Najdłużej w Polsce żyją mieszkanki Białegostoku. Podlasianki też są w czołówce

i

Autor: Pixabay Najdłużej w Polsce żyją mieszkanki Białegostoku. Podlasianki też są w czołówce

Długość życia kobiet w Polsce. Najdłużej żyją mieszkanki Białegostoku. Podlasianki na drugim miejscu

2019-02-05 10:12

Białostoczanki żyją przeciętnie dłużej niż mieszkanki innych miast w Polsce. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował właśnie raport Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania.

W Polsce najdłużej żyją mieszkanki Białegostoku - tak wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Białostoczanki żyją przeciętnie 84,2 lat. Dla porównania najkrócej żyją mieszanki miasta Ruda Śląska – 78,5 lat. Natomiast mężczyźni żyją w Białymstoku przeciętnie 76,5 lat, czyli tyle samo co w Warszawie.

Czytaj także: Lekarze z USK w Białymstoku usunęli nowotwór 24-latce z rakiem szyjki macicy. Kobieta będzie mogła zajść w ciążę

Cieszyć też informacja, że Podlasianki są też w czołówce, jeśli chodzi o średnią długość życia. W naszym regionie kobiety żyją średnio 82,9 lat, a mężczyźni 74,2 lata. Dłużej od Podlasianek żyją tylko mieszkanki woj. podkarpackiego.

W raporcie Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania możemy przeczytać, że długości trwania życia mieszkańców Polski różni się w zależności od zamieszkania na wsi albo w małych czy dużych miastach a zróżnicowanie, aczkolwiek niezbyt duże, ma charakter dosyć trwały. W najmniej korzystnej sytuacji zdrowotnej są mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. ludności, których przeciętna długość życia jest najkrótsza, natomiast najdłużej żyją mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców.

Czytaj także: Tomasz Jakimiuk organizuje wyprawę do Afryki. Znany podlaski podróżnik zwiedzi Czarny Ląd na hulajnodze! [WIDEO]

W podsumowaniu raportu możemy również przeczytać, że analiza danych wskazuje, że stan zdrowia Polaków stopniowo poprawia się, ale na tle innych krajów Unii Europejskiej "sytuację należy uznać za jeszcze wciąż niezbyt zadowalającą".

Raport "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania" powstał pod redakcją prof. Bogdana Wojtyniaka i dr. Pawła Goryńskiego. Całość jest do przeczytania pod tym adresem.