Przypomnijmy. W poniedziałek rano, na dwie godziny przed rozpoczęciem matury z języka polskiego w wyszukiwarce Google nagle wzrosła ilość zapytań o elementy fantastyczne w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Informację ujawnił na Twitterze portal "Emocje w sieci".
Matura z j. polskiego. Czy egzamin będzie powtórzony? WAŻNE oświadczenie MEN
- Od godz. 7 rano wyszukiwano też dokładny temat z matury 2020. "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela" - informują "Emocje w sieci".
Co ciekawe, zapytania w wyszukiwarce Google dotyczące matury z języka polskiego wzrosły głównie w woj. podlaskim, co może wskazywać, że właśnie tam doszło do wycieku pytań. Centralna Komisja Egzaminacyjna podejrzewa, że rzeczywiście mogło dojść do wycieku pytań.
Matura 2020. Oświadczenie CKE w sprawie wycieku pytań z języka polskiego
"W związku z informacjami dotyczącymi możliwych wywołań w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, CKE informuje, że dziś na policji zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych." - poinformowała nas Kalina Ruclak, Sekretariat Dyrektora CKE.
Matura 2020 z języka polskiego. Poziom podstawowy
Na maturze z języka polskiego pojawiły się dwa tematy:
1. Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela", do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
Zobacz też: Matura 2020 ARKUSZE CKE: j. polski p. podstawowy. Arkusze i odpowiedzi z egzaminu 8.06.2020
2. Zinterpretuj podany utwór - Anna Kamieńska "Daremne"