowała w sobotę białoruska telewizja państwowa. - Teraz męczę waszego prezydenta, potrzebne mi są tutaj te 500-kilometrowe systemy rakietowe - dodał w rozmowie z Igorem Korotczenką prezydent Białorusi. To dlatego, jego zdaniem, musi ona teraz wzmacniać swoją armię, korzystając przy tym z pomocy Rosji. Polityk powiedział także, że gdyby w Białorusi rządzili jego oponenci, to "w Mińsku byłyby wojska NATO" i przyznał się także do zmobilizowania "pół armii" w trakcie ubiegłorocznych protestów powyborczych. Łukaszenka sam oskarżał Zachód o organizowanie przerzutu migrantów, ale także o zdestabilizowanie Bliskiego Wschodu, które zmusza jego mieszkańców do opuszczania swoich krajów.

Atak na granicy. Przeciwko polskim służbom użyto gazu łzawiącego