Fajerwerki choć piękne, mogą być bardzo niebezpieczne

i

Autor: piotrgiczela/cc0/pixabay.com Fajerwerki choć piękne, mogą być bardzo niebezpieczne

Miejski Sylwester w Białymstoku bez fajerwerków. Policja ostrzega przed ich używaniem. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

2017-12-28 11:49

W tym roku, po raz pierwszy w historii, miejski Sylwester w Białymstoku będzie bez fajerwerków i to dosłownie. Miasto zrezygnowało z pokazu sztucznych ogni. Zamiast tego będziemy mogli obejrzeć widowisko laserowe. Przed używaniem środków pirotechnicznych przestrzega również policja.

Choć miejska zabawa sylwestrowa w tym roku obchodzi się bez fajerwerków, nie ma zakazu ich używania. Policja przypomina jednak, że stosowanie fajerwerków dozwolone jest wyłącznie w Sylwestra, w innych sytuacjach wymaga to specjalnego pozwolenia. Funkcjonariusze przestrzegają również przed nieumiejętnym obchodzeniem się z petardami

"Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, w Polsce obowiązuje zakaz używania petard oraz innych środków pirotechnicznych w miejscach publicznych, z wyłączeniem ograniczeń w dniach 31 grudnia i 1 stycznia każdego roku. Nie oznacza to jednak, że w tych dniach istnieje dowolność, bowiem używanie przedmiotów zawierających wyroby pirotechniczne np. niezgodnie z przeznaczeniem może spowodować szereg negatywnych konsekwencji i to nie tylko prawnych, ale przede wszystkim zdrowotnych" - przypominają policjanci. W woj. podlaskim używanie petard dozwolone jest również 13 i 14 stycznia.

Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

  • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń.
  • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się.
  • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi.
  • Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania.
  • Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!).
  • Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

>>>Skończyła ci się ważność dowodu? Za nieaktualny dokument możesz dostać nawet 5 tys. złotych mandatu [WIDEO]

Podczas używania wyrobów pirotechnicznych pamiętajmy:

  • Wyroby pirotechniczne i ich odpalanie to niebezpieczna zabawa, dlatego wolno je odpalać wyłącznie pod nadzorem dorosłych.
  • Należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki.
  • Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych.
  • Zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem - stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce.
  • W stanie nietrzeźwym oraz w okolicznościach mogących narazić innych na niebezpieczeństwo nie odpalajmy petard.
  • Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.
  • Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
  • Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Czytaj także: Sylwester 2017 w Białymstoku. Kto wystąpi na rynku Kościuszki?