Granica białoruska. Armatki wodne, gaz łzawiący. Migranci niszczą zapory. Dramatyczne sceny [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: Autor: SE Granica białoruska. Armatki wodne, gaz łzawiący. Migranci niszczą zapory. Dramatyczne sceny [RELACJA NA ŻYWO]

Kryzys na granicy. Rannych 12 mundurowych! Co będzie w nocy? [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Sytuacja na granicy. We wtorek migranci próbowali sforsować polską granicę. Na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi działy się dramatyczne sceny. W stronę polskich funkcjonariuszy i żołnierzy leciały kamienie, kostka brukowa, a nawet granaty hukowe. Trzy osoby po stronie polskiej zostały ranne. Polskie służby zatrzymały migrantów armatkami wodnymi i gazem łzawiącym. Jak wygląda sytuacja na granicy polsko-białoruskiej we wtorek 16 listopada? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo.

Sytuacja na granicy, 16 listopada. We wtorek miał miejsce szturm migrantów na polską granicę. W stronę policjantów i żołnierzy leciały kamienie, butelki, kostki brukowe, a nawet granaty hukowe. Po stronie polskiej zostały ranne trzy osoby: policjant, funkcjonariuszka straży granicznej i żołnierz. Szturm migrantów na granicę rozpoczął się około godz. 10. - Migranci zaatakowali naszych żołnierzy i funkcjonariuszy kamieniami oraz próbują zniszczyć ogrodzenie i dostać się na teren Polski. Nasze służby użyły gazu łzawiącego żeby stłumić agresję migrantów - informuje MON. W tym momencie sytuacja wydaje się być opanowana. Po godz. 12 rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn napisał: "Nasi żołnierze i funkcjonariusze wykonali zadanie perfekcyjnie. Pierwsza fala ataków na granicę zatrzymana." Kryzys na przejściu granicznym w Kuźnicy zaczął się w poniedziałek 15 listopada 2021 roku, kiedy w okolicach przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi zebrało się kilka tysięcy migrantów. 16 listopada: Jak wygląda sytuacja na granicy polsko-białoruskiej? Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo. Artykuł wymaga odświeżania.

Szturm migrantów na przejście w Kuźnicy

Sytuacja na granicy. Relacja na żywo: wtorek, 16 listopada 2021 roku [16.11.2021]

23.04 Białoruscy funkcjonariusze przy granicy z Polską! Co tam robią? – W godzinach wieczornych w miejscu, w którym atakowano granicę RP pojawili się białoruscy funkcjonariusze, którzy zachowywali się, jakby zabezpieczali dowody w śledztwie – poinformował we wtorek późnym wieczorem rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn. – Wygląda to jak przygotowanie do akcji propagandowej przeciwko Polsce. Bardzo prawdopodobne, że Białoruś zacznie oskarżać władze PL o rzekome zbrodnie, popełnione w dniu dzisiejszym. Kolejne prowokacje niemal pewne… – ocenił Żaryn.

22.58 Spokojny wieczór na polsko-białoruskiej granicy. Po wtorkowym ataku na przejściu w Kuźnicy, popołudnie i wieczór mijają bez większych incydentów. Czy cała noc będzie tak spokojna? O najważniejszych zdarzeniach i sytuacji wokół kryzysu na granicy informujemy na bieżąco na SE.pl. Kolejne wiadomości w naszej relacji na żywo – w środę rano.

22.48 Długie kolejki TIR-ów czekają na wyjazd z Polski na Białoruś. We wtorek wieczorem, po porannym spadku, znowu znacznie wydłużył się czas oczekiwania na odprawę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach (woj. podlaskie) – wynika z danych służb granicznych. Czas oczekiwania sięgnął 39 godzin. Znacznie krócej (choć i tak dłużej niż zwykle) czeka się w Koroszczynie (woj. lubelskie), gdzie kierowcy TIR-ów muszą stać „tylko” 10 godzin. Jeszcze niedawno czas oczekiwania wynosił tu ponad dobę.

Zobacz też: Granica polsko-białoruska. Żołnierz nie wytrzymał! Padły mocne słowa pod adresem polityków

22.36 Granaty hukowe, kłody, kamienie – tym zaatakowali we wtorek agresorzy ze strony białoruskiej na przejściu granicznym w Kuźnicy. – Agresywni migranci rzucali w polskich funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami, butelkami, kłodami, a także granatami hukowymi i kostką brukową – wylicza Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. – Część z nich posiadało ręcznie przygotowaną broń do miotania kamieniami. Widoczne było również zastosowanie taktyki bojowej – w czasie, gdy jedna grupa migrantów rzucała w polskie siły bezpieczeństwa kamieniami, druga korzystając z osłony niszczyła zabezpieczenia graniczne. Ataki były koordynowane i obserwowane przez białoruskie służby – opisuje Żaryn. Poranny, wtorkowy atak na przejściu granicznym w Kuźnicy został odparty. Policja użyła armatek wodnych. Rannych zostało 12 mundurowych: dziewięciu policjantów, dwoje strażników granicznych i żołnierz – podała we wtorek wieczorem policja.

22.12 – Policjantki i policjanci, dopóki trzymała ich adrenalina, nie czuli, że mogą być ranni i potrzebować specjalistycznej pomocy, ale jak zeszli z granicy odczuli skutki obrażeń – przekazali na Twitterze przedstawiciele Komendy Głównej Policji, potwierdzając, że dziś w sumie na granicy rannych zostało dziewięciu przedstawicieli tej formacji oraz dwoje strażników granicznych i żołnierz. To bilans ataku migrantów ze strony białoruskiej na przejściu granicznym w Kuźnicy.

21.50 Kto atakował policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej? We wtorek, jak przekazał komendant główny policji, rannych zostało w sumie 12 mundurowych służących na polsko-białoruskiej granicy. Kim byli napastnicy?

Patrząc na osoby, które rzucały tymi kamieniami, sposób w jaki się zachowywały, to są osoby w mojej ocenie dosyć dobrze wyszkolone i doświadczone w różnego rodzaju walkach. W mojej ocenie wśród osób najbardziej agresywnych byli funkcjonariusze służb białoruskich – przekazał gen. Jarosław Szymczyk w Polsat News. Jak dodał, „osoby te były zamaskowane, w kominiarkach, uniemożliwiając jakąkolwiek identyfikację, więc wiele wskazuje na to, że to właśnie funkcjonariusze służb białoruskich byli inicjatorami i głównymi prowodyrami tych zajść, aczkolwiek w tych zajściach wzięło udział bardzo dużo przede wszystkim młodych mężczyzn z niespotykanym ładunkiem agresji”.

21.38 W województwie lubelskim na granicy z Białorusią jest spokojnie. Nie widzimy żadnych grup w pobliżu granicy – przekazał we wtorek wieczorem rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, kapitan SG Dariusz Sienicki, cytowany przez Polską Agencję Prasową. – Nie odnotowaliśmy prób nielegalnego przekroczenia granicy państwowej z Białorusi do Polski – informuje rzecznik NOSG. Polsko-białoruski odcinek granicy w woj. lubelskim przebiega wzdłuż rzeki Bug i liczy 171 km.

21.22 Rannych zostało w sumie 12 mundurowych – to bilans ataku na polsko-białoruskiej granicy, do którego doszło we wtorek – przekazał komendant główny policji w Polsat News. Jako rannych zdiagnozowano dziewięcioro funkcjonariuszy policji. – Są dwie policjantki ranne. Jedna z nich ma uraz głowy, w tej chwili jest w procesie diagnostycznym w szpitalu. Pozostali mają obrażenia kończyn, stłuczenia nóg i rąk – przekazał szef policji. Dodał, że rannych zostało też dwóch funkcjonariuszy Straży Granicznej i jeden żołnierz.

Najciężej ranny na granicy policjant jest już po badaniach i wyszedł ze szpitala. – Jest po diagnostyce w szpitalu, na własną prośbę ten szpital w tej chwili opuścił zresztą deklarując, że chce jak najszybciej wracać do swoich kolegów i do działań. Na szczęście te obrażenia nie zagrażają w żaden sposób jego życiu, a też w jakimś poważnym stopniu zdrowiu – przekazał Jarosław Szymczyk.

21.11 Prokuratura Rejonowa w Sokółce podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie podejrzenia czynnej napaści na funkcjonariuszy policji, SG i żołnierzy – poinformował we wtorek komendant główny policji, Jarosław Szymczyk. – W tej chwili trwają na miejscu oględziny – zaznaczył w Polsat News. – Zabezpieczamy te wszystkie przedmioty, które przeleciały w kierunku tych, którzy dziś stali na straży polskiej granicy i ten brutalny atak odpierali. To też nam pokaże, z czym mieliśmy do czynienia – zapowiedział szef policji.

20.55 Frontex pomoże Polsce? Pierwsze decyzje i działania już są, a kolejne zależą od potrzeb – deklarują przedstawiciele europejskiej agencji w rozmowie z Super Expressem. – Frontex pozostaje w kontakcie z władzami polskimi i jest gotowy do udzielenia niezbędnego wsparcia, którego forma i zakres będą zależały od konkretnych potrzeb – deklaruje rzecznik Frontexu, Piotr Świtalski. Więcej na ten temat w artykule: Nadchodzi wsparcie dla Polski ws. granicy? Frontex w pełnej gotowości

20.39Sytuacja na granicy wróciła do stanu znanego sprzed ataków. Ludzie zepchnięci przez służby białoruskie pod ogrodzenie graniczne odpoczywają, a my wspólnie z innymi służbami czuwamy, gotowi na każdy scenariusz pisany przez służby reżimu – napisał na Twitterze insp. Mariusz Ciarka, rzecznik KGP.

20.25 Sytuacja w Kuźnicy jest stabilna. – Cudzoziemcy po dzisiejszym ataku na polskie służby w ok. przejścia granicznego Bruzgi, przeszli w rejon dawnego koczowiska. W tej chwili przebywa tam ok. 2 tys. cudzoziemców – informuje Straż Graniczna we wtorkowy wieczór.

20.13 Wiceszef MSWiA ocenił w TVP Info, że białoruskie służby mogą dążyć do destabilizacji na granicy przez przedłużanie i utrzymywanie migrantów w tym rejonie jak najdłużej. – Widać, że te obozowiska, które są tworzone po stronie białoruskiej, będą mieć charakter trwały – tłumaczył Błażej Poboży.

20.06 To był najtrudniejszy dzień na granicy – ocenił w TVP Info Błażej Poboży, podsekretarz stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. – Dziś mieliśmy do czynienia z otwartym szturmem na naszą granicę. Dziś służby białoruskie były zaangażowane bezpośrednio w pomaganie imigrantom, którzy próbowali rozszczelnić granicę – ocenił wiceszef MSWiA. – Myślę, że możemy spodziewać się próby powtórzenia takiego szturmu jak dziś – dodał.

19.45 – Kończymy kolejny dzień ciężkiej służby na granicy. Nocna zmiana melduje się na posterunkach. Robimy wszystko co w naszej mocy, aby Polska była bezpieczna! – napisali w mediach społecznościowych żołnierze 18. Dywizja Zmechanizowana, którzy pełnią służbę na granicy z Białorusią.

19.23 Mniejsza liczba migrantów koczuje w rejonie samego przejścia granicznego w Kuźnicy, które dziś było forsowane przez potężną grupę napastników. Sytuacja na graniczy polsko-białoruskiej we wtorkowy wieczór jest spokojna, ale wkrótce (w kolejnych godzinach i dniach) może dochodzić do kolejnych prób przedostania się na polską stronę.

19.06Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, żeby opisać sytuację na granicy, ale również pokazać, jaki jest polski pogląd na działalność i różnego typu rozmowy wokół sytuacji na granicy – poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Jakub Kumoch. Podkreślił, że zaraz po tej rozmowie Andrzej Duda udaje się z wizytą najpierw do Czarnogóry, potem do Macedonii Północnej.

18:46 Policja podsumowała dzisiejszy dzień na granicy polsko - białoruskiej. -Na chwilę obecną sytuacja na granicy jest opanowana i nie odnotowujemy poważniejszych incydentów - przekazała Polska Policja na twitterze.

18:37 Jan Żaryn podsumował wtorkowe wydarzenia na polsko-białoruskiej granicy. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych oświadczył, że doszło do "bezprecedensowej agresji przeciwko Polsce". - Rośnie agresja migrantów kontrolowanych przez służby białoruskie. W okolicach przejścia granicznego Bruzgi doszło dziś do koordynowanego ataku na polską granicę i strzegących ją funkcjonariuszy - napisał Żaryn.

17:45 W sieci pojawiają się kolejne nagrania z dzisiejszego szturmu na granicę.

16:47 Policja podała bilans rannych po dzisiejszym szturmie na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi. Wynika z niego, że aż siedmiu mundurowych zostało rannych! - To m. in. policjant uderzony kamieniem w głowę i przewieziony do szpitala; policjantka z urazem głowy przewieziona do szpitala oraz 5 policjantów z obrażeniami rąk i nóg. Obrażenia powstały po rzucanych w nas przedmiotach - poinformowała Polska Policja na Twitterze.

16:15 - Dzisiejsze wydarzenia w Kuźnicy i Bruzgach to kolejny etap wojny hybrydowej prowadzonej przez białoruski reżim – przekazał na Twitterze szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

15:32 "Dzisiaj mieliśmy do czynienia z formą ataku na polską linię graniczną" - ocenił w TVN24 Stanisław Żaryn. Jak zaznaczył, pierwsza faza tego ataku była skupiona na próbie przedarcia się przez ogrodzenie graniczne, które zostało zbudowane przy przejściu w Bruzgach. "Ta akcja była rozłożona na etapy, zadania" - wskazał.

"Z jednej strony mieliśmy ludzi rzucających kamieniami i innymi przedmiotami z drugiej linii. Dzięki temu pierwsza linia była osłonięta i mogła prowadzić próby zniszczenia polskiej osłony granicznej. Później migranci przenieśli się i dalej atakowali stronę polską. Na szczęście miejsca te zostały profesjonalnie zabezpieczone przez polską stronę" - podsumował rzecznik.

15:16 "Atakującymi byli przede wszystkim młodzi, agresywni mężczyźni" – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze odnosząc się do wtorkowego forsowania granicy polsko-białoruskiej w Kuźnicy przez grupę cudzoziemców.

Resort dołączył dwa nagrania z ataku, na którym widać, jak osoby w cywilnych ubraniach znajdujące się za zasiekami po białoruskiej stronie granicy rzucają w kierunku polskich służb m.in. kamieniami, gałęziami. Z kolei polskie służby wobec agresywnych osób używają armatek wodnych.

14:52 Dziękuję żołnierzom za powstrzymanie dzisiejszego szturmu. Dzięki Wam Polska wciąż jest bezpieczna. Wszyscy żołnierze służący obecnie na granicy otrzymają specjalne nagrody finansowe. Jesteśmy Wam wdzięczni! - napisał szef MON, Mariusz Błaszczak.

14:48 - Po zakończonych atakach na funkcjonariuszy SG, policji i wojsko w okolicach przejścia w Kuźnicy migranci wracają do swojego obozowiska znajdującego się po białoruskiej stronie – podała na Twitterze Straż Graniczna.

14:42 Europosłanka Janina Ochojska: "Użycie armatek wodnych na migrantów, którzy nie mają się gdzie osuszyć grozi śmiercią z powodu zamarznięcia."

14:25 - Nie ma możliwości, żeby brakowało w innych miejscach policjantów prewencji. Nie ma żadnego zagrożenia, jeśli chodzi o służbę patrolową - powiedział we wtorek rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka pytany o to, czy wystarczy policjantów w innych miejscach niż granica. Dwa tysiące policjantów prewencji pojechało na granicę polsko-białoruską w związku z zaostrzającą się sytuacją migracyjną. Insp. Mariusz Ciarka pytany, czy w związku z tym siły policyjne w innych miejscach kraju zostały osłabione, rzecznik KGP stanowczo zaprzeczył.

Kuźnica. Sytuacja na przejściu granicznym

i

Autor: Policja Podlaska/KWP Białystok Kuźnica. Sytuacja na przejściu granicznym

Granica białoruska. Trzy osoby ranne! Dramatyczny bilans ataku migrantów na granicę

14:12 Zapowiadane przez UE sankcje wobec Białorusi oraz sankcje amerykańskie, które wejdą w życie w grudniu, to sygnał świata zachodniego, że nie ma zgody na agresywną politykę; jeśli Mińsk nie wyciągnie wniosków, UE i NATO mają kolejne instrumenty do działania - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

13:57 Dowiadujemy się o kolejnych ofiarach wtorkowego szturmu migrantów na granicę. - Funkcjonariuszka Straży Granicznej z Placówki z Kuźnicy została poszkodowana podczas dzisiejszego ataku cudzoziemców na polską granicę. Jeden z kamieni ją uderzył, funkcjonariuszka została przewieziona na SOR, będzie jej udzielona pomoc medyczna - poinformowała Straż Graniczna. Z kolei wojsko podało, że "jeden z żołnierzy został uderzony kamieniem w twarz podczas dzisiejszego ataku migrantów. Została mu udzielona pomoc medyczna. Jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo."

ZOBACZ ZDJĘCIA: Szturm migrantów na granicę - Kuźnica

13:47 - Wśród osób atakujących polskich funkcjonariuszy oraz zaporę na granicy są również białoruscy pogranicznicy przebrani w cywilne ubrania – poinformowała we wtorek rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Michalska wyjaśniła, że wśród cudzoziemców atakujących polską granicę identyfikowani są funkcjonariusze służb białoruskich. W cywilnym przebraniu biorą udział w niszczeniu zapory oraz atakach na polskich strażników granicznych, policję i wojsko. "Nasi funkcjonariusze pełnią tam służbę i kojarzą niektóre osoby. Widzimy, że czasami funkcjonariusze białoruskich służb są przebrani w ubrania cywilne, czasami są również w mundurach" – powiedziała.

13:35 - Dziękuję żołnierzom za powstrzymanie dzisiejszego szturmu. Dzięki Wam Polska wciąż jest bezpieczna. Wszyscy żołnierze służący obecnie na granicy otrzymają specjalne nagrody finansowe. Jesteśmy Wam wdzięczni - napisał szef w poniedziałek na Twitterze.

13:20 - Policjant trafiony przedmiotem rzuconym przez którąś z osób agresywnie zachowujących się wobec polskich służb na przejściu w Kuźnicy trafił do szpitala w Sokółce - podał rzecznik KGP Mariusz Ciarka. Według wstępnych informacji, ma pękniętą kość czaszki. Policja informowała wcześniej na Twitterze, że jeden z funkcjonariuszy został "dość poważnie ranny, udzielana jest mu pomoc, karetka przewozi go do szpitala". Mariusz Ciarka powiedział PAP, że ranny policjant - z oddziału prewencji w Warszawie - ma pęknięcie kości czaszki. Trafił do szpitala w Sokółce.

13:10 Chcielibyśmy, żeby tu było jak najwięcej przedstawicieli mediów - powiedziała podczas wtorkowej konferencji rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska w związku z wprowadzającym taką możliwość projektem nowelizacji ustawy o ochronie granicy, którym zajmie się we wtorek Sejm.

12:46 - Nasi żołnierze i funkcjonariusze wykonali zadanie perfekcyjnie. Pierwsza fala ataków na granicę zatrzymana. Dziękujemy za służbę i skuteczne działania - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych. Wygląda na to, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, w na przejściu granicznym w Kuźnicy, została opanowana.

12:41 Obraz na żywo z sytuacji na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi.

12:30 Poniżej kolejne nagrania z mediów społecznościowych, przedstawiające aktualną sytuacje na granicy polsko-białoruskiej. Migranci próbują sforsować ogrodzenie. W stronę polskich policjantów i żołnierzy lecą kamienie, kostka brukowa, a nawet granaty hukowe. Jeden z polskich policjantów został ciężko ranny.

Granica białoruska. Policjant ciężko ranny! Dramatyczne sceny [RELACJA NA ŻYWO]

12:27 - Dzisiejszy atak przebiega pod ścisłą kontrolą funkcjonariuszy białoruskich służb – poinformował MON na Twitterze dołączając nagranie z polsko-białoruskiej granicy w okolicach Kuźnicy. Na nagraniu widać, jak osoby w cywilnych ubraniach znajdujące się za zasiekami po białoruskiej stronie rzucają kamieniami w stronę polskich służb, a w tle przypatrują się temu umundurowane osoby.

12:22 - Kolejne nagranie wyglądające jak "przygotowania" dzieci do działań propagandowych. Obrazki z płaczącymi dziećmi są wykorzystywane do wywierania dodatkowej presji na Polskę - napisał Stanisław Żaryń, załączając wideo.

12:13 W stronę polskich żołnierzy i funkcjonariuszy lecą m. in. kostki brukowe. Część migrantów dysponuje przygotowanymi w roboczych warunkach broniami do miotania kamieniami - informuje Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

12:07 Ciężko ranny został polski policjant. Szczegóły: Kuźnica. Polski policjant ciężko ranny w głowę. Migranci atakują granicę

11:58 Sytuacja na przejściu granicznym w Kuźnicy.

Granica białoruska. Policjant ciężko ranny! Dramatyczne sceny [RELACJA NA ŻYWO]

11:51Niestety - w wyniku ataku osób inspirowanych przez stronę białoruską jeden z policjantów zostal dość poważnie ranny, aktualnie udzielana jest mu pomoc, karetka pogotowia przewozi Policjanta do szpitala, prawdopodobnie doszło do pęknięcia kości czaszki po uderzeniu przedmiotem - poinformowała polska policja.

Granica białoruska. Armatki wodne, gaz łzawiący. Migranci niszczą zapory. Dramatyczne sceny [RELACJA NA ŻYWO]

11:45 Jak poinformował Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji, migranci rzucają w stronę Polaków "granaty hukowe i z gazem".

11:43 Dramatyczna sytuacja na przejściu granicznym w Kuźnicy. Migranci wciąż próbują dostać się do Polski.

Granica białoruska. Migranci atakują polską granicę! Przejdą? Dramatyczne sceny! [RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: Policja Podlaska/KWP Białystok Granica białoruska. Migranci atakują polską granicę! Przejdą? Dramatyczne sceny! [RELACJA NA ŻYWO]

Granica białoruska. Armatki wodne, gaz łzawiący. Migranci niszczą zapory. Dramatyczne sceny [RELACJA NA ŻYWO]

11:30 Atak migrantów w Kuźnicy. Nagranie z helikoptera.

Granica białoruska. Migranci atakują polską granicę! Przejdą? Dramatyczne sceny! [RELACJA NA ŻYWO]

11:26 Kolejne nagrania z ataku migrantów na polską granicę. Czytaj: Granica białoruska. Migranci szturmują przejście graniczne w Kuźnicy! [WIDEO]

11:17 Agresywni migranci rzucają ze strony białoruskiej w Polaków niebezpiecznymi przedmiotami - poinformował na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. "Do ataków na naszych funkcjonariuszy i żołnierzy dochodzi również w miejscu przejścia granicznego. Z terenu Białorusi agresywni migranci rzucają w Polaków niebezpiecznymi przedmiotami. W tej chwili sytuacja pod kontrolą dzięki profesjonalnej odpowiedzi naszych służb" - napisał.

11:06 Relację na żywo z sytuacji na przejściu granicznym w Kuźnicy prowadzi rosyjski Sputnik.

11:00 Niebezpiecznie też na przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi. - Atak migrantów na przejściu granicznym w Kuźnicy. Migranci są bardzo agresywni, rzucają w kierunku polskich funkcjonariuszy i żołnierzy kamieniami - poinformowało MON.

10:52 Kuźnica. Nowe nagrania z aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Migranci co jakiś czas podejmują próby sforsowania ogrodzenia. W stronę polskich policjantów i żołnierzy lecą kamienie. - Imigranci koczujący przy przejściu granicznym w Bruzgach zachowują się agresywnie.Rzucają w stronę polskich służb kamieniami, różnymi przedmiotami. W celu zapobieżenia nielegalnemu przekroczeniu granicy wobec agresywnych cudzoziemców użyto armatek wodnych - informuje straż graniczna.

10:43 - Długotrwałej grze nerwów z Polakami służy także założone wczoraj nowe obozowisko na przejściu granicznym Bruzgi. Sytuacja pozostaje trudna - ocenił we wtorek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Żaryn przekazał we wtorek na Twitterze, że "taktyka białoruska obliczona jest na ciągłą destabilizację sytuacji na naszej granicy, szukanie nowych miejsc wywołania punktowego kryzysu i nieustanne próby masowego przedarcia się na teren RP". Dodał, że "długotrwałej grze nerwów z Polakami służy także założone wczoraj nowe obozowisko na przejściu granicznym Bruzgi". "Sytuacja pozostaje trudna" – ocenił Żaryn.

10:34 MON: "Kuźnica: agresywni migranci wciąż rzucają kamieniami w stronę naszych żołnierzy i funkcjonariuszy. Polskie służby odpierają atak".

Granica białoruska. Migranci atakują ogrodzenie! Lecą kamienie [RELACJA NA ŻYWO]

10:32 Policja: "Niestety ze strony osób, inspirowanych przez władze białoruskie poleciały w stronę polskich służb kamienie, butelki i kłody, po czym próbowano zniszczyć ogrodzenie graniczne. Służby białoruskie nie reagują na dewastację płotu i agresję, służby polskie bronią granicy." 

10:31 MON: "Kuźnica: Migranci zaatakowali naszych żołnierzy i funkcjonariuszy kamieniami oraz próbują zniszczyć ogrodzenie i dostać się na teren Polski. Nasze służby użyły gazu łzawiącego żeby stłumić agresję migrantów."

10:23 - Trwa atak grupy migrantów na naszych funkcjonariuszy i żołnierzy. Polacy są obrzucani kamieniami i innymi podmiotami. Jednocześnie inni uczestnicy ataku próbują w tym czasie niszczyć bariery graniczne - informuje Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych. - Polska strona podejmuje adekwatne działania, skutecznie chroniąc granicę państwa - dodaje Żaryn.

10:12 W działaniach rządu brakuje rzetelnej informacji o sytuacji na granicy z Białorusią; dzisiaj przegrywamy wojnę informacyjną - stwierdził szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że Litwa lepiej sobie poradziła z kryzysem na granicy dzięki porozumieniu rządzących i opozycji oraz zaangażowaniu mediów.

10:02 Rosyjski Sputnik prowadzi relację na żywo z sytuacji w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy. Na nagraniach widać, że grupa migrantów próbuje sforsować ogrodzenie znajdujące się obok przejścia granicznego.

10:00 - Kolejny incydent na granicy. Wczoraj w nocy 4 białoruskich funkcjonariuszy próbowało uszkodzić ogrodzenie i zmusić 11 migrantów do wejścia na teren Polski. Żołnierzom udało się udaremnić tę próbę - poinformował MON.

9:59 Sejm wyraża solidarność z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji i żołnierzami WP, którzy pełniąc służbę, winni jednocześnie respektować prawa człowieka - czytamy w projekcie uchwały autorstwa posłów KO ws. kryzysu politycznego oraz humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, który został złożony w Sejmie.

9:46 Polsko-białoruskie przejście graniczne w Kuźnicy. Obozowisko migrantów. Transmisja na żywo prowadzona przez rosyjską rządową agencję informacyjną Sputnik.

9:40 Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt uchwały o solidarności w sprawie ochrony polskich granic. Projekt ma związek z ubiegłotygodniowym specjalnym posiedzeniem Sejmu, podczas którego przedstawiciele rządu poinformowali o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. "Reżim Aleksandra Łukaszenki po raz kolejny zaatakował Polskę, wykorzystując sprowadzone przez siebie tysiące migrantów do szturmu na granice Rzeczypospolitej. Od kilku dekad nasze państwo nie stało przed tak dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa" - podkreślono w projekcie. "W tej chwili próby Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża solidarność z polityką polskiego rządu w tej sprawie wraz ze wszystkimi instytucjami i osobami zaangażowanymi w obronę Polski i Polaków" - czytamy. (PAP)

9:39 - Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1756 zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami – przekazała we wtorek PAP st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.

9:27 W BBN rozpoczęła się kolejna narada w sprawie sytuacji na granicy z udziałem Prezydenta, Premiera, szefów resortów, służb oraz Sił Zbrojnych.

9:20 - Jeśli sytuacja będzie eskalować, to nie jest wykluczone, że kolejne przejścia graniczne z Białorusią będą zamykane - zapowiedział we wtorek w TVP1 wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Wyraził również nadzieję, że Polska nie będzie musiała korzystać z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Zgodnie z art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego państwa członkowskie będą się "wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron". Artykuł ten był kilkukrotnie wykorzystywany, głównie w przypadku konfliktów zbrojnych, w tym z inicjatywy Turcji w czasie konfliktu z Syrią. (PAP)

9:10 Mariusz Błaszczak, szef MON: "Podczas odprawy odebrałem meldunki dowódców na temat warunków służby na granicy. Do żołnierzy docierają kontenery mieszkalne. Regularnie wypłacane są także dodatki finansowe. W garnizonach powstaną wojskowe centra pomocy dla rodzin żołnierzy."

Granica polsko-białoruska. Żołnierz uderzony kamieniem. Rozcięta głowa [RELACJA NA ŻYWO]

9:05 Do prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w miejscowościach Dubicze Cerkiewne oraz Czeremcha. Jeden z żołnierzy został uderzony kamieniem w głowę. Na miejsce wezwano pomoc medyczną. Jak przekazała PAP chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej, około godz. 16 w poniedziałek doszło do siłowej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej przez około 100-osobową grupę w okolicach miejscowości Dubicze Cerkiewne. - Używano laserów koloru zielonego, żeby oślepić naszych funkcjonariuszy. Cudzoziemcy rzucali kamieniami; rozbili szybę w pojeździe wojska. Nikt nie został ranny. Próba została udaremniona w całości – przekazała PAP st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Straży Granicznej.

Do drugiej próby sforsowania granicy polsko-białoruskiej doszło w okolicach miejscowości Czeremcha. Brało w niej udział około 50 cudzoziemców. - Była to również bardzo agresywna grupa. Rzucano gałęziami, kłodami, kamieniami. Jeden z żołnierzy został uderzony kamieniem w głowę. Mimo kasku, miał rozciętą głowę. Na miejsce wezwano pomoc medyczną – dodała Szczepańska.

9:01 Zmniejsza się kolejka ciężarówek oczekujących na odprawę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach (Podlaskie). We wtorek rano trzeba tam było czekać w kolejce 21 godzin - wynika z danych służb granicznych.

8:56 - Miniona doba minęła bez szczególnych wydarzeń ani incydentów na granicy polsko-białoruskiej na terenie woj. lubelskiego - przekazał PAP we wtorek rano rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kapitan Dariusz Sienicki.

8:38 Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek 15 listopada na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 224 próby jej przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali dla 29 cudzoziemców postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych granicę próbowała bezskutecznie forsować 100-osobowa grupa.

8:28 Przejście graniczne Kuźnica - Bruzgi. Tak migranci spędzili minioną noc. Nagranie opublikowała białoruska agencja państwowa.

8:13 Noc na granicy z Białorusią minęła spokojnie - oceniła we wtorek rano podlaska policja, która wraz z innymi służbami mundurowymi zabezpiecza odcinek tej granicy w regionie przez nielegalnym przekraczaniem przez imigrantów. Chodzi m.in. o teren nieczynnego obecnie, drogowego przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi, gdzie w poniedziałek po białoruskiej stronie zgromadziło się co najmniej kilkuset cudzoziemców i gdzie zostały skierowane wzmocnione siły policji, Straży Granicznej i wojska. (PAP)

8:00 "Białoruskie służby pod osłoną nocy niszczą ogrodzenie, by umożliwić migrantom nielegalne przekroczenie granicy" - napisał MON.

7:53 "Za żołnierzami Wojska Polskiego kolejna noc na posterunkach wzdłuż granicy polsko - białoruskiej"

Granica białoruska. Kamieniami w policjantów i żołnierzy. "Atak został odparty" [granica polsko-białoruska]

7:46 - Umiędzynarodowienie tej kwestii jest potrzebne, ale nie tak, żeby rozmawiano nad naszymi głowami; to musi być tak zaplanowane, żeby były szanse, że to coś da - mówił we wtorek prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński pytany o sytuację na granicy z Białorusią.

7:39 - Mamy wojnę hybrydową, ale wojna z użyciem broni w tej chwili nie rysuje się na horyzoncie; nie wydaje mi się, żeby Łukaszenka był w stanie odważyć się na coś więcej niż w tej chwili - ocenił we wtorek w Polskim Radiu prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński. Prezes PiS pytany w Polskim Radiu24 o zagrożenie ze strony Białorusi odparł, że wojna hybrydowa trwa obecnie. "Wojnę hybrydową już mamy, natomiast wojna z użyciem broni w tej chwili się na horyzoncie raczej nie rysuje. Używam słowa raczej, dlatego że mamy do czynienia z przeciwnikiem nieprzewidywalnym, mówię o Łukaszence, ale nie wydaje mi się, żeby był w stanie odważyć się na coś, co byłoby czymś więcej niż dotychczas" - powiedział wicepremier.

"Wierzę w to i sądzę, że państwo, którzy nas słuchają, wierzą w to, że jednak wojny nie będzie" - dodał. Wicepremier pytany o obecne problemy Polski, odparł, że wynikają one z sytuacji międzynarodowej, na którą Polska nie ma wpływu. "Na szczęście jesteśmy dużo silniejsi niż byliśmy jeszcze nie tak dawno i wyjdziemy z tego. Damy sobie radę" - dodał Kaczyński. (PAP)

7:24 Służby jeszcze nie podają jak minęła noc na granicy polsko-białoruskiej. Wiadomo, że w poniedziałek około godz. 16 kilkusetosobowa grupa bezskutecznie próbowała sforsować granicę w rejonie Starzyny. W kierunku policjantów oraz strażników granicznych i żołnierzy poleciały kamienie. Jeden z nich uszkodził kask ochraniający głowę policjanta. - Atak został odparty - informuje podlaska policja.

7:20 Jak poinformował podinspektor Tomasz Krupa z KWP Białystok, w poniedziałek kilka minut po północy policjanci ze Szczecina w miejscowości Olchowicze podjęli próbę zatrzymania Skody, której kierowca (obywatel Ukrainy) zaczął uciekać. Po chwili stracił panowanie nad pojazdem, wjechał do rowu i uderzył w skarpę. W samochodzie przewoził 4 obywateli Syrii. Kierowca został zatrzymany. Natomiast około godz. 2 w nocy policjanci z Krakowa w Orli zatrzymali skodę, której kierujący obywatel Ukrainy przyznał się, że jedzie odebrać imigrantów. Policjanci odnaleźli w pobliżu 3 obywateli Syrii. Przed godz. 19 policjanci z Krakowa w Olszewie zatrzymali hondę, w której 2 obywatele Polski przewozili 1 ob. Iranu. Po godz. 22 w Dubnie policjanci z Krakowa toyotę, którą kierował obywatel Tadżykistanu, przewoził 2 ob. Afganistanu. Do tej pory funkcjonariusze zatrzymali 279 kurierów, którzy chcieli przewieźć 1147 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.

KOLEJNY POŚCIG NA PODLASIU - UKRAINIEC WIÓZŁ SYRYJCZYKÓW

i

Autor: KWP Białystok KOLEJNY POŚCIG NA PODLASIU - UKRAINIEC WIÓZŁ SYRYJCZYKÓW

7:18 Minionej doby policjanci podczas kontroli drogowych zatrzymali 5 osób, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to dwaj obywatele Polski, dwaj obywatele Ukrainy i obywatel Tadżykistanu. Kurierzy chcieli przewieźć 10 osób nielegalnie przebywające w Polsce.

Wtorek, 16 listopada, godz. 7:10 Na kamerze, która znajduje się po białoruskiej stronie przejścia granicznego w Kuźnicy widać, ze migranci wciąż tam są. Widać namioty.

22:45 Nie ulega wątpliwości, że w nocy z poniedziałku na wtorek na granicy polsko-białoruskiej znów może być gorąco, mimo przeraźliwego chłodu. Polskie służby pozostają w gotowości.

22:30 - Wspólne umacnianie posterunków na przejściu granicznym w Kuźnicy. Doskonała współpraca Wojska Polskiego i służb MSWiA - napisał w poniedziałek na Twitterze szef MON. Przypomnijmy, że w związku z kryzysem migracyjnym w miniony wtorek, 9 listopada 2021 roku, przejście graniczne w Kuźnicy zostało zamknięte. - Strona polska została zmuszona do takich działań w związku z brakiem reakcji strony białoruskiej na próby bezprawnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej przez zorganizowane grupy nielegalnych migrantów w rejonie drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy - podawała Straż Graniczna.

Granica białoruska. Tysiące migrantów w Kuźnicy. Nadchodzi kolejna trudna noc

22:13 Były prezydent Bronisław Komorowski, który był w poniedziałek wieczorem gościem programu "Kropka nad i" w TVN24, pytany był m.in. o poniedziałkową rozmowę prezydenta Francji Emmanuela Macrona i prezydenta Rosji Władimira Putina. Z informacji przekazanych przez doradcę Macrona wynika, że Macron i Putin zgodzili się, że należy deeskalować kryzys migracyjny na granicach z Białorusią. Jak poinformował pracownik Pałacu Elizejskiego, choć przywódcy zgodzili się w sprawie deeskalacji, mieli inne poglądy na temat źródeł kryzysu. - Potwierdza się to, o czym mówiliśmy wielokrotnie, o czym mówiła opozycja, że droga do rozwiązania problemu i kryzysu na granicy wiedzie przede wszystkim przez solidarność europejską i solidarność całego świata zachodniego, także w ramach struktur NATO - powiedział Komorowski.

22:08 W poniedziałek wieczorem do Sejmu wpłynął rządowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw. Projekt ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, a także umożliwić - na specjalnych zasadach - pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym - przekazała KPRM.

22:03 - Żołnierze i funkcjonariusze czuwają na naszej granicy. W związku z rosnącą skalą prowokacji ze strony białoruskich służb, umocnione zostały posterunki - przekazał na Twitterze Stanisław Żaryn.

21:43 - Wzywamy Rosję, by użyła swojego wpływu na reżim Łukaszenki, by zaprzestał wykorzystywania migrantów - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Zapowiedziała też, że USA koordynują z Unią Europejską nałożenie nowych sankcji na Białoruś.

- Wciąż wzywamy Rosję i zachęcamy ją, by bezpośrednio użyła swojego wpływu na reżim Łukaszenki, by zaprzestał bezdusznego wykorzystywania ludzi. Nie ma wątpliwości, że oni (Rosja) mają możliwość, by wpłynąć na Białoruś - powiedziała Psaki podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

21:30 Policjanci gotowi na nadchodzącą noc. - Granica wzmocniona. Proszę spać spokojnie, kiedy my czuwamy. Służymy Polsce - czytamy na oficjalnym profilu policji Twitterze.

21:03 Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka rozmawiał telefonicznie z ustępującą kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Rozmowę na temat napięć granicznych przeprowadził również prezydent Francji Emmanuel Macron z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule [TUTAJ].

20:53 WOT szykuje się do kolejnej ciężkiej nocy. - Silne państwo zawsze ma odwód do efektywnego przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym. Możecie na nas liczyć! - czytamy na profilu terytorialsów na Twitterze.

20:45 Niemcy potwierdzają, że rozmowa Angeli Merkel z prezydentem Białorusi się odbyła.

Granica polsko-białoruska. Coraz więcej migrantów!

20:15 Jak podaje Rzeczpospolita za białoruskim państwowym kanałem Telegram, Aleksandr Łukaszenka rozmawiał o sytuacji na granicach Polski i Litwy z Białorusią z ustępująca kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

20:00 Kryzys na granicy polsko-białoruskiej nadal się pogłębia. - Dzisiaj około 16:00 kilkusetosobowa grupa bezskutecznie próbowała sforsować granicę w rejonie Starzyny. W kilkudziesięciu policjantów oraz strażników granicznych i żołnierzy poleciały kamienie. Jeden z nich uszkodził kask ochraniający głowę policjanta. Atak został odparty - podała na Twitterze podlaska policja.

19:40 Jak nieoficjalnie podaje PAP, we wtorek może odbyć się spotkanie, w którym udział wezmą prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński i przedstawiciele wojska, służb, Straży Granicznej oraz Policji. Powodem zebrania ma być kryzys na granicy Polski z Białorusią. W trakcie spotkania może zostać poruszony temat ewentualnego uruchomienia art. 4 traktatu o NATO. Bliskie źródło związane z Kancelarią Prezydenta zakłada, że to właśnie na ten temat będzie toczyć się dyskusja [CZYTAJ WIĘCEJ].

19:25 - Rząd przyjął w trybie obiegowym projekt zmiany ustawy o ochronie granicy państwowej. Nowe przepisy zapewnią skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną. Na obszarze przygranicznym, na specjalnych zasadach, będą mogli także pracować dziennikarze - przekazał podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

19:11 Rząd przyjął w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, który ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, a także umożliwić - na specjalnych zasadach - pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym - poinformowała Kancelaria Premiera.

- Nowe przepisy mają zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, aby chronić granicę w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Poprawi się również bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy SG, a w obszarze przygranicznym – na specjalnych zasadach – będą mogli pracować dziennikarze - podaje KPRM.

19:02 Zdaniem Gitanasa Nausėdy, prezydenta Litwy, wszystko wskazuje na to, że migranci zaczynają przedostawać się na teren Białorusi przez Moskwę.

Granica białoruska. Ponad 3 tysiące migrantów w Kuźnicy! Trwa relacja NA ŻYWO

18:48 Pogrzeb zmarłego Syryjczyka. W poniedziałek odbył się pogrzeb zmarłego 24-letniego Ahmeda. Ciało mężczyzny znaleziono w rejonie polsko-białoruskiej granicy. Szczegóły: Pogrzeb zmarłego Syryjczyka. Jego zwłoki znaleziono przy granicy polsko-białoruskiej

18:34 - Zgodziliśmy się, aby rozszerzyć zakres sankcji na reżim białoruski. Od dzisiaj będziemy mogli nakładać sankcje na więcej osób za organizację tych lotów z ludźmi z kilku krajów na Białoruś, a stamtąd nad granicę UE. Uzgodniliśmy przyjęcie piątego pakietu sankcji, które zostanie sfinalizowany w najbliższych dniach - przekazał Josep Borell, szef unijnej dyplomacji.

18:20 MSZ Białorusi oświadczyło w poniedziałek, że linie Belavia nie były zaangażowane w przewożenie migrantów, a MSZ zaostrzyło przepisy wizowe. Straż graniczna twierdzi, że do kraju nie wpuszczono 8 tys. „potencjalnych migrantów”. W tle kolejny kryzys na granicy.

18:00 Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa: Unia Europejska w najbliższych dniach nałoży sankcje na osoby i podmioty na Białorusi. Ministrowie spraw zagranicznych UE osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi.

17:51 - W Unii Europejskiej nikt nie ma wątpliwości, że reżim białoruski nie byłby w stanie przeprowadzić operacji na granicy z Polską sam - oznajmił w poniedziałek w Brukseli po zakończeniu posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau.

Granica białoruska. Co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej? Tysiące migrantów w Kuźnicy! Trwa relacja NA ŻYWO

17:33 - W sprawie Białorusi i Rosji... okazujemy solidarność z naszymi przyjaciółmi w Polsce, tak jak należy tego oczekiwać, i zachęcamy wszystkich do pracy na rzecz pokoju i stabilności w całym regionie europejskim. Stoimy ramię w ramię z naszymi przyjaciółmi w całym regionie, Estonią, Polską... jesteśmy tam - powiedział Johnson na konferencji prasowej, która co do zasady poświęcona była pandemii koronawirusa.

17:23 Heiko Maas, minister spraw zagranicznych Niemiec, o sytuacji migrantów na granicy polsko-białoruskiej: Opowiadam się za tym, by ludzie, którzy się tam znajdują, którzy przez podstępne działanie zostali tam zwabieni, teraz zostali odwiezieni do swoich krajów pochodzenia. Kraje te powinny też przyjąć na siebie swoją część odpowiedzialności.

Granica białoruska. Ponad 3 tysiące migrantów w Kuźnicy! Aktualna sytuacja [granica polsko-białoruska: RELACJA NA ŻYWO]

17:06 Ekspert o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. - Za wszystkim stoi Kreml, Łukaszenka w pojedynkę nie zdecydowałby się grać tak ostro. Przywykliśmy, że w poprzednich latach, a nawet dekadach sprawowania przez niego władzy na Białorusi, lubił się z UE targować, teraz zabrakłoby mu odwagi i determinacji, by w potyczkach z Zachodem aż tak daleko się posunąć. To ruch w jednym kierunku, on pali mosty za sobą - twierdzi specjalista od tematyki wschodniej Nedim Useinow. - Zachód nie uznaje go za legalnego prezydenta, doprowadził Białoruś do zapaści ekonomicznej, totalnie uzależnił od Rosji i Władimira Putina, którego przecież na poziomie personalnym nienawidzi, jego jedynym, +zaklętym+ sojusznikiem jest Putin, bez niego Łukaszenki nie ma, własne elity dawno prędzej czy później by go strąciły. Przydał się w tej chwili i przydaje Putinowi do przypieczętowania pochłonięcia Białorusi przez Rosję - dodał.

16:52 Łotwa postawi mur! W piątek tamtejszy parlament przyjął ustawę o "budowie zewnętrznej infrastruktury granicy lądowej". Przedsięwzięcie będzie finansowane z budżetu państwa, a budżet wyniesie około 28 mln euro.

16:41 - Szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej uzgodnili, że są gotowi do niezwłocznej pomocy Polsce, jeśli będzie tego potrzebowała w obliczu presji migracyjnej – oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto na Facebooku. - Przede wszystkim podziękowaliśmy Polakom i wyraziliśmy uznanie, że bohatersko bronią zewnętrznych granic UE, a przez to także nas - oświadczył szef węgierskiego MSZ.

16:34 We wtorek odbędzie się spotkanie m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, szefów MON i MSWiA, Mariusza Błaszczaka i Mariusza Kamińskiego, ws. sytuacji na granicy i ewentualnego uruchomienia art. 4 traktatu o NATO - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP. Swój udział mieli potwierdzić także przedstawiciele MSZ, wojska, służb, Straży Granicznej i Policji. Będzie to kolejne spotkanie w takim formacie na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

16:25 Sytuacja na przejściu granicznym w Kuźnicy Białostockiej coraz bardziej napięta. Napływają kolejni migranci. W obrębie przejścia powstało już miasteczko namiotowe. Jak podało przed chwilą Ministerstwo Obrony Narodowej, w tej skoordynowanej akcji biorą udział funkcjonariusze białoruskiego Specnazu.

Granica białoruska. Ponad 3 tysiące migrantów w Kuźnicy! Aktualna sytuacja [granica polsko-białoruska: RELACJA NA ŻYWO]

16:16 Kuratorium Oświaty w Białymstoku poinformowało, że część szkół (w Kuźnicy i Nowym Dworze) z racji trwającego na granicy polsko-białoruskiej kryzysu będzie pracowało w trybie zdalnym.

16:09 - Budowa zapory na granicy rozpocznie się jeszcze w tym roku. Prace będą prowadzone równolegle przez różne firmy na czterech odcinkach, 24 godziny na dobę w trybie trzyzmianowym. To główne rekomendacje po dzisiejszym posiedzeniu zespołu międzyresortowego ds. budowy zapory - informuje na Twitterze Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

15:47 - Mamy do czynienia z propagandową operacją zaplanowaną przez białoruski reżim. Apeluję o rozwagę przy ocenie ten sytuacji. Wspierajmy naszych żołnierzy i funkcjonariuszy, na których ciąży teraz ogromna odpowiedzialność - napisał minister Mariusz Błaszczak na Twitterze.

15:33 Jak podał przed chwilą RMF FM sytuacja na przejściu w Kuźnicy nadal jest napięta. Służby białoruskie pilnują migrantów, aby nie uciekli wgłąb kraju. Nie pozwalają im także wrócić do Mińska, skąd mogą wylecieć z powrotem do Iraku.

15:22 Kandydaci na prezydenta reprezentujący francuską prawicę: Michel Barnier, Xavier Bertrand, Eric Ciotti, Philippe Juvin i Valerie Pecresse potępili „szantaż migracyjny” ze strony Białorusi na granicy polsko-białoruskiej i wyrazili solidarność z Polską. Co bardzo ciekawe - rozwiązania upatrują przede wszystkim we współpracy z Rosją. - Tylko Rosja może coś wymóc na Łukaszence i w interesie UE jest współpraca z Rosją zamiast nakładania na nią sankcji - uważają pretendenci do stanowiska głowy państwa. 

15:09 Jak podaje na Twitterze Straż Graniczna, koczowisko po stronie białoruskiej, w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach, zostało opuszczone. Jednak służby białoruskie zwożą tam pożywienie.

Granica białoruska. Ponad 3 tysiące migrantów w Kuźnicy! Aktualna sytuacja [granica polsko-białoruska: RELACJA NA ŻYWO]

14:59 - Masowy napływ migrantów na zamknięte polskie przejście graniczne to skutek plotek rozsiewanych w ostatnich dniach - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że plotki o rzekomej zgodzie na wejście migrantów do Polski były uwiarygadniane przez białoruskie służby.

14:42 Straż Graniczna informuje, że po stronie białoruskiej w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach cudzoziemcy tworzą  koczowisko: palą ogniska i rozstawiają namioty. Miejsce gdzie do tej pory koczowali przy linii granicy, jest w tej chwili puste-służby białoruskie dostarczają tam wodę i drewno.

Granica białoruska. Ponad 3 tysiące migrantów w Kuźnicy! [granica polsko-białoruska: RELACJA NA ŻYWO]

14:35 - Jesteśmy gotowi poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. NATO, jeżeli będzie taka potrzeba – oznajmił w poniedziałek prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu w Wilnie z prezydentami Łotwy i Estonii, Egilsem Levitsem i Alarem Karisem.

14:24 Aktualna sytuacja na przejściu granicznym w Kuźnicy.

14:19 Migranci, którzy dużą grupą zostali w poniedziałek rano przyprowadzeni do przejścia granicznego w Bruzgach, zaczęli rozbijać namioty lub układać się w śpiworach wprost na ziemi. Zdjęcia publikuje państwowa białoruska agencja BiełTA. Z wcześniejszych relacji w mediach wynika, że zorganizowaną kolumną, pilnowaną przez białoruskich funkcjonariuszy, przemieścili się oni tam z obozowiska przy granicy, w którym wcześniej przebywali. - Według danych polskiej policji na zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy Białorusini zgromadzili ok. 3,5 tys. migrantów – napisał na Twitterze Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. (PAP)

14:08Migranci zachowują się bardzo spokojnie. Zamiast szturmować granicę (jak zapewne chciałyby tego władze białoruskie), zaczynają rozbijać namioty tuż przy przejściu granicznym. W tym przypadku stają się znacznie większym problemem dla Białorusi, która żyje z tranzytu - napisał na swoim Twitterze białoruski niezależny dziennikarz Tadeusz Giczan. 

Granica białoruska. Tłumy migrantów w Kuźnicy! Dojdzie do szturmu? [granica polsko-białoruska]

14:03 Przyczyną zgonu mogło być wychłodzenie organizmu - taki jest wynik sekcji zwłok młodego Syryjczyka, które znaleziono kilka dni temu niedaleko polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem. Prokuratura podjęła decyzję o powołaniu biegłych do maksymalnie szczegółowej oceny, czy w grę mogę też wchodzić inne czynniki. (PAP)

13:48 Jak podaje Radio Białystok, dwie podlaskie szkoły: SP w Nowym Dworze i Kuźnicy, będą zamknięte. Ma to związek z sytuacją na granicy. Uczniowie przejdą na tryb zdalny.

13:44Przemieszczenie migrantów z prowizorycznego obozu na przejście graniczne w Kuźnicy to zaplanowana operacja białoruskich służb. Akcja kierowana jest najprawdopodobniej z wozu dowodzenia, który znajduje się na tyłach byłego obozowiska migrantów - napisał MON.

13:40 Na miejscu są żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Wiemy, jakie dostali zadania. Czytaj tutaj: Żołnierze z Opola na granicy z Białorusią!

13:39 - Narodowy Bank Polski planuje emisję w trybie przyspieszonym i nadzwyczajnym banknotu kolekcjonerskiego i monety kolekcjonerskiej Obrona Polskiej Granicy Wschodniej - poinformował w poniedziałkowym komunikacie bank centralny.

13:31 Prominentni niemieccy eurodeputowani wzywają do zaostrzenia sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley i szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE Manfred Weber apelują w wypowiedziach dla portalu RND do ministrów spraw zagranicznych UE o zaostrzenie kar za przemyt ludzi. (PAP)

13:09Służby reżimu w pierwszej kolejności pod infrastrukturę graniczną skierowały kobiety i dzieci, choć stanowią niewielką część przyprowadzonej grupy, a tuż za nimi ustawiono dziennikarzy. Mężczyźni stanowią jednak zdecydowaną większość tego obszaru. Służby polskie są w pełnej gotowości - informuje policja.

13:08 Stanisław Żaryn: "Niemiecki rząd stanowczo dementuje plotki o autobusach, które miałyby przewieźć migrantów z Białorusi przez Polskę do Niemiec. „Nie ma żadnych planów w tym zakresie. Ten, kto tak twierdzi, rozsiewa kłamstwa” - pisze rzecznik MSWiA Steve Alter."

12:53 - W okolicy przejścia w Kuźnicy gromadzą się kolejne oddziały białoruskie. To kontrolowana przez Białoruś eskalacja wydarzeń na granicy z Polską - poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych.

Granica białoruska. Tłumy migrantów w Kuźnicy! Dojdzie do szturmu? [granica polsko-białoruska]

12:39 - Na przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie Białorusi gromadzi się kilkuset cudzoziemców; spodziewamy się, że dojdzie do próby siłowego sforsowania granicy, kierujemy tam wszystkie nasze siły - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

12:34 - Obozowisko, w którym do tej pory znajdowali się migranci jest już puste. Osoby, które się tam znajdowały, przemieściły się na przejście graniczne. Marsz migrantów odbywał się pod kontrolą białoruskich służb - informuje MON.

Granica białoruska. Tłumy migrantów w Kuźnicy! Szykują się do szturmu? [granica polsko-białoruska: RELACJA NA ŻYWO]

12:28 Podlaska policja udostępniła nagranie, na którym widać, że obozowisko migrantów przy ogrodzeniu kompletnie opustoszało. Wygląda na to, że wszyscy migranci zebrali się na przejściu granicznym w Kuźnicy.

12:21 Policja: "Służby reżimu białoruskiego oszukując ludzi zepchniętych kilka dni temu pod płot graniczny, że dzisiaj zostaną przewiezieni autokarami do Niemiec, przeprowadziły grupy na przejście graniczne. Podajemy komunikaty, że zostali oszukani, a autokary nie zostaną podstawione."

12:00 Potężny tłum migrantów zgromadził się przed przejściem granicznym w Kuźnicy. - Nielegalni migranci gromadzą się przy przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie białoruskiej. Przy wsparciu tamtejszych służb prawdopodobnie przygotowują się do siłowego sforsowania granicy. Funkcjonariusze Straży Granicznej, policji i żołnierze są w gotowości - informuje MSWiA.

Granica białoruska. Tłumy migrantów w Kuźnicy! Szykują się do szturmu? [granica polsko-białoruska: RELACJA NA ŻYWO]

i

Autor: KWP Białystok Granica białoruska. Tłumy migrantów w Kuźnicy! Szykują się do szturmu? [granica polsko-białoruska: RELACJA NA ŻYWO]

Granica białoruska. Tłumy migrantów w Kuźnicy! Szykują się do szturmu? [granica polsko-białoruska]

11:56 Niebezpieczna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Na przejściu granicznym w Kuźnicy (woj. podlaskie) zebrał się potężnym tłum migrantów. Nadzorują ich funkcjonariusze białoruskich służb. Są też białoruskie media. Czy to zapowiedź masowej próby sforsowania granicy? Służby są w stanie gotowości. Czytaj: Będzie kolejny szturm? Tłum migrantów na przejściu granicznym w Kuźnicy [WIDEO]

11:41 - Od rana na przejściu granicznym w Kuźnicy po stronie białoruskiej gromadzą się nielegalni imigranci. Dołączają do nich kolejne grupy, które do tej pory koczowały przy granicy. Przygotowywana jest próba siłowego forsowania granicy. Wszystko odbywa się pod nadzorem białoruskich służb - informuje Straż Graniczna. Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA: "Tysiące migrantów z koczowiska pod nadzorem służb białoruskich przeszło na zamknięte przejście graniczne w Kuźnicy. Polskie służby są przygotowane na każdy scenariusz."

11:32 - Kolejne prowokacje Białorusinów. Odgłosy strzałów, prawdopodobnie ze ślepej amunicji to codzienność, z która mierzą się nasi żołnierze i funkcjonariusze - poinformował MON.

Granica białoruska. Migranci szykują się do szturmu? Jest nagranie [granica polsko-białoruska: RELACJA NA ŻYWO]

11:17 Białoruskie media publikują w poniedziałek zdjęcia dużej kolumny migrantów, która pilnowana przez białoruskich funkcjonariuszy miała wyjść z obozowiska przy granicy z Polską i udać się na przejście graniczne w Bruzgach. Zdjęcia i nagrania publikują media państwowe i niezależne. Na jednym z nich widać idących przez las w kolumnie migrantów. Na innym migranci siedzą na ziemi przed ogrodzeniem z drutu kolczastego. Po drugiej jego stronie zgromadzone są siły polskiej policji ze sprzętem. Przejście graniczne Bruzgi-Kuźnica Białostocka zostało zamknięte przez stronę polską po tym, jak 8 listopada pojawiła się tam pierwsza duża kolumna migrantów. (PAP)

11:14 Podlaska policja udostępniła nowe nagranie z granicy polsko-białoruskiej.

Granica białoruska. Dziś dojdzie do zmasowanego szturmu migrantów? Decyzja UE w sprawie sankcji [granica polsko-białoruska]

11:03 - Po 2 grudnia dziennikarze będą mogli pracować w strefie przygranicznej. Projektem ustawy, która ureguluje tę sprawę, jeszcze w tym tygodniu zajmie się Sejm – powiedział wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

10:52 Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego w listopadzie 5,1 tys. razy, w październiku takich prób było blisko 17,3 tys., we wrześniu prawie 7,7 tys. i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

10:43 Niezależna białoruski portal informacyjny Nexta udostępnił na Twitterze nagranie, na którym widać migrantów, którzy dosłownie walczą o drewno na opał. - W swoich rozmowach uchodźcy piszą, że są źli na białoruskich pograniczników za zachęcanie ich do szturmu na granicę i zmuszanie do zburzenia ogrodzenia - informuje Nexta.

Granica białoruska. Dziś dojdzie do zmasowanego szturmu? Jest decyzja UE w sprawie sankcji [granica polsko-białoruska]

10:30 - Granica Polski jest bardzo szczelna; wcześniej w związku z jej nielegalnym przekroczeniem zatrzymywaliśmy ok. 100 osób dziennie, teraz jest to kilka-kilkanaście osób - poinformował w Polsat News rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

10:15 - Zgoda w UE na sankcje wobec białoruskiego reżimu za wykorzystywanie migrantów do ataku na Wspólnotę. Na razie zaakceptowane kryteria. Później czarna lista z konkretnymi osobami i firmami, w tym liniami lotniczymi - napisała korespondentka Polskiego Radia.

Granica białoruska. Dziś dojdzie do zmasowanego szturmu? [granica polsko-białoruska]

10:10 Polskie Radio poinformowało, że Unia Europejska zatwierdziła sankcje na Białoruś. Jak udało się ustalić korespondentce Polskiego Radia, decyzję podjęli ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli.

10:05 - Liczba migrantów po białoruskiej stronie granicy i oraz m.in. wyposażenie niektórych z nich w ręczne miotacze gazu wskazuje, że presja na granicę może być największa, jak do tej pory – ocenił w poniedziałek Błażej Poboży. Wiceszef MSWiA powiedział w poniedziałek w TVP1, że "jest oczekiwanie zarówno po stronie migrantów znajdujących się na obszarze przygranicznym Białorusi, jak (…) po stronie naszych wszystkich formacji zabezpieczających granicę (…), że właśnie dziś miałoby dojść do jakiegoś zmasowanego szturmu na naszą granicę". Wyjaśnił, że, "od co najmniej dwóch dni krąży plotka wśród migrantów", że "z Niemiec miałyby przejechać przez Polskę autokary i przewieźć migrantów tranzytowo". Podkreślił, że plotka ta jest rozpuszczana przez służby białoruskie. (PAP)

9:56 - Do końca listopada, początku grudnia będziemy prawdopodobnie mieli zmniejszenie dopływu migrantów na Białoruś, co wynika z działań podejmowanych także przez naszą dyplomację - powiedział w Polsat News wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Granica białoruska. Migranci chcieli siłą przekroczyć granicę. "Potrzebne jest zdecydowane działanie UE". Granica polsko-białoruska aktualne informacje

9:47 - 60 osobowa grupa migrantów próbowała w nocy siłowo przedostać się do Polski w okolicy miejscowości Połowce, położonej na terenie działań placówki SG w Czeremsze - poinformowała w poniedziałek PAP ppor. Anna Michalska z sekcji prasowej Straży Granicznej. Funkcjonariusze SG udaremnili tę próbę. Według ppor. Michalskiej, grupa była agresywna. "Cześć osób rzucała kamieniami" - powiedziała.

9:29 - Z powodu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej nie będzie wojny; gdyby władze UE były bardziej zdecydowane, to ten konflikt można byłoby już zakończyć - podkreślił w Radiu Zet były premier, europoseł Leszek Miller. Według niego należałoby wprowadzić surowe punktowe sankcje wobec Białorusi. 

9:15 - Jeśli z użyciem pojazdu pograniczników białoruskich próbuje się rozerwać ogrodzenie, za pomocą laserów oślepiani są nasi funkcjonariusze i żołnierze, to jest to wejście na zupełnie nowy wymiar prowokacji - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

9:05 - Jak przekazał nam podinspektor Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji, w poniedziałek rano policjanci w Usnarzu Górnym zatrzymali dwóch dziennikarzy RT France, którzy przebywali w strefie objętej stanem wyjątkowym bez wymaganych zezwoleń. W tej chwili trwają czynności z zatrzymanymi.

8:56 - Prawie dwie doby muszą czekać kierowcy ciężarówek na przekroczenie granicy z Białorusią przez drogowe przejście w Bobrownikach (woj. podlaskie) - wynika z informacji służb granicznych z poniedziałkowych godzin porannych.

8:49 -  Od co najmniej dwóch dni krąży plotka wśród migrantów, że właśnie dziś miałoby dość do jakiegoś zmasowanego szturmu na naszą granicę. Oczywiście staramy się pomagać w zwalczaniu tej dezinformacji - powiedział Poboży.

8:35 - Miniona noc była bardzo spokojna jak na standardy, które od pewnego czasu na naszej granicy obowiązują. Nie odnotowaliśmy żadnych większych incydentów, nikt nie podjął próby przedarcia się na polską stronę - powiedział w TVP 1 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

8:29 Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zwrócił powiedział w Polskim Radiu, że istnieją różne scenariusze co do tego, jak rozwinie się sytuacja na granicy. Jego zdaniem, najbardziej prawdopodobne scenariusze mogą szybko się zmieniać, gdyż Alaksandr Łukaszenka "kieruje tym osobiście, a jest człowiekiem histerycznym - potrafi szybko zmieniać zdanie i działać pod wpływem emocji".

Granica białoruska. Kluczowe są najbliższe godziny. Co planuje Białoruś i Rosja?

8:17 Jak podała Straż Graniczna, w niedzielę 14.11 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 118 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Wobec 39 cudzoziemców wydane zostały postanowienia o opuszczeniu Polski. W listopadzie granicę polsko-białoruską próbowano przekroczyć 5,1 tys. razy.

8:12 Obecnie na granicy działa ok. 4 tys. strażników granicznych, ok. 2 tys. policjantów oraz ok. 15 tys. żołnierzy. - Służby, które działają na granicy, wykonują swoje obowiązki z wielkim poświęceniem, sumiennością. Ich morale jest bardzo wysokie, nie dadzą się sprowokować - powiedział w Polskim Radiu Maciej Wąsik.

8:00 Wiceminister Maciej Wąsik powiedział w radiu również: "Jest kilka scenariuszy rozwoju sytuacji. Na razie wydaje się, że reżim stworzył taki drugi Usnarz, tylko w o wiele większej skali. Chce wywołać kryzys humanitarny".

7:55 Wiceszef MSWiA powiedział także, że "dzisiejsza noc na granicy polsko-białoruskiej była spokojna. Do koczowiska docierają nowe grupy migrantów, wczoraj przyjechał wóz transmisyjny telewizji białoruskiej. Pojawiają się nowe namioty".

Przeczytaj: Granica białoruska: atak na polskich lekarzy. Zdziczenie

7:51 Wiceminister Maciej Wąsik powiedział dziś w Polskim Radiu, że budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej rozpocznie się jeszcze w tym roku. "Chcemy żeby proces powstawania zapory był jak najbardziej transparentny. Będziemy przedstawiać opinii publicznej na bieżąco wszystkie możliwe dokumenty i umowy. Budowa zakończy się do końca pierwszej połowy 2022 roku."

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej

7:41 Jak informuje PAP, po wprowadzeniu stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią podlaskie firmy turystyczne w sąsiedztwie obszaru zamkniętego straciły nawet 50 proc. gości. Tak wynika z informacji, które podał zarząd Podlaskiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki. Izba ocenia, że może być potrzebne wsparcie dla firm spoza strefy i branży turystycznej.

Sonda
Imigranci szturmują polską granicę. Co powinien zrobić rząd?