Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

i

Autor: jch Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Łomża. 19-latek zmarł, bo palił e-papierosy? "Płuca były dramatycznie uszkodzone"

2020-02-26 8:03

Kilka dni temu w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży zmarł 19-letni mężczyzna, który miał bardzo poważnie uszkodzone płuca - informuje Polsat News. Mężczyzna wcześniej przez długi czas palił elektroniczne papierosy. - Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie - alarmuje GIS.

Ta tragiczna historia z Łomży (woj. podlaskie) była jednym z tematów "Wydarzeń" telewizji Polsat. Mężczyzna najpierw trafił na Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy, a następnie, gdy stan jego zdrowia mocno się pogorszył, na oddział intensywnej terapii.

Czytaj też: Białystok. Kobieta przez kilka godzin nie wychodziła z autobusu

- Był to piorunujący przebieg. Z dnia na dzień stan się pogarszał  - powiedział "Wydarzeniom" Henryk Perkowski lekarz ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Z kolei Radio Białystok ustaliło, że wynik sekcji zwłok mężczyzny wykazały, że jego płuca były "dramatycznie uszkodzone". 19-latek przez dłuższy czas palił wcześniej e-papierosy.

Czytaj także: Białystok. Ktoś zamalował cytat Jana Pawła II. Pojawił się celtycki krzyż [FOTO]

E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki. W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe.

Sonda
Czy e-papierosy są zdrowsze od tradycyjnych papierosów?

- Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. W tym roku w Polsce lekarze odnotowali 11 podejrzeń choroby płuc, na którą zapadają użytkownicy e-papierosów.

Czytaj także: Koronawirus we Włoszech. Polka mieszkająca w Codogno: „Módlcie się za nas”

Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym m.in.: acetaldehyd, formaldehyd, akroleinę, propanal, o-metyl-benzaldehyd, karcinogenne nitrozaminy. GIS informuje, że "wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów."

Czy koronawirus dotarł do Polski? Turyści opowiadają jak wyglądają procedury