Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać w Białymstoku?

i

Autor: jch Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać w Białymstoku?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać w Białymstoku?

2021-04-01 11:47

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 ruszył 1 kwietnia. Dzięki niemu dowiemy się m.in. o charakterystyce demograficznej naszego kraju, aktywności ekonomicznej, poziomie wykształcenia Polaków, migracji i charakterystyki etniczno-kulturowa. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać w Białymstoku?

Spis treści

  1. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - czy jest obowiązkowy?
  2. Narodowy Spis Powszechny 2021 - jak się spisać?
  3. Narodowy Spis Powszechny 2021: Jak się spisać bez internetu?
  4. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać w Białymstoku?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - czy jest obowiązkowy?

W czwartek o północy w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Uczestnictwo w spisie jest obowiązkowe, ale udział w nim jest łatwy i nie wymaga wychodzenia z domu, ponieważ najprościej jest to zrobić przez internet, choć to niejedyna opcja. Jeśli ze względu na wiek czy stan zdrowia ktoś nie umie tego zrobić, pomogą osobiście lub telefonicznie rachmistrzowie. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia 2021 r. Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają "osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania". Podlegają mu także "mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami".

Sąd Rejonowy w Białymstoku. Pijany kierowca potrącił na przejściu dla pieszych 9-letniego chłopca i jego tatę

Narodowy Spis Powszechny 2021 - jak się spisać?

Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony spis.gov.pl, gdzie jest dostępna interaktywna aplikacja do uzupełnienia wpisu. Dostępne są tam formularze w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Takie rozwiązanie jest wygodne nie tylko ze względu na pandemię, ale również wygodę wypełniania takiego formularza - spisu można dokonać o dowolnej godzinie przez siedem dni w tygodniu. Czytaj też: Białystok. 101-latka WYLECZONA z COVID-19! Ta niesamowita historia wszystkim daje nadzieję. Koronawius w Polsce

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 czerwca 2021 roku. Przeprowadza go Główny Urząd Statystyczny. Obecnie procedowana jest jest też nowelizacja ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 roku. Ma ona na celu wydłużenie czasu trwania narodowego spisu powszechnego o trzy miesiące, by trwał sześć miesięcy: od 1 kwietnia do 30 września 2021 roku, a nie jak pierwotnie planowano - do 30 czerwca 2021 roku.

"Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym nasi rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie" - podkreśla GUS. Nie trzeba się więc martwić brakiem komputera czy internetu.

Narodowy Spis Powszechny 2021: Jak się spisać bez internetu?

Jeśli jednak ktoś nie ma internetu albo nie potrafi posługiwać się komputerem, nie jest to problem. Urzędy na taką okoliczność mają obowiązek udostępnić stanowiska do samospisu internetowego, z których takie osoby mogą skorzystać. Jak przekazał Główny Urząd Statystyczny, spis będzie realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI)oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać w Białymstoku?

Samospisu można dokonać w siedzibie Urzędu Miejskiego w Białymstoku przy ulicy Słonimskiej 1. Dostępne jest stanowisko komputerowe do przekazania danych w ramach samospisu internetowego. Czytaj też: Białystok. Istny CYRK na egzaminie na prawo jazdy. Policja przyjechała do WORD. Kobietom grozi więzienie