Narodowy Spis Powszechny. Zwierzchnik polskiej Cerkwi wystosował odezwę

Narodowy Spis Powszechny. Zwierzchnik polskiej Cerkwi wystosował odezwę
Autor: Pixabay Narodowy Spis Powszechny. Zwierzchnik polskiej Cerkwi wystosował odezwę

Narodowy Spis Powszechny. Wszyscy Polacy mają obowiązek wziąć w nim udział. Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa zaapelował do wiernych, by - jak to ujął w specjalnie wydanej odezwie - zaświadczyli w trwającym spisie powszechnym "w jasny i zdecydowany sposób" swoją przynależność do wiary "ojców i matek", czyli do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego - podał PAP.

Polacy mają czas do 30 września, aby wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności Mieszkań. Udział w nim jest obowiązkowy, a podstawową metodą zbierania danych jest wypełnienie formularza online, czyli tzw. samospis za pośrednictwem internetu. Spis ma na celu określenie m.in. charakterystyki demograficznej, aktywności ekonomicznej oraz poziomu wykształcenia społeczeństwa. Pytania w nim zadawane dotyczą także spraw etniczno-kulturowych, migracji wewnętrznych oraz zagranicznych. W związku z trwającym aktualnie spisem, zwierzchnik polskiej Cerkwi metropolita Sawa wystosował specjalną odezwę do duchowieństwa i wiernych. W piątek opublikowała ją oficjalna strona internetowa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP).

"Każdy z nas, obywatel Polski, stoi przed decyzją podania danych dotyczących naszego życia duchowego, to jest wyznania i przynależności do Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Przeto znajdujemy się przed dylematem jasnego określenia wyznania i wpisania go do odpowiedniej rubryki ankiety spisowej" - napisał metropolita.

Ostatni spis powszechny w Polsce odbył się w 2011 roku. Wówczas przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób. Hierarchowie Cerkwi uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną, bo według ich szacunków, wiernych w Polsce jest ok. 450-500 tys.

Zabytki UNESCO w regionie. Cerkiew w Radrużu

"Wiem, że - mając na uwadze trudne momenty w tym względzie w przeszłości - niektórzy z nas mogą mieć wahania. Jako zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego zwracam się do duchowieństwa i wiernych i gorąco apeluję: zaświadczmy, w jasny i zdecydowany sposób, swoją przynależność do wiary naszych ojców i matek – Św. Prawosławia" - podkreślił abp Sawa.

"Bądźmy odważni, nie bójmy się i wykażmy swoją wierność Św. Cerkwi prawosławnej" - zaapelował.

Badanie obejmie wszystkie osoby fizyczne stale zamieszkałe oraz czasowo przebywające na terenie kraju oraz Polaków przebywających czasowo za granicą. Przedmiotem spisu są również mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia, które nie są mieszkaniami.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE