Matura 2020 z j. polskiego. Na Podlasiu znali temat rozprawki? CKE zgłasza sprawę na policję

2020-06-08 19:18 jch
Matura 2020 z języka polskiego. Doszło do wycieku pytań? CKE zgłasza sprawę na policję
Autor: Policja.pl Matura 2020 z języka polskiego. Doszło do wycieku pytań? CKE zgłasza sprawę na policję

Centralna Komisja Egzaminacyjna zgłosiła na policję sprawę możliwego wycieku pytań maturalnych z języka polskiego. Na dwie godziny przez rozpoczęciem matury, internauci z woj. podlaskiego zaczęli wpisywać w wyszukiwarce hasła związane z "Weselem". O godz. 9 okazało się, że dramat Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z tematów tegorocznej matury.

Przypomnijmy. W poniedziałek rano, na dwie godziny przed rozpoczęciem matury z języka polskiego w wyszukiwarce Google nagle wzrosła ilość zapytań o elementy fantastyczne w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego. Informację ujawnił na Twitterze portal "Emocje w sieci".

Matura z j. polskiego. Czy egzamin będzie powtórzony? WAŻNE oświadczenie MEN

- Od godz. 7 rano wyszukiwano też dokładny temat z matury 2020. "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela" - informują "Emocje w sieci".

Co ciekawe, zapytania w wyszukiwarce Google dotyczące matury z języka polskiego wzrosły głównie w woj. podlaskim, co może wskazywać, że właśnie tam doszło do wycieku pytań. Centralna Komisja Egzaminacyjna podejrzewa, że rzeczywiście mogło dojść do wycieku pytań.

Matura 2020. Oświadczenie CKE w sprawie wycieku pytań z języka polskiego

"W związku z informacjami dotyczącymi możliwych wywołań w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, CKE informuje, że dziś na policji zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych." - poinformowała nas Kalina Ruclak, Sekretariat Dyrektora CKE.

Matura 2020 z języka polskiego. Poziom podstawowy

Na maturze z języka polskiego pojawiły się dwa tematy:

1. Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Wesela", do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury. 

Zobacz też: Matura 2020 ARKUSZE CKE: j. polski p. podstawowy. Arkusze i odpowiedzi z egzaminu 8.06.2020

2. Zinterpretuj podany utwór - Anna Kamieńska "Daremne"

Matura z polskiego 2020. Jak poradzili sobie uczniowie z Rzeszowa?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE